bugün

Tuborg vs Efes tartışmasındaki fikirlerini merak ettiğim yazar.
Hangisinin şişelerinden daha iyi molotof yapılıyor?
neden sürekli gündeme geldiğini merak ettiğim yazar kişisi.
https://www.youtube.com/watch?v=gLNZBiVjgXQ

molotof konusunda pek başarılı bulmadığım yazar.
Tatlım espri ve eğlence anlayışını değiştirsen mi diyorum

Geçen gün anneme beni üzüyor demissin
3 gündür ekmek vermiyolar evde bana.
Bu yetkili müsveddesi nin altına 2 kere negatif yorum yazdım. 2 sini de sildirdi.

Eleştiri kaldır bee. hırsızlık yapmayın be ess.
Tatlım Pardon da sen kimsin? * yazdıklarını bırak seni bile gördüğüm yok ki sildirme zahmetine tenezzül edeyim. Bu kadar önemsemeyin kendinizi, umurumda bile değilsiniz. Kendinizi böylesine ciddiye aldığınızı görünce üzülüyorum. * ikile şimdi, naş.

Bir yazar. En pörfektinden.
bu sözlükte yetkili yazarlar dışında bir de gammaz yazarlar var sayın gonullerinfedaisi yazmış olduğunuz giriler hakkında "hakaret" içeren söylemler olması durumunda bu gammazlar da girinin silinmesi için gerekli başvuru işlemlerini başlatabiliyor...bu gerçeği unutmadan ve hakaret etmeden yazmanız dileği ile...
sözlüğü ele geçiren bir tür virüs.
Özleştik hewalsum.

izinde görüşelim. Anlatacaklarım bol. Kıps kıpss.
görsel

böyle bir hava seziyorum ben essy'de.
Yengenizle düzgün konuşun.
https://www.youtube.com/watch?v=6TXQiELPTeE
Profil resmi kendi resmiyse çok çirkinmiş .
Oha kız mıymışım? Bu sözlük ufkumu açıyo, hakkımda bilmediğim şeyleri öğretiyo, evrenin sırlarına nail oluyomuşum gibi hissettiriyo.
Yağız delikanlı olduğumu sanarken kız olduğumu öğrendim... Şaşkınım.
semt pazarı gezmesinde elinden tutmadığı için kocasını elim bir şekilde kaybetmiştir.
Asimile edilmelidir.

Tırşik değil, musakka istiyoruz!

edit: başlık başımda.

Kürtlerin kökenine dair birçok sav ortaya atılmıştır. Bazısı bilimsel bazısı ise bilimsel olmayan dayanakları kaynak gösteren bu savlar oldukça çeşitlidir ve Kürtlerin kökeni Asurlulardan Gürcülere kadar birçok farklı topluluk ve medeniyete atfedilmiştir. Genel kabul gören köken irani olsa da Kürt topluluklarının homojen bir yapıdan uzak olduğu ve linguistik bütünlüklerinin ötesinde, etnik anlamda çok çeşitli olduğu, tanınmış Kürdolog Vladimir Minorsky dahil birçok bilim insanı tarafından kabul edilmektedir. Bununla birlikte tarihte kökenlerinin Araplar olduğunu savunan Kürt toplulukları da olmuştur. Müslüman bazı tarihçiler Kürtlerin kökenini Perslere dayandırırlar; bundaki en büyük dayanaklardan biri Şahname'de de geçen Demirci Kawa Efsanesidir. Birçok Kürt, kökenlerini Medlere atfetmiştir; nitekim Medler ile Kürtler arasında olası bir ilişkiye dair dilbilimsel ve coğrafî kanıtlar bulunmaktadır; örneğin her ne kadar Med dili örneği sayısı az olsa da eldeki bulgularla yapılan araştırmalar Med dilinin antik Pers dili ile olan ilişkisinin çağdaş Kürtçenin çağdaş Pers dili ile olan ilişkisiyle aynı olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte Medler hakkında pek az şey bilinmektedir ve akademik anlamda Medler-Kürtler bağlantısı onaylanmaz. Kürtler, Medlerin dışında kendilerini Urartular ve Neo-Babilliler ile de ilişkilendirmişlerdir. Ama bu halklar Hint-Avrupa dili konuşmadıkları için Kürt olamazlar.

