bugün

önce zevkle başlanan, sonra sürekli saçma sapan ilavelerle uzadıkça uzayan bir oyundur.
ciddi bir vakit kaybıdır.
*
son zamanlarda modası geçen bir oyun sanırım.
ilk başladığınız zaman çok saran, ilerledikçe sıkılmaya başlayacağınız bir oyundur.
Şehir hayatından sıkılıp,Çiftçiliğe duyulan özlemin sonucur.
özellikle masaüstü bilgisayarlarda mouse'un sol click'inin zor çalışmasını sağlayan, facebook tarafından da desteklenen oyun. farmville.com üzerinden oynanırken hiç tanınmamış olan oyun, facebook uygulaması olarak konulduğunda milyonlarla ifade ediliyordu.
bir zamanlar i hate farmville gruplarından çıkmayan beni, soran olduğunda böyle gereksiz bir oyun olamaz diye cevap veren beni etkisi altına almış oyundur. arkadaş o inekler nasıl göze güzel görünür. malesef ben de artık bir fanıyım sanırım. boş zamanım bol bu ara oraya buraya sardım tabii. özet geçmek gerekirse (bkz: allah belanı versin zynga)
Boş gördüğüm her araziye ekip biçme istegi uyandıran oyun. Geçenlerde Habertürk gazetesinin istanbul ekinde okudum. Beykoz Belediyesi 2 senelik çok cuzi bir miktar karşılığı size alan tahsis ediyor, siz orada farmville'in canlısını yapıyorsunuz. Hatta ekip biçme ile ilgili birsey bilmiyorsanız bile size orada ücretsiz ders de veriliyor. Hasat zamanı geldiginde mahsulünüzü toplayip aynı yerde kurulan pazarda satabiliyorsunuz.

Edit: aynı zamanda iPhone/iPod Touch sahiplerinin de cihazlarından da takip edebilecekleri oyun. (Yani "Avaiable on the AppStore" üstelik ücretsiz.)
Sanal alemde çilek ekip- inek beslemek boş zaman eğlencesi. ama saplantıya dönüşebilir.
ne zaman kafa dinlemek için iki dakika bilgisayarımın başına geçip bi fallout, bi elder scrolls, bi xcom/ufo açmaya kalksam başıma ekşiyip, bik bik bik kafa sike sike, "ay sen kaç yaşına gelmüüüş adamsüüün, hala oyüün oynüyürsüüün, oyünü bürak da benümle ülgüleeen" diyen ve bunu dedikleri içinde eski olan eski sevgililerimin iki yıldır facebook'ta nefes almadan oynadıkları oyun.

şekliyatının geometrisine tükürdüğümün bağırsak kurtları.

http://twitter.com/cem_sanci/status/29161729197
manyağın birinin kendi bebeğini öldürmesine yol açan oyun. tabiki direkt olarak oyunu suçlamak saçma olur.
--spoiler--
ABD'nin Florida Eyaleti'nin Jacksonville kentinde, Alexandra Tobias (22) adlı anne, Facebook'taki Farmville adlı oyunu oynarken kendisini rahatsız eden 3 aylık oğlunu öldürdü. ikinci derecede cinayetten tutuklanan Tobias'ın, önce Farmville oynamasını engelleyecek kadar ağlayan çocuğunu sarstığı, sakin bir şekilde sigara içtikten sonra da susmayan oğlunu cansız kalana kadar sarsmaya devam ettiği ortaya çıktı.

Türkiye'de de çok sayıda kullanıcısı olan ve insanların kendi sanal çiftliklerini kurarak ekip biçtikleri Farmville'i dünya genelinde yaklaşık 70 milyon kişi oynuyor. Oyunda zamanında toplanmayan meyve ve sebzeler kuruyor. Şimdi genç kadını 50 yıla kadar hapis cezası bekliyor. Karar aralık ayında verilecek.

kaynak: habertürk
--spoiler--
artık oynamayı bıraktığım.( face hesabımın kapanması yüzünden ) en sevdiğim oyun.
15 dk içinde Level 34'den 96'ya çıktığım oyun. Boku çıktığı için engeli bastım. Sıfırlamak istiyorum sıfırlayamıyorum da. Sıfırlama yöntemini bilen var mı?
uzuuun zaman önce oynamayı bıraktığım,bıraktıktan sonra kendime geldiğim,bana kalan zamanıda istediğim gibi değerlendirmeye başladığım oyun.amma çok zamanımı alıyormuş.
her gün eklenen yeniliklerle sikilen oyun.
Çalışan bir hilesi bulunan oyun. Bakın aynen yazıyorum. uygulayın. 15 dk içinde onlarca level atlamanın özgürlüğünü yaşayın.

