bugün

dün akşamki bölümüyle yine tavan yapmış dizidir.ah şebnem ah kimsenin ruhu duymadan ne hatlar yemişsin.en çokta tefo'ya üzüldüm.tefo'ya yapılırmıydı bu ya.seni nasılda seviyordu.
yusuf eğir'in "bir kişiye 3 şans vereceksin, iç iyidir" demesi üzerine "seninde 3 etti cengiz" diyip akabinde adamının torbayla gelmesiyle cengiz fena halde 3.5 olmuştur. o sahneyi gördüm ya. gözüm açık gitmez.
artık senaryo üretmek için götünden element uyduruyorlar;
-demir yusuf: ramiz hatırladın mı? sana bir ip ucu vereyim. senin dosyayı ben hazırladım. başbakanlığa ben gönderdim. bütün açıklarını ben buldum. arkadaşlarla aranı ben açtım.
-ramiz: demir yusuf!
-demir yusuf: iddanameyi ben onayladım hatırladın mı şimdi raamizz. seni ben sorguladım onu hatrıladın mı? kaç sene oldu?
-ramiz: 19zz
-demir yusuf: seni içeri ben yolladım ramiz o zamanlar kenanın ricasıyla seni ben devirdim ramiz senden hiç korkmuyorum ramiz ben seni aldım savurdum (böylelikle seyirci artık demir yusuftan nefret etti, ramizin de uğraşacak bir düşmanı oldu.)
--"ben senin kafana papucumla bastım rahimiz"--
hatırladın mı?
-ramiz: seni hiç unutmadım demir yusuf!
şimdi sıçtı işte. söylenecek pek birşey yok. madem sen bu adamı untmadın kenandan bile daha fazla sikertmiş, adam başını ezmiş lan senin 40 bölümdür niye sabrettin öldürmeye ant içmeye! ama sende haklısın dayii evet hiç unutmadın ve diziye girmesini dört gözle bekledin...
tevfik'in şebnem'in kaldığı otel odasına girip mavi ekran vermeye başladığı sahne

http://www.youtube.com/watch?v=L32I5uYyvYI

tevfik-şebnem evdeki konuşma. tevfik şebnem'i ilk gördüğündeki hislerini anlatırken ne fenaydı be.
http://www.youtube.com/watch?v=UDKdeB0VwpE
Yusuf Egir'de bir nev'i Zekeriya Oz tadi var, demedi deme ibrahim...
selma'nın tam bir kaşar olduğu göstermiştir bu bölüm.

- eskisi gibi değilki hiç bir şey. kenan yok. sen zaten beni görmüyorsun artık.
+ ben seni hep görüyorum selma.
- sosyetik misfairlerin, siyasetçiler, işadamları...

budur. dayıya bok atmasın kimse. zaten selma'da ramize nispet için beraberdir kenan'la. o kadar.

edit : ulan amma geyik entry olmuş ha. dayının adamı gibi yazmışım. dayıya laf söyletmem uleyynnn!
--spoiler--
bilmediğim çok şey var hayatta. bir erkek bir kadını ilk ne zaman tanır? bilmem. ona söylenecek doğru lafları sonunda bulunca mı? çok uzakta da olsa nerde olduğunu, ne yaptığını bilince mi? ya da karşında tüm alem, sen onunda tarafında kaldığında mı? denedim.. en azından denedim.
--spoiler--
artık dayının; izleyenler için felsefik sözlerin bir nevi susturduğu son bölüm. (bkz: 47 nci bölüm)
dizinin ilk sezonunda '' yürü be dayı '' diyenler, dayının yaptığı ibnelikleri gördükce kenan'a hak vermeye başlamış olabilirler.
--spoiler--
sarp akkaya tefo karakteriyle 47.bölüm'De deyim yerindeyse yardırmıştır. arkadaş şebnemle olan sahneleri nasıl sahnelerdi öyle. müthişti. herbiri.
bu sahneleri, bu oyunculukları ve bu akıl oyunlarıyla şaşırtmacaları görenler hala başka başka dizilere bu dizden daha çok değer veriyorsa kendilerine saygı duyarım!*
--spoiler--
47. bölümde dizinin top 10 ayarlarına girecek bir ayar verilmiştir.
--spoiler--
ezel: siz cengizi bana belki verirsiniz, ama ben kesin alırım *. siz işadamısınız bana öyle birşey verin ki ben onu zaten elde edemiyim.
yusuffff: nedir o ?
ezel: hiçbir şey.... *
yusuf: (bkz: mavi ekran) *
--spoiler--
47. Bölüm de kenan tarafına geçtiğim dizidir. Dayı dedik bağrımıza bastık selmanın dudaklarından kaptın selma'da az değil hani. itti dayıyı sonra çekti. Garibim kenanın kıçı donsun soğuklarda ramiz sıcacık selma ile oynaşta..
la o değil de bu bade* ne iş... kenan birkan göndermiş olabilir mi biri durumun kritiğini yapsın... ben paranoyak oldum sakin düşünemiyorum...
ilk sezon ne güzeldi lan. kazığı atanlar net, kazık yiyenler çok net, karaktersiz karakterler belli, ezilen belli, ezilenin intikam yolu belli, ezel'in de yapması gerekenler belliydi.. işleri öyle bi sarpa sardırdınız ki geldiğimiz noktada dayının ibneliğiyle, onun büyük aşkının meşrebinin gramını tartışır olduk.

