bugün

artık ciddi ciddi gelmesini dilemeye başladığım sistem.

marmara bölgesi olarak kendi kendimizi yönetelim, akdeniz ve ege de öyle. amk.

mecbur muyum lan sorsan acından ölecek durumdaki bayburtlu'nun, çorumlunun kararlarıyla yönetilmeye?
Pkk'nın kandil'in malum şahsın rüyası.
Türkiye bir bütündür üniter yapıdan vaz-ge-çi-le-mez!
Şurada tüm hissiyatımı kısaca paylaştığım sistemdir: (#36333193)

akıllı olmak gerek.
türkiye gibi bir ülke için çok tehlikelidir.
Eskiden sadece ayrılıkçı Kürtler üzerinden konuşulan bir konu idi ama referandum ile görüldü ki türkiyede kendi Cumhuriyetini kurmak isteyen yerler var.

Ben eskisi kadar mesafeli değilim. Hatta belki de en güzeli bu bile olabilir. Gerekirse eyaletler arası nüfus mubadelesi de yapılır. Istanbulda yaşayan Kürtler Doğu Anadolu'ya gitmez. Zaten HDP li Gülten kisanak istanbulda da hakkımız var demişti bu konuda.

Ha ne olur son kertede iç savaş çıkar eğer istanbulda hak iddia edilirse. 3.5 milyon Suriyeli de Hatay urfa antep için ayaklanir daha da iflah olmaz Türkiye.

Suriye gibi de 6 sene sürmez savaş zira Boğazları kimseye bırakmaz Rusya. Amerikada Rusya'ya izin vermez.

Dünya Savaşı bile çıkabilir ki kuzey korenin durumu ortada.
ee baskanliga da evet dendigine gore geliyor eyalet sistemi.

gerci sonuclar siyasal islamcilarin istedikleri gibi degil hic. ankarayi istanbulu kaybettiklerini gorunce moralleri bozuldu.
dünyada ülkemizin nüfusuyla ve yüzölçümü ile orantılı her ülkede uygulanan sistem. geçtim abd yi,çin i,hindistan ı v.s. almanya da belçika da,ispanya da,italya da uygulanır ama bunu söylemek kimsenin işine gelmez. şanlıurfa da yaşayan kişinin kültürel ve sosyal yaşam tarzı ile muğla da yaşayanın kişinin yaşam tarzı aynı olamaz. gerek ahlaki kurallarda gerekse günlük yaşam koşullarında birbirinden çok farklı kentlerimiz var. adam bu bana göre kanunsuz değil diyor diğeriyse bu yasaklanmalı diyor. ses verilmeli.
şimdi avukat ağzı yapıp, "bir an için" Türkiye'de bir federasyon kurulduğunu düşünelim: Türkiye Birleşik Devletleri!

isimlerinin ille de devlet olması gerekmez ayrıca, Karadeniz Eyaleti, Marmara Eyaleti, falan...

Bunu PKK da istiyor ama "bağımsızlığa giden yolda ilk adım" olarak istiyor, "bağları önce gevşetirsen sonradan koparması daha kolay olur" diye düşünüyor.

Oysa, aklı başında hiçbir Kürt de Türkiye'den kopmak istemiyor.

Fakat, "fikir jimnastiği" yapıyoruz ya (çok şükür yasak değil Türkiye'de), bir an için bir federasyon kurulduğunu farz edelim...

Bu yapıda, bildiğiniz gibi, bütünü bağlayıcı yasa ve kurallar vardır (TBMM koyar), bir de yerel halkı ilgilendiren yerel yasa ve kurallar, örneğin Adana Yerel Meclisi koyar ("belediye meclisinin genişletilmiş ve yetkileri arttırılmış şekli" de diyebilirsiniz isterseniz.)

Örneğin, Karadeniz Eyaleti yönetimi, isterse Trabzon Lisesi'ne seçmeli ya da zorunlu Lazca dersi koyar, Ankara buna karışamaz. Marmara Eyaleti de Balıkesir Lisesi'ne Çerkesçe dersi koyar tabii.

YÖK diye saçma sapan bir örgüt de Ankara'da oturup izmir Üniversitesi'nin rektör seçimine karışamaz.

Bunun kime ne zararı olacağını anlatabilen bana anlatsın!