indirmek için:

(bkz: http://www.faceville.net/...rsion-2-2-1-15-cikti.html)

şimdi oradaki ikisini de indiriyorsunuz kuruyorsunuz. Farmville açıksa Facebook ana sayfaya dönüyorsunuz. (otomatik olarak farmville kapanmış oluyor) Programa girip farmville'i programın içinden açıyorsunuz. sonra başlıyorsunuz kurcalamaya. bu arada programın içinde açık olan farmville oyunu sürekli "out of sync" hatası verecektir. versin önemli diil. önemli olan şudur; hani bazen zart diye bir pencere belirir ya, işte açılan hiçbir pencereye dokunmayın... gerekli olayı sağladıktan sonra programı sağ üst köşesindeki X (yani çarpı) işareti ile kapatın. şimdi ister facebook'tan ister oyunun kendi web sitesi olan (bkz: http://www.farmville.com) dan girerek kaldığınız yerden ve daha önce programdan yapmış olduğunuz hileler ile devam edebilirsiniz...

edit: programın içinde bir kuşbakışı harita da mevcut. bu harita sayesinde neyin nerden durduğunu görebilir ve yerlerini değiştirebilir ayrıca silebilirsiniz.

edit 2: kuşbakışı derken bayağı bi tepeden bakıyor yani. parsel parsel her noktayı görebiliyorsunuz.
inek besle,tavuk yumurtlat,domates yetiştir,elma topla.özetle bu.derinlere inersek psikolojik sorunları olan insanların oynadığı oyun.
bazen bununla uğraşmak saçma olsa da, ektiğin biçtiğin topraklarının hasat zamanı geldiğinde toplamaktan mutlu olunan, hatta fotoğrafları çekilip yayınlanan, mutlu eden oyundur. eskiden her gün mutlaka yenilikler olurdu şimdi daha azdır bu yenilikler. sürekli her kareyi sürme, topum ekme, hasat işlemleri önceleri çok uzun sürüyordu. şimdilerde ise traktör, tohum ekme makinesi, hasat makinesinden sonra bir de bütün işlemlerin aynı anda yapılabileceği kombine makinelerle bu iş kolaylaşmıştır. tabi bunun için benzin gerekli. onu da spa merkezi, unlu mamüller gibi merkezler kurup orada ürettiğin ürünleri benzine çevirerek ya da arkadaşların ürettiği ürünlerin örneklerini bedavadan alıp benzin kazanabiliyorsun..
35 yaşında ve sabah 8 de işte olması gereken kuzenime interneti kesik iken gecenin 3.30 unda 'buğdayları biçicem kuzen sizin evin önündeyim kapıyı acsana' dedirten ve bana beyin bulantısı yarattıran salakça bir oyun.
amaçsızca ve şuursuzca insanın kendini kaptırdığı ve çalınan zamanının ne kadar değerli olduğunu onu bırakabildikten sonra anladığı oyun.
bir zamanlar ablamın domatesleri çürümesin diye sabahın 4 üne saat kurup uyanma sebebidir. 4 te odama gelir, pc yi çalıştırır, domateslerini toplar giderdi.. o zamanlar laptop filan nerde bizde azizim.
bizim tarla var gelin orda da yapın aynı işi para pul yok. yetiştirin mamuller sizin,
malesef beyni yormaktan başka bir işe yaramaz. zararlıdır efenim.
şimdilerde english farm diye ikinci bir tarlaya sahip olduğun oyun. bunu da sanırsam daha fazla para kazanmak için ve farmville oynayıcıları city ville gibi başka oyunlara kaymasın diye yapmış olabilirler.
domateslerim çürümesin diye bi aralar şifremi ona buna dağıttığım oyundur kendisi. yıl oldu oynamıyorum, tamamen vakit kaybı.
çıktığından bu yana tek bir tık bile tıklamadığım oyundur, uzak durdum çünkü bana ilkokuldaki boyama kitaplarımı hatırlattı nedense. aman diyeyim...
aptallar için farmville isimli bir kitaba konu olmuş meşhur oyundur.
görsel