bugün

insanın gelecekte alkolden tiksineceği kadar rezil durumlar içinde kalmasıdır.

akşamüstü arkadaşlarla birlikte dışarıda bir yerlerde içmişsinizdir, bir bardak şundan, bir kadeh bundan, bir shot şundan. sonra istifra etmeye başlarsınız, etrafa sizin daha sonra; belki ayıldıktan sonra farkedeceğiniz iğrenç bir koku saçarsınız.

ardından herkes dağılır, diğerleri de sizin kadar rezil bir durumdadır.

zar zor bir taksi tutup eve kadar gelirsiniz, henüz kimse yoktur. ayakta duracak haliniz de yoktur, sırılsıklam üst baş; akmış göz kalemleri, lanet olası ağır bir içki kokusu derken en yakın köşeye kıvrılırsınız. içeri bile ayakkabıyla girmişsinizdir farketmeden.

siz böyle sızmış bir haldeyken aileniz gelir, küçük kardeşiniz size (muhtemelen) inanmayan gözlerle bakmaktadır. babanız çok sinirlenmiştir, annenizin ağzından ise bir kelime bile dökülemez. size dokunmazlar, ertesi gün uyanırsınız. en sevdiğiniz insanların karşısında rezil bir duruma düştüğünüzü hissedersiniz. güven sarsarsınız, daha da kötüsü utançtan yerin dibine batarsınız. anneniz size kızmakta haklıdır, o haldeki biricik kızının başına gelmesi olası kötülükleri düşünüp kahrolur. sizin iyiliğiniz için kızmaktadır.

siz ise sizi bu kadar düşünen bir insanın karşısına en rezil biçimde çıkmışsınızdır. o günden sonra alkole veda edersiniz, aileniz nasıl olsa kin tutmaz; unutur. fakat siz hep o pisliği düşünürsünüz. etkisinden uzun süre çıkamazsınız.
anne ve baba her zaman alkollü ve sarhoş bir kızın nasıl da etrafta itici olduğundan mevzu olduğunda yeri gelince bahsetmektedirler.sallana sallana yürüyen, gereksiz cümleler kuran, eski erkek arkadaşına sayan, olur olmaz yerde bağıra çağıra konuşan ve gülen bir kızın nasıl da basit durduğunu vurgulamak istemektedir ve haliyle sizi böyle hayal bile etmek istemezler.ama hayatta asla dememek gerek, her şey herkesin başına gelbilir.sizin o her kötülükten uzakta tutmak istediğiniz, bulunmaz hint kıumaşı zannettiğiniz, biricik kızınız bile o beğenmediğiniz ve eleştirdiğiniz kızlardan biri olmuştur bir geceliğine de olsa.

yıkıntısı çoktur.ayıldıktan sonra fark edilen asık suratlar,üzerinize sinen tuhaf koku ve sarstığınız güven.dersin ki içinden ''ulaan ölsem daha iyi.bir yer bulun içine giricem ve çıkmayacağım.'' bunun gibi içinden binlerce düşünce geçerken içinden bir de hiç kimse konuşmaz ya en kötüsü odur.bağırsalar bile razı gelecek durumdasındır ama kimse yanaşmaz kısacası ne hali varsa görsün durumuna çoktan düşmüşündür.

aradan bir iki gün geçer, dünyanın en güzel insanı babanın siniri de geçmiştir ve patlatır:
-eee hanımefendi neydi o kadar içmenize neden olan?

anne iğnelemeye başlar:
-çok dertliyiz galiba...

ama biliyorsundur ki bunların hiçbiri senin kötülüğüne değildir.belki de anne baba olmak böyle bir şeydir:kendinden daha fazla başka birini düşünmek gibi.
ders alınmayan davranıştır.
anneye görünmemek için türlü şekle bürünmektir.
büyük cesaret isteyen iştir.
öpüjemm öpüjemm diye babaya sarılma sonrası babanın sinir katsayısının tepelerde gezmesi, annenin şaşkın şaşkın bakması ve sabah olmasıyla sonlanır. sonlanır mı? tabi ki hayır. ısıtılıp ısıtılıp önünüze koyulur.
(bkz: yatmadınız mı hala)
Daha sonra akrabalar falan toplanıp oturulduğunda bak bizimki eve şöyle geldi böyle yaptı diye anlatıp gülünür rezil olunur.
özellikle kafayı yastığa koyuyorum diye kanepenin sert köşesine attığınız zaman, lanet olsun dediğiniz hadise.

