1. 1.
  dünyanın en muhteşem, en korkusuz pilotlarını bünyesinde barındıran gurur kaynağımız..

  edit: komutanı, Orgeneral faruk cömert
  linki, http://www.hvkk.tsk.mil.tr/
  1 -1 ... trablus
 2. 2.
  yegane gururumuz göklerin fatihleri.
  ... unsal
 3. 3.
  belki en iyi pilotlara sahiptir, ama acı gerçek filoda yerli bir uçak bile yoktur. zaten yerli hiç uçak yoktur ki hava kuvvetlerinde de olsun.
  4 -2 ... paradigma
 4. 4.
  disiplin, bilim ve inançın ortak noktası.
  1 ... bohemian rhapsody
 5. 5.
  anasayfasında şöyle yazar:
  ekinler dize kadar
  yorgo* gel bize kadar
  sana birşey göstersem, kasıktan dize kadar
  al bunu alamaz mısın, sen ne biçim delikanlısın *
  6 ... hebeley
 6. 6.
  yerdeyken bile 10 dakikadan daha az bir zamanda reaksiyon gösterme yeteneğine sahip vurucu güç.
  2 ... bohemian rhapsody
 7. 7.
  türk ordusunun göz nuru kuvvet.
  1 -1 ... sadik 2 dost 1 hayat 1 olum
 8. 8.
  96 yil önce bugün dogan, ileride mühendis olarak hizmet vermekten gurur duyacagim kurum.
  3 ... goliath
 9. 9.
  türk silahlı kuvvetlerinin en iyi personellerini (bkz: türk pilotları) bünyesinde barındıran kuvvetlerdir.
  1 ... sigaranin dumani
 10. 10.
  Dünyanın ilk askeri havacılık teşkilatlarından biri olan Türk Hava Kuvvetlerinin tarihçesi, 1909 yılına kadar uzanmaktadır. Türk ordusunda havacılıkla ilgili ilk çalışmalara 1909 yılında başlanmış, 1910 yılında bu çalışmalar geliştirilmiş ve Avrupa’ya bir inceleme kurulu, Paris’te toplanan Uluslararası Havacılık Konferansı'na da bir heyet gönderilmiştir. 1910 yılı sonlarına doğru ise, artık Türk Ordusu'nda havacılık konusunda kesin karar verilmiş ve havacı personel yetiştirilmek üzere birkaç subayın Avrupa’ya eğitime gönderilmesi öngörülmüştür. Ancak, Türk Ordusu'nun yüksek komuta katında havacılık alanında alınan bu önemli karara rağmen, ülkenin o tarihlerde içinde bulunduğu mali zorluklar nedeniyle gerekli ödenek bulunamamış ve 1910 yılında bu emrin gereği yerine getirilememiştir.

  Milli savunma bakımından, havacılığın gelecekteki önemini gören Harbiye Bakanı Mahmut Şevket Paşa, konuyla yakından ilgilenmeye devam etmiş ve 28 Haziran 1911’de yapılan sınavda en yüksek notu alan Süvari Yüzbaşı Fesa ile istihkam Teğmen Yusuf Kenan Beyler, uçuş eğitimi için Temmuz 1911’de Fransa’daki Bleriot Fabrikası'nın uçuş okuluna gönderilmiştir.

  Bu gelişmelerin olduğu sıralarda yani 1911 yılında, Kurmay Yarbay Süreyya (ilmen) Bey, havacılık teşkilatını kurmakla görevlendirilmiş ve Türk Ordusunun ilk resmi havacılık kuruluşu da, Harbiye Bakanlığı Fen Kıtaları Müstahkem Genel Müfettişliğinin 2 inci şubesi bünyesinde “Havacılık Komisyonu” adıyla 1911 yılında faaliyete geçirilmiştir.
  2 -1 ... kalem2002