Eyalet sisteminde, küçük ve gündelik meseleler de yerel yönetimlere bırakılır. Eyaletten eyalete farklılık da gösterir. Örneğin, kırmızı ışıkta geçmenin cezası Erzurum'da elli lira olur, Kayseri'de yüz lira.

Domatesin KDV'si Kütahya'da üç lira olur, Mersin'de beş lira.

Sakıncasını lütfen bana bildiriniz.

Boşanmak, Ege'de daha zor, Akdeniz'de daha kolay da olabilecektir örneğin... (Amerika'da en kolayı Nevada eyaletinde... Millet Florida'dan kalkıp Reno şehrine gidiyor boşanmaya, böylece bir gelir kapısı da açılıyor, bir tür "boşanma turizmi" gibi... Bir eyaletin verdiği boşanma kararı diğer bütün eyaletlerde de geçerli olduğu için de sorun çıkmıyor. Yanlışım varsa civelek Amerikan tosunları düzeltsin.)

Adam Kürtçe de öğrenecek belki, kendi ana dilini...

Bana da ilkokul birinci sınıfta zorla ingilizce öğretmişlerdi, ne zararını gördüm acaba? (ingilizce kitap masrafını saymıyoruz tabii, okula başladığımdan bu yana kaç lira yazmıştır bilemem, oturup hesaplamaya kalksam sinirim bozulur.)

Diyelim ki istanbul polisi lacivert üniforma giyiyor da Rize polisi yeşil üniforma, Çankırı Emniyet Müdürlüğü memurları da kahverengi üniforma...

Adam döversen de Edirne'de iki hafta yatıyorsun, Kars'ta üç hafta...

Ama federal kanunlar ülkenin her yerinde geçerli, ordu bir, para bir, dış politika bir...

Samimi olarak soruyorum ya, bu gelişme memlekette ne gibi felaketlere yol açar, diyelim Kırklareli bağımsızlığını ilan edip sonra da Bulgaristan'a mı katılır diye korkuluyor, bana anlatın.

ispanya'da her eyaletin ayrı meclisi, hükümeti, başbakanı hatta bayrağı da var, ispanya yerli yerinde duruyor.

Başlarında da kral var ha, cumhurbaşkanı değil düpedüz kral, yani zevk-ü sefaya dalmış...

Pek yalan da değil galiba laf aramızda, önceki hafta kraliçeyi almadan birkaç günlüğüne ortadan kaybolmuş, Mallorca'ya gitmiş, dedikoduya yol açtı!
(bkz: amerikan)

hehehehehe.
başkanlıkla yönetilen ülkelerin çoğunun yönetim biçimi.
Sanırım vazgeçildi.

Ülkeden ümidimi keser ve apolitik biçimde günlük hayatıma odaklanırsam desteklerim.

Düşünsene ege ve akdeniz'deki tüm doğulu, iç anadolulu, karadenizliler memleketlerine yollanıyor.

Memursan dahi kendi eyaletinde memursun.
Mis gibi.

Keyfini en çok sürecek olan akdeniz ve egeliler olmasına rağmen eyaleti en çok isteyen iç anadolulu, karadenizliler. Bakma evine dönen doğulular da pişman olur eyalet biji biji sözlerine de iş işten geçer.

Velhasıl akdeniz ve ege'yi cennet kılacak olsa da öncelik ülkenin üniter yapısı, merkezi otorite ve bölünmezliği, bekası. O yüzden hayır.
türkiye için uygulanabilecek sistemdir. karadeniz, iç anadolu, ege ve doğu anadolu şeklinde eyalete bölünse ülke daha hızlı gelişirdi.
tartışmamız gereken sistem. federasyon yerine konfederasyon sisteminin ülkemiz için daha yararlı olacağını düşünüyorum. gördüğüm açıklamalarına bakılırsa başkan bey de bu sisteme sıcak bakıyor. eyalet sistemini bölünme olarak görmemek lazım. başkan yine bütün eyaletlerin başında olacak.(amerika'yı düşünün) aradaki fark seçimle gelen valiler ve eyalet halk meclisi üyeleri olacak. eyalet sistemi gelirse kürtler çok istedikleri kürdistan eyaleti'ne kavuşurlar, pkk biter. ülkemizin tsk'daki ve pkk'daki gençleri birbirlerini öldürmek yerine ülkemizi geliştirmek için çabalarlar.
bölünme olmasa bile doğudaki eyaletlerden birinin adı kürdistan olur.
ve kolluk gücü görevini pkk üstlenir.