gözümüzde bir iki dogmatik karakter vardı onların da amına koydunuz, sorgulatmadık zerre nokta bırakmadınız tebrik ediyorum.

yannııııızz, 1970 döneminin te en başından beri, dayı ile selma arasındaki o voltajı, o ambiyansı, o şampiyonlar ligi finali atmosferini görmemek için sadece kör olmak da yetmez, sağır olmak da lazım. birbirlerine olan bakışları geçtim, başbaşa kaldıkları her vakit sarfedilen cümlelerin vuruculuğu, bedene değil içindeki masum ruha oynama, yüreğe ve beyne ince ince işleme gibi romantik hareketler ; kenan birkan'ın bu hikayede ancak bir nesne olduğunu (hem de oldukça belirtisiz nesne) belgeler nitelikte mizansenlerdi.

kenan ile selmanın olayı yanlız dudak birleştirmekten ibaret iken, dayı ile selmanın olayı o dudakların arkasındaki hayatları birleştirmekti.

sadece bu noktaya dikkat çekmek istedim ve gidiyorum..
- lider olmak, bir koltuğa hapsolmaktır yeğen.*
selma ve şebnemin götlüklerini gördük.Bir tek azad kaldı oda gitmese bari.
lost un son birkaç bölümünü izlemeden evvel herkes siyah duman a sövüp sayar iken jacop a tapıyordu ancak son iki bölümde siyah duman ve jacop un gerçek yüzlerini gösterdiğinde tüm millet yanılgıya düştüğünü anlamış e bir anda ortalık siyah dumancılarla dolmuş ve jacop itin götüne sokulmuştu.

ezel in bu bölümü de aynen böyle olmuştur.

herkes kenan a çemkirip dayı yı yüceltirken bir anda bir bölüm ile birlikte milletin alayı kenancı olmuş ramiz e bok atar olmuştur.
Kanımca Türkiyede yapılmış en iyi dizilerden biri.Özellikle Dayının Aforizmaları çok tatlıdır.
son bölümüyle sarp akkaya'nın kendini aştığını düşündüğüm dizi. özellikle ali&tefo sahneleri insanın içine işliyordu resmen.
şöle 1 -2 bölüm sadece 1973 ü gösterseler daha çok sarar gibi böyle de sarıyor da ne bilim dayının gençliğini oynayan 'çocuk ' diyince yüzümde tebessüm oluşuyor.
shutter island hatta the prestige tadı vermeye başlayan dizi.
her ne olursa olsun türkiye'De yapılmış en iyi dizidir. hiçbirşey değil şu son bölüm'Deki tefo-şebnem-ali sahneleri için bile en iyi dizi ünvanını alır.
önceden keşke dışarı'ya ihraç edebilsek diye düşünürdüm bu dizi için. ama sonradan zaten dışarıda izlendiğini öğrendim. en azından balkanlarda(hırvatstan, sırbistan..) izleniyormuş. zaten youtube yorumlarından da belli oluyor. yabancılar da bu dizi için yorum yapıyor. anlaşılan film'De olmasa da dizi sektöründe bayağı ilerideyiz.
şimdi herkes kenancı olmaya başlarken, ramiz'in yaptığı götlüğü konuşurken bikaç flashback'ten sonra yine herkesi ters köşeye yatıracağını düşündüğüm dizidir. Vardır o işin içinde bir iş beyler sakin olun.
Ayrıca şebneme o mesajı ezel attırmıştır. kapıyı kapat demesinden o işin içinde bir iş olduğu bellidir.
benim anlamadığım bir konu var(bu aralar, ezelde anlayamadığım o kadar çok şey oluyor ki, diziyi takip etmemem benim için daha mı hayırlı olacak acaba?). şebnem nasıl ve neden ihanet ettiğini tefoya anlatırken, psikopat tarafından eroine alıştırıldığını ve artık kaçamayacak noktaya gelene kadarda bunun böyle devam ettiğini anlattı. bu sırada bizlerde şebnemle psikopatın herseferinde al bu da ödülün diyerek eroini şebnemin koluna enjekte ederken ki görüntüleri görüyorduk. ancak tefoyla alinin şebnemi kurtarırken ki görüntülerinde son enjektede gördükki şebnemin kollarında hiç bir iz yoktu. yani bu işten çok anlamasamda eroin kullananların kollarında illa ki morluklar kızarıklıklar ve iğne izleri olması gerekmezmi? ayrıca eroin kullanan biri hareketleriylede görüntüsüylede kendini ele vermezmi? aniden kilo veriyor bu insanlar benim bildiğim kadarıyla. iğne ipliğe dönecek kadar kilo veriyolar. görüntüleriyle hiç ilgilenecek halleri kalmıyor. sadece eroin için yaşıyorlar. ama şebnem hiçte öyle değil. hayat dolu, geziyor eğleniyor, entrikalar yapıyor. ya da şebnem herkesi bir kez daha kandırdığında bu hikayeylemi kandırmış oluyor. aslında eron falan kullanmıyormu? eğer öyleyse ezel buna inanıyormu? yoksa inanmış gibimi yapıyor. peki şebnem neden böyle bir şey yapıyor? ezel onun yıllar önce hayatını kurtarmış bir insanken bu kadar rahat nasıl ihanet edebiliyor? yoksa etmiyormu? cengiz ve tayfası öylemi sanıyor.
neler oluyor ya....
dayıya ve selmaya ibne diyenlerin gelecek bölümlerde hassiktir çekeceği dizi.