bugün

1959 italya doğumlu coach.avrupada yetişen en kariyerli coachlardan biridir.1998 ve 2001 yıllarında virtus bologna takımıyla ve bu yıl cska moskova takımıyla olmak üzere 3 kez euroleague şampiyonu olmuştur.
http://www.euroleague.net...lubcode=csk&pcode=WAF
yılın antrenörü ödülünü alan kişi.
michel gomez'den boşalan fransa a milli basketbol takımı antrenörlüğüne getirilebilecek isimler arasında adı geçen, hatta bu görev için en önemli aday konumunda bulunan italyan koç.

kendisi, avrupa'da çalıştırdığı takımları toplamda 6 kez euroleague final four'u oynatarak, bu ligde tüm zamanların en fazla final four oynatan 2. antrenörü konumunda bulunurken, 1993-1997 yılları arasında italya milli takımında da görev almış, 1997 Avrupa Şampiyonası'nda gök mavililere gümüş madalya kazandırmıştır.
cska'dan ayrılan koç. real madrid'le üç yıllık bir anlaşma imzalayacaktır.
cska'dan ayrılma sebebi, kulübün küçülmeye gidecek olması ve bütçenin aşağı çekilmesi. nba alternatifi de vardı ufukta kendisi için, ama real madrid'in başkanlığına gelen florentino perez'in basketbola da sarmasıyla, bu ihtimal ortadan kalktı tabii. real madrid'e geçişi henüz resmileşmedi ama biliriz ki, tuttuğunu koparır perez. sınırsız olarak sıfatlandırılabilecek bir bütçeyle neler yapacağını şimdiden merak ettiğim, kanımca avrupa'nın en iyi coach'u..
real madrid'e geçişi resmileşmiş kişi. bu kadar beklenmesinin sebebi, ki haklı olarak, ispanya ligi final serisinde takımın barcelona'yla mücadele etmesidir. dün akşam oynanan serinin 4. maçını barcelona kazanmış ve seride durumu 3-1'e getirerek şampiyonluğa ulaşmıştır. messina'ya geri dönersek, kendisiyle 3 yıllık sözleşme imzalanacaktır. transferde de harekete geçilmiştir haliyle. ilk hedef, bu sezon euroleague'de açık ara en iyi pivot oyuncu performansı sergileyen olympiakoslu giannis bouroussis olarak gözükmekte. ayrıca, messina'nın imza töreni futbol takımının maçlarını oynadığı santiago barnebau'da yapılacaktır, ki bu basketbol dünyasında bir ilk olabilir bu anlamda..*
cska ile başarmadığı iş olmayan, zamanında adı toronto ile anılan gitse idi nba'de oyun aşısından devrim yapacağına inandığım, şuan real madrid ile başarılara koşan basketbol dehası.
real madrid'deki görevinden istifa etmiş olan avrupa'nın en iyi koçlarından biri.
lakers'ın yeni yardımcı koçudur.

edit: maçlarda kenarda oturmayacak olmasına rağmen yardımcı koçtur en nihayetinde.
yardımcı koç olarak değil teknik ekip içinde danışman olarak lakers organizasyonuna katılmış avrupa'nın sayılı koçlarından. o kadar üstün bilgiyle birkaç yıla kadar nba takımı çalıştıracaktır.

http://maliano.blogspot.c...-messina-la-lakersta.html
gelecek sezon büyük ihtimalle fenerbahçe ülker'in başında olacak coach.
fenerbahçe ile anlaştığı iddiaa edilen coach. bekleyip göreceğiz.
fenerbahçe ile anlaştığı doğruysa 2 sene içinde final-four hayal değildir. zaten tahminim 2-3 oyuncu dışında kimseyi istemez bu adam..
eğer fenerbahçe'ye gelirse ortalığın amına koyacak olan koçtur. avrupa basketbolunu çok özlemiştir o.
kendini hatırlatmak isteyecektir.
gecelerimi harap ettin messina. final haftasında senin yüzünden ders çalışamıyorum. çıkardık burada bir messina dedikodusu. hop oturuyoruz hop kalkıyoruz. internete her girişimde açıyorum google'ı hemen ettore yazıtorum. ikinci t'den sonra beliriyorsun en üstte. tıklıyorum hemen, hala iddialar hala dedikodular. 14 mayıstan beri bekliyorum. kemal dinçer abi'yi de gönderdik yanına. demişsin ona gary neal ve carlos delfino diye. ettore sen ne yaptın? zaten uykusuzdum sayende bir de neal ve delfino heycanı bastı. messina, ivkovicten karizmatik obradovicten akıllısın. eğer gelirsen 100. yıl formamım arkasına adını yazdırasım var. ne olur gel.
la lakers teknik ekibinde yer alan ve fenerbahçe ülker'le anlaştığı iddia edilen italyan antrenör.
cska moskova ile anlaşmıştır.
cska moskova ile anlaşmış olan italyan koç.

hayır nba ve bu kadar büyük takımlardan sonra fenerbahçe'ye geleceğine inanan var mıydı bilemiyorum. sonuçta messina=$$$ doğal olarak da cska aldı. fenerbahçe futbol dışındaki branşlara ne kadar önem verirse versin nba'den ve çok iyi basketbol geçmişi olan takımlardan gelmiş bir koç bize 3 gömlek fazla gelirdi. hele ülkemizde bu kadar kolay adam harcanırken.
14 mayıs'tan beri gözledik yollarını. lakin sen bizi istemedin, bizi seçmedin. oysa yavaştan uğruna besteler hazırlanıyordu. sen basketbolun güneşi, türk sporunun güneşine gelecektin gelmedin. ve bizzat beni çok üzdün. içimde biri ölmüş gibi his var, sana olan aşkımız başlamadan bitti ya o mudur acaba? sana olan aşkımıza gıyaben cenaze namazları kıldırasım var. sanki ölüm gibi sana kavuşamamak messina. yazıklar olsun.
Biz onun bu sene Lakers'ta headcoach olmasını veya Fenerbahçe'yi avrupa'da parlatmasını beklerken CSKA'yı seçen koç.
12-13 sezonunda cska'yı euroleague şampiyonluğuna taşıyacağına inandığım koçtur, çok büyük koçtur. Öyle ki taşşaklarının 7 okka çektiği söylenmektedir.
türk milli takımı koçluğuna getirilecek adam. hayırlı olsun şimdiden.

`http://www.ntvspor.net/ha...bol/81727/messina-geliyor`
san antonio spurs'te yardımcı antrenörlüğe getirilen eski cska moskova antrenörü.
Sas da yardımcı antrenörlüğünü getirilen şahıs. Popovich yaşlı. ileride messinaya bilgilerini aktarırsa yeni Popovich olmaya adaydır.