evin numarası yok boşuna arama.
Bu olay kadar zor şey nadir var. Kaç haftadır uğraşıyorum. Yok eşyalı, yok kombili, yok sahibinden, yok toplu taşımaya yakın, yok sahilde derken yine evsiz kaldık iyi mi ?
Hele bir de ankaradaysanız daha da zordur.
büyük şehirde, bok gibi bir şeydir.
bir de evdeki hesap asla çarşıya uymaz.
emlakçılar da muhasebeciler kadar cennetliktir haberiniz ola. *
2 haftadır kafamı beynimi siken aksiyon. Her iş çıkışı beğendiğim evlere bakmaya gittiğimde tutulmuş olması da ayrı bir sinir bozucu.
Salaklıktır. Kendi evinizin yolunu bulamıyor musunuz.
emlakçılar için de kabustur.

özellikle kiralık arayan yeni evlenecekler adamı hayata küstürür.

çünkü gelin kezosu, 2+1'i beğenmez, 3+1'i küçük bulur (oha). damada yediremezse, odaların küçüklüğüne bok atar. almayı hayal ettiği devasa eşyaları buraya nasıl sığdıracağından dem vurur. ne de olsa 1 kere evleniyordur ve eşyaları, selinsu'nun eşyalarından daha heybetli olmalıdır. hak ediyordur.
Öğrenci için de sıkıntı olandır. Kiralar öyle artmıştır ki bir evden beklentiyi klozet kapağı ve tezgahının olmasına kadar düşürmüştür.

Strese sokar, ebesinin nikahı uzaklığındaki yerlere bakmaya başladıktan sonra kendini işkence moduna alan durumdur.
yeni evlenecek çiftler için gerçekten kabustur. ev kiralarını hayvan gibi şeyapmışlar. biraz daha ev bulamazsak baba evinde hep beraber yaşayacağız anlaşılan..
Ümraniye çevresinde aranıyorsa yardımcı olacağımdır.
Okulun Çevresinde bulamazsın.
Bulursun ev insan haklarına aykırıdır.
Eli ayağı düzgündür.parası boldur.
Bekara verir.
Öğrenciye vermez.
Öğrenciye verir Erkeğe vermez.
Erkek Öğrenciye verir.3 kişiye vermez.
3 erkek Öğrenciye verir, Kürtlere vermez.
istanbul'da hiç zor bir şey değil. cebine 10 bin doları koyan herkes insan gibi yaşayabilir ")).

ironiden anlamayanlar için özel not: ev arayacağınıza ülkeyi terkedin, yalvarın bi tankere kaçırsın yunanistan'a falan daha iyi.
emlakçı: ev 3+1,kira 900 lira ev sahibi bir kirayı depozito istiyor, bir kira benim komisyon payım , ilk 6 ay peşin istiyor eğer peşin veremezseniz memur kefil de olabilir.

iç ses:e bir de domalaydık.

emlakçı:evet ne düşünüyorsunuz gençler? bence bu ev kaçmaz derim.

biz:yok üst kat şimdi soğuk olur burası.
eskişehir'de şöööyle ucuzundan 2+1 kutu gibi bir yer aramaktır. iki kişi çıkılacaksa durumun vehameti ortadadır. kadın olmanın verdiği zorluk da eklenince bir el atılsa fena olmaz be sözlük.
istanbul'da yaşıyorsanız sararmış tuvalet ve banyolara büyük paraların istendiğini görmeye alışmaktır. Emlakçının 5 dk. yürüme mesafesi dediği yerin aslında en iyi ihtimalle 15dk. olduğunu öğrenmektir. "Ben bu evin sahibi olsam şurasını burasını yaptırırım, daha pahalıya kiralarım." düşünceleri içindeyken aynı zamanda da yorgun ayaklara sahip olmaktır.
çooooook sıkıcı bir iştir.emlakçısıyla gezersin,kendin bakarsın bulamazsın...şansı olan varsa ikinci evi beğenir uygunda bulur ve tutar.lakin ben hiç o kadar şanslı olamadım...
kazıkçı emlakçıların eline düşerseniz, cebinizin oldukça hafifleyeceği eylemdir.
--bu da böyle bir anımdır--
ben= ev kiralayacaktım.

emlakçı= süper bir ev var elimde, giriş kat ama yüksek. güneş alıyor!

* eve gidiyorduk. giriş denilen eve girmek için girişten 2 kat aşağı inmiştik. bodrumdu ev. gündüz saat 1'di. yaz vakti.
ve zifiri karanlıktı. gündüz 1'de salonun ışığını yaktık.

emlakçı= bakın şurada pencere var!

*pencere evin neredeyse tavanındaydı. gelen geçenleri sadece ayakları görünüyordu.

emlakçı= nasıl süper di mi? sadece 850 lira!

ben= emlakçı sevişelimmi?
--bu da böyle bir anımdır----------
(bkz: boyun tutulması)
3 ayi üzülerek kafanızda sıkıntılarla dolaşarak gezmenize sebep olan eylemdir eger ki istanbul için geçerliyse.
istanbulda yaşıyorsanız maaşınızın yarısını gözden çıkarmak..
aradığınız ev kiralık ise; "ev sahibi nasıl birisi acaba?" sorusu benliğinizi kaplar. sayet satılık ev arıyorsanız bu sefer de komşularınız nasıl diye düşünürsünüz. (bkz: ev alma komşu al)
öğrenciyseniz, ve istanbulda okuyorsanız. bunların yanında bir de yeterince zengin değilseniz hendek atlatmak için cevahirde kurbanlık deve aramak daha mantıklıca bir eylemdir.

iki artı bir, kombili, girişin en az bir kat üzerinde olsun, camlar pimapen, korkuluklu, okula, merkeze, büfeye yakın olsun. kirası az, sahibinden, depozitosu en fazla bir kira olsun şeklindeki yaklaşımlarla gerçekten zor olan eylemdir ev aramak. kocaeli, sakarya gibi şehirlerde ucuz yollu bir ev tutup, bir otobüs şirketiyle de anlaşıp okula şehir dışından gidip gelme gibi fantaziler kafanızda belirmeye başladıysa şimdiden yurt aramaya başlayınız.
(yeni) bir eve çıkmak isteyenlerin bazen hevesle bazen de umutsuzlukla yaptıkları eylemdir. yurtta kalan öğrencilerin düşlerini süsleyen eylem olmakla birlikte aylarca kirasını ödeyemediği için atılmış bir memur için o kadar hoş olmasa gerek.

-olum bu sene çıkalım la eve.
-çıkalım olum yarın başlayalım aramaya.
-evet.. üç odası olsun bi odayı da stüdyo yapalım.
-yapalım abi. teras da olsun mangal yaparız abi.
-tamam. ararız yarın... ne yicez abi?
-patates ekmek?
-tamam ararız.. alırız yani.. abi bozuğun var mı, çay da alsak? * * *