bu devlet pkk'ya meşru biçimde maaş ödeyeceğine varsın hep birlikte batalım.
faydası eksik kalsın.
bizim gibi hem konum olarak sıkıntılı hem de iç dinamikleri kaosa yatkın ülkelerde merkezi otorite olabildiğince güçlü olmalı ve sistem bunun üzerine dizayn edilmeli.

siz kalkıp merkezi otoritenin en zayıf olduğu eyalet sistemine geçerseniz birkaç yıla kalmaz kan gölüne döner devlet.

hem de bu sefer dağdaki eşkıya değil sizin beslediğiniz eyalet polislerinin namlularından gelir ölüm.

pkk'nın varlığı son 20-25 yıldır "kürt halkının özlük hakları" meselesini aştı. siz bu saatten sonra kürtlere ne hak tanırsanız tanıyın pkk'yı bitiremez, silah bıraktıramazsınız.

bunun tek yolu maalesef tanınan haklarla eş zamanlı olarak silahlı mücadeleden geçer.

merkezi otoriteyi zayıflatıp pkk'ya alan açmaktan değil...
Su an 10 bin kadar yahudi var bunlari bitlis taraflarinda bir koye toplayip Adina yahudi eyaleti diyelim.

Gerekince hepsinin icabina kolayca bakilir.
eğer ordu kuzey suriye'den çekilmezse oralar için uygulanabilecek sistem. anadolu'da uygulamaya kalkmak demek sadece kendi bacağına sıkmak olur.
Eyalet sistemi gelmesinde sakınca yok. Fakat eyalet sistemi gelince kendiliğinden fabrikalar açılmayacak, topraklara tohum zembille inmeyecek.
Bizim gibi kültür farki cok olan toplumlar icin en ideal olanidir.
Ne yazik ki; bu sistemi bölücülük olarak gören coktur.

Bu sistemin isleyisi su sekildedir:
- bütün ülke icin gecerli bir anayasa bulunur.
- Eyaletler kendi kendisini yönetir. Yani her eyaletin kebdine ait bir baskenti, bir meclisi olur.
- Bütün eyaletler yine ülkenin baskentine baglidir (örnegin; bizde ankara).
- her eyalet kendi kanunlarini cikartir. Bu kanunlar ülke geneli icin gecerli olan anayasaya baglidir.
Örnek-1: istanbul eyaleti ankara eyaletinden farkli bir egitim sistemi olusturabilir.
Örnek-2: izmir eyaleti idam cezasini yasa olarak kabul eder ama anayasa buna uygun olmadigi icin uygulanamaz.
- eyaletler kendi ekonomisinden sorumludur. Bu da ekonomisi iyi olmayan diger eyaletleri yatirima tesvik eder.
- eyaletler o ülkenin topraklarinin bir parcasidir. yerel yönetim mekanizmasi daha hizli kararlar verebildigi icin; tek baskente yüklenme olmaz.
bu da bürokrasiden kaynaklanan islemleri daha da hizlandirir.
- yerel toplum diledigi gibi yönetilir (anayasa cercevesinde).
Eyalet sisteminin ne olduğunu bilmeyen , ne için kullanıldığını bilmeyenlerin yarınlar yokmuşcasına yorum yaptığı sistemdir. Hoş her şeye yorum yapıyor bu millet keşke bilmiyorum demeyi öğrenebilseler.
ne olduğunu bilmesem de uygulanması Bahçeli'nin çaktırmadan dillendirmesine bağlı olan bi sistemdir.
osmanlı nın da uyguladığı sistem, malum.

işin ilginci misal, silistre eyaletmiş. ve taa edirne ye kadar bu eyalet sınırları içindeymiş.
Bi ara çok popüler bir konuydu sonra arada kaynadı gitti. Ama ben hala bu sistemin geleceğini ve fedarasyon sisteminin AKPnin son planı olduğu düşüncesindeyim. Artısı eksisini araştırmak lazım ama mevcut sistemin yani tek adamlığın getirisi bu olacak zamanla bunu göreceğiz.
bölünmeyle alakası yoktur. abd,avrupa bizi sevdiği için bunu şart koşuyor.