ayrıca garip olan şu ki evde en nefret ettiğiniz aile ferdine sevgi duymaya başlarsınız. öpersiniz koklarsınız, ay canım benim seni seviyom la dersiniz.
alkollü olduğunu sen söylemedikçe kimsenin anlamayacağını sanmak, kalabalık odaya girip hiçbirşey olmamış gibi sohbet etmeye çalışmak, 'içkimi içtin sen?' sorusuna 'hayır votka içtim uykum geldi' şeklinde cevap vermek, sonrasında yatağa devrilmek ardından 'anneeee, kuscaaaam' diyip yatağa kusmak. anne koşar gelir ama çok geçtir.
bazen eve gelemeyen insanlar olduğunu görünce, annenizin-babanızın tüm çemkirmelerini sevimli hale getiren hadisedir.

aşırı alkol alıp tecavüze uğrayan kızlar, gasp edilen erkekler, esrar/eroine alışan gençlik sadece filmlerde değil! şişede durduğu gibi durmayan bu mereti içmeyin. yok illa içiyoruz, ağzımızla içelim di mi? evet.

(bkz: azı karar çoğu zarar)
eve alkollü gelen kimsenin şiddet uygulayıp uygulamamasına bağlı olarak değişen durumdur.şiddet uygulayan bir kimseyse onun eve gelmesine yakın zamanlarda ev ahalisi korku içinde ve bir taraftan da alkollü şahsımıza beddualar yağdırarak,ağlayarak bekleşmektedir.lakin şahsımız zararsız,kendi halinde bir kimseyse ve bununla da yetinmeyip içtiği zaman şakacı oluyorsa ev ahalisi için şenlik var demektir.evin genç delikanlısının ilk içki deneyimi vardır bir de.anne bir taraftan geceliğiyle bağıra çağıra oğlunu yerden kaldırmaya çalışır.aynı anda baba 20 yaşını aşmış oğluna ders verme çabasındadır.(o kafada nasıl anlayacaksa!)velhasılı kelam içki şişede durduğu gibi durmaz.ölçüyü bilmek gerek.
odaya transit geçiş yapılır aksi halde evde 7.6 şiddetinde deprem olur,bikaç gün süren artçı depremlerde cabası..
eve aşırı alkollü gelmek sonucunda yaşadığım bir olay;
kimseye görünmeden yatmak
ben sabah uyurken evden ayrılmak üzere olan babam.
yattığımı görür ve eve kaçta geldiğimi öğrenmek üzere ne zaman geldin sen?diye sorar.
bu soruya akşamdan kalma olan ben ise cevap olarak
yaklaşık 2 ay kadar oluyo demem
ve babamın hiç birşey demeden gitmesi.

tabi olay bana sonradan anlatılıdı ben hiç bişe hatırlamıyorum.
evliysen büyük sorun yaratacak durum.
eve nasıl geldiğini bilemeyip kimseye görünmeden soğuk duş almakla sonuçlanır. sonrasında koyu bir türk kahvesiyle kendine gelinir.
ilk başlarda zevk veren bağımlı olan ve hayatı boyunca kendi hayatını alkolle köle eden kişidir. hele birde sevgilisi,eşi varsa ki yandığıdır. bir ömür boyu çekmek onu zordur. hergün geç saatlerde gelmesi çenesinin açılması kendini devamlı haklı görmesi gece yarısı diliyle veya darpla dövmesi başlıca çekilmezlikleridir. ilerki senelerde bedenen akilen erken çökmekmesine sebep olur. ailesinin önünde küçük düşmesine neden olur. hergün devamlı aşırı alkol alımı aile ve birlikte olan ilişkileri bitirir...
dini inanç yoksunu, haram yemeye alışmış ailelerin evlatlarının yapabileceği davranışdır. dini bütün bir ailenin yetiştirdiği insan değil alkollü eve gelmek, ağzına bir damla alkol bile sürmez.
huzur veren bir şeydir. kafanız bir dünya, mideniz hafiften bulanıyor belki gelmeden önce kusmuşsunuz geliyorsunuz ve tv açıp ışıkları kapatıp oturma odasında sızıyorsunuz. evet, ben bunu bir kaç kere yaşadım ve daha önce ve şimdi böyle güzel uyku çektiğimi hatırlamıyorum.
(bkz: kapı kilidini bulamamak)
aşırı alkollüyken eve bulmak mucizedir. o yüzden çok şanslı bir durumdur.
alkol un verdiği zararlar.
(bkz: alkol sigara ve uyuşturucunun katkılarıyla)
Annenizin sizi dusa sokup birazcim olsun ayilana kadar yikamasina neden olur.
(bkz: eve aşırı alkollü getirilmek)
genel evse sorun değildir.