1. 1.
  F-35 Müşterek Taarruz Uçağı adı ile tanıtılan ve ismi Lightning II olacak olan 5. nesil savaş uçağıdır. üretimi türkiye ile birlikte amerika, ingiltere, italya, hollanda, kanada, avustralya, danimarka ve norveçin katıldığı tek motorlu en güçlü uçak ünvanının yanı sıra sesten hızlı uçması ve radarda görünmezlik gibi özellikleri olan uçaktır.
  ülkemizde aselsan, havelsan va tai ile birlikte toplam sekiz firma üretimine yardımcı olacaktır.
  4 ... sefertasi
 2. 2.
  iki kelimeyle rüyalarımdaki,programda bazı Türk firmaların yer alması grur verici http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/4720517.asp?m=1
  1 ... koyarov
 3. 3.
  lockheed martin'in jsf (joint strike fighter) projesi dahilinde geliştirdiği ilk bakışta f-22'leri andıran, yeni savaş uçagı(eski x-35). ilk uçuşunu 2006 sonlarında yapması, 2011 gibi de tanıtılması planlanıyor.

  adını eski P-38 Lightning'lerden alan tek kişilik ve tek motorlu olan bu uçak BAE Systems ve Northrop Grumman'ın yardımı ile abd, ingiltere ve bir kaç müttefik ülkenin(içlerinde türkiye de var) fonlamasıyla üretilmiştir.

  f-16'ların yerine geçmesi planlanan normal modelinin(F-35A) yanı sıra dikey iniş-kalkış yapabilen ingiliz harrier'ların ve amerikan hornet'ların yerini alacagı söylenen bir modeli de vardır(F-35B, eski x-32).

  2002 yılında 175 milyon dolar ile jsf projesine, üçüncü dereceden ortak olan türkiye -yamulmuyorsam- 2012 gibi 120 tane f-35A'yı turk hava kuvvetleri filosuna katmayı planlıyor.
  5 ... halit ayarcı
 4. 4.
  çizgi filmlerde gördüğüm, helikopter gibi yavaşça yere alçalabilen, yeni bir ihaleyle 11 milyar $ karşılığında ABD'den alacağımız ve en büyük savunma yatırımımıza neden olacak uçak
  2 ... crazyever
 5. 5.
  tek kişilik, saatte 2000 km hız yapabilen bir müşterek saldırı uçağıdır. saniyede 200 metre tırmanma kapasitesine sahiptir. en yüksek çıkabildiği irtifa da 15000 metredir. menzili 1000 metre olan bu müşterek saldırı uçağının en büyük özelliklerinden biri de radarda görünmemesidir. ancak f-22ler kadar görünmezlik yeteneği yoktur. bombardıman, keşif ve saldırı uçaklarının yaptığı bütün görevleri başarıyla yerine getirebilmektedir. türk silahlı kuvvetlerine 2012 yılından itibaren 100 adet alınması planlanmaktadır. mevcut olan f-16ların yerini dolduracak olan f-35ler türk hava kuvvetleri'nin gücüne güç katacaktır. (mevcut f-16lar da envanterdeki yerlerini koruyacaklar, ancak artık övünülen uçakların başında f-35 gelecek)
  3 -1 ... paleface
 6. 6.
  bursanın modası geçti şimdi izmir moda. izmirin bağrından çıkan süperhipersonik uçak. uzun pazarlıklar sonucu izmirin plakası verilmiştir modele.
  5 -2 ... karizmatron
 7. 7.
  amerika'dan bir sürü alacağımızın söylendiği uçak. iyi bi şeye beziyo.

  (bkz: her bokun otoritesi olan adam)
  2 -2 ... bahdeniz
 8. 8.
  bu uçağı bir cümleyle tarif et derseniz: f117, harrier ve f16 nın bir karışımı olarak tanımlayabiliriz. ayrıca görünüş itibari ile Messerchmitt 163 e baya bir benzemektedir..

  dikey iniş/kalkış yapabilmekle beraber bombardman ve savaş uçağı olarak tasarlanmış olup radarda görünmesi epey bir zordur. bu arada 2000km yapıyormuş bu alet..
  2 -2 ... murphy
 9. 9.
  100 adet almayı planladığımız uçak.
  http://www.ntvmsnbc.com/news/389309.asp
  3 ... serander
 10. 10.
  elin sikiyle gerdege girmektir. uçak iyidir güzeldir de türk malı değildir. ayrıca amerika uçağın yazılım kodlarını türkiyeye vermeyi reddetmektedir. yani aldığımız taktirde uçağı geliştiremeyeceğimiz gibi bu uçak herhangi bir savaşta düşman ülke uçaklarını dost olarak görme potansiyelini barındırmaktadır.

  edit:hatırlarsanız aynı şey türkiye nin f16 ları aldığı yıllarda da olmuştu. nato ya göre programlanan uçaklar ege semalarındaki yunan uçaklarını dost olarak görmüştü..
  2 -3 ... murphy