bugün

Böyle düşünenlerin beyni olmadığını düşünüyorum.

Benim tanıdığım bir hoca var. Kendisi biraz bahsetti benimle sohbet ederken.
Kadınlar ev temizlemek, yemek yapmak zorunda olan canlılar değildir, yaparlarsa onların kalbinin güzelliğindendir dedi. Yani kimsenin kimseye köle olduğu filan yok.
Senin evin, senin eşin, senin çocukların onlar. Bunları kölelik olarak görüyorsanız zaten kurmayın kendi hayatınızı filan. Gidin ayrı eve çıkın, tek yaşayın madem.
sabah istenilen saatte kalkıp kahve keyfi eşliğinde tv ile güne başlamak kölelikse bu kölelik için ne tarafa müracaat ediyoruz?
başlıkta bir yazar çok güzel anlatmış.

''kadınlar ev temizlemek, yemek yapmak zorunda olan canlılar değildir, yaparlarsa onların kalbinin güzelliğindendir dedi. yani kimsenin kimseye köle olduğu filan yok.
senin evin, senin eşin, senin çocukların onlar. bunları kölelik olarak görüyorsanız zaten kurmayın kendi hayatınızı filan. gidin ayrı eve çıkın, tek yaşayın madem.''

birebir altına imzamı atmaktayım.
kimsenin kimseden özellikle bir şey beklediği yok. yeri gelir herkes o evin işiyle ilgilenir. ki artık her iki tarafta çalışmakta. doğal olanı bu.

lakin artık bazı kadınlar sanırım konuya olumsuz bakmakta eviyle, eşiyle, çocuklarıyla ilgilenmeyi kölelik olarak görmekte.
bunlar kölelikse evlenmeyin.

yeri gelir sen, yeri gelir karşındaki fedakarlık yapar.
fedakarlık kölelikse evlenmeyin, tek yaşayın.
Yasal olduğu kadar da gönüllü köleliktir. istemeyen evlenmez ya da çalışır işte bilmiyorum duruma göre yapılır bi şeyler.
umarım böyle düşünen bir kız bana denk gelmez.
Bir kadın arkadaşım vardı. Evli ve çocukluydu. "Çalıştığın yerde neden yükselmek istemiyorsun" demiştim. "Benim asıl mesai eve gidince başlıyor " demişti.
Çalışırsınız kölelik dersiniz. Çalışmazsınız yine kölelik dersiniz. Kusura bakmayın ama bi haltada yarayın be. Bide bunların yapmak zorunda değilimcileri var. Kıçlarını devirip yatıcaklar anca. işte bunlar hep boşluktan oluyor. Boşluk en büyük düşmandır.
diş fırçasıyla seramik arası temizleme olayına girilirse doğru tespit olabilir. sorun şu ki erkeklerin bu kadar temizlik beklentisi filan yok; kaldı ki gerek de yok. bunlar hep kadınların icatları. sonra "işimiz çok zor" diye ağlanıyorlar.

kadın çalışmıyorsa, ev işlerini yapması, çalışma hayatındaki sıkıntılarla karşılaştırılabilir bir sıkıntı değil. asıl sorun çalışmaya başladıklarında çıkıyor ki bu noktada erkeklerin ev işlerine yardımcı olması şarttır.
instagramdaki hayatlara özenince böyle oluyor.
Kadın çalışırsa eve kimin bakacağı kimin evi evirip çevireceği kafada soru işaretleri bırakıyor. He ikisi de çalışır ve iş çıkışı eve gelip bakar mı diyorsun. Nah bakarlar. Kadın eve argın yorgun biçimde gelecek üstüne bir de ev işi mi yapacak. Cinselliğe bile yanaşmıyor. Üstüne evin işleri cabası oluyor. iki kişinin de çalıştığı evlilikler günümüzde yaygın ve ne yazık ki yüzde 90 ı iki üç sene içerisinde ayrılıyor. Maddi sıkıntılar varsa mecburen çalışmalı fakat.
kesinlikle öyle. evet kadınlar şu ev hanımlığı denen saçma terimi unutturma vakti sanki. Var mı kendi ekonomik bağımsızlığını elde etmiş, özgür bir birey olmak gibisi. Bırakın o ev işlerini de, herkes kendi işini yapsın.
Yasal olarak kölelik kurulamaz bir defa burada anlaşalım. Insan hakları evrensel beyannamesi ve taraf olduğumuz avrupa insan hakları sözleşmesi zorla çalıştırmayı yasaklar.

Evlilik sözleşmesinde de bu konuda bir hüküm yoktur. Sözün özü beğenmeyen razı olmayan sorunu çözemez ise boşansın.
zincirlerimizden baska kaybedecek neyimiz var nuran abla?
Ev hanımlığı kavramı yasal temellerle sınırları çizilmiş iş yapma hükümleri içermediği için, en temelden yanlış olan bir önermedir.

(bkz: Ev hanımı)
(bkz: yasal)
Evlilik, bu durumu nasıl yaşadıklarını ve ne ifade ettiğini bilmem lakin eve istediği eşyayı alamayan, istediği boya rengini seçemeyen, istediği dekor eşya konumuna karar veremeyen, istediği Arkadaşı davet edemeyen, ne yemek yapılacağı hakkında söz sahibi olmayan, eve geliş ve gidiş hatta nereye gittiği hakkında onay almak zorunda olan, istediği gibi giyinemeyen, çöpü atan, bozuk tesisat tamiri yanı sıra eşyaları kaldır it perde tak belim ağrıyor temizliğe yardım et, alışverişi taşı vs vs vs işleri yapan bir erkek olarak ev hanımlığı yasal kölelik diyenin ağzının ortasına kürek ile vurmak az gelir.