Kürt sözcüğü tarih boyunca Persler ve Araplar tarafından sıklıkla herhangi bir etnik vurgu veya anlam içermeksizin göçebe anlamında kullanılmıştır ve bunun bir sonucu olarak tarihte Kürt olarak anılmış bazı toplulukların etnik anlamda Kürt olup olmadıkları tartışılmıştır; örneğin islam tarihçilerinin eserlerinde söz edilen ve Fars Kürtleri olarak anılan, güney ve güneybatı iran'da yaşamış olan bazı toplulukların Kürt olmadığı, bu bölgelerde yaşayan göçebe topluluklar olduğu çeşitli dilbilimsel kanıtlar eşliğinde ortaya atılmıştır.

Tüm bunlar sebebiyle Kürtlerin kökeni ve ilk dönemlerine dair kesin bilgilerden ve net bir tarihten söz etmek mümkün değildir; genel kanı Kürtlerin Doğu'dan Batı'ya Zagros Dağları'na doğru göçen kuzeybatı iranlı toplulukların bölgedeki iranî olmayan yerli halklarla birleşmesi ile oluştuğudur. Böylece, Arapların ve islam ordularının bölgenin fethine başladığı dönemde, Kürt olarak anılan topluluk oldukça heterojendi; yerli halklardan, Sami halklara ve bazı Ermeni topluluklarına kadar, iranîleştirilmiş birçok farklı halktan oluşuyordu.

Bölgeye yapılan islam akınları ve bölgenin islam devletine dahil olmasından sonraki dönemde, Kürtlerin rolü ve yeri hakkında ayrıntılı bilgiler mevcuttur. islam akınları sonrası Kürtler özellikle siyasi ve sosyal arenada yükselişe geçmişler ve dönemin siyasi olaylarında önemli bir rol oynamışlardır. Bu dönemde ilk kez Kürtler üzerine araştırma yapan ve ayrıntılı bilgiler veren iki önemli yazar Mesûdî ve istahrî'dir. iki yazar da farklı Kürt aşiretlerinin bulundukları şehirlere göre çetelesini çıkarmışlardır ki bu Kürt tarihi için önemli bir bilgidir. istahrî, Fars'taki Kürt bölgelerinden ve aşiretlerinden ayrıntılı bir biçimde bahsetmiştir; yaklaşık olarak 1107 tarihli olan Farsname'de ise Fars'taki en büyük Kürt topluluğunun Fars ordusuyla birlikte islam akınlarına karşı savaştığını, büyük oranda yok olduğunu, kalanların ise Müslüman olduğunu belirtir. Sayılarının 500.000'i bulduğuna inanılan bu büyük topluluğun tamamının yok olduğu çağdaş kaynaklarca olası bulunmasa da bu büyük topluluğun (ve kalanların) diğer gruplarla birleşmesi vb sosyal değişikliklerin olası olduğu düşünülmektedir. Nitekim Fars'taki bu toplulukların Kürt olup olmadıkları da tartışmalıdır.

Kürtlerin o dönemde çoğunlukta yaşadığı bölgelerin istilası ve ele geçirilmesi sonrasında, el-Zavzan'daki Kürt yönetimi 640 yılında haraç karşılığında özerk bir yönetim olmayı garanti altına almış, diğer birçok bölgelerde, örneğin Fars'ta, Kürtler Perslerle birlikte Arap ordularına karşı savaşmış, bu dönem içerisinde islam Devleti kontrolündeki birçok farklı merkezde de, örneğin Basra gibi, ayaklanmışlardır.

Kürtlerin yönetim karşıtı tutumları Emeviler ve Abbasiler döneminde de devam etmiş, örneğin 685 yılında Emeviler döneminde, Kürtlere karşı savaşması amacıyla bir vali atanmış, fakat atamayı yapan dönemin Emevi liderinin kısa bir zaman dilimi içerisindeki ölümü, bu hedefin gerçekleşmesine mani olmuş, bir başka seferde Kürtlerin 708 yılında Fars'ı talan etmeleri sonucu Haccac tarafından cezalandırıldıkları kaydedilmiştir; Abbasiler dönemindeyse, 764'te Ermenistan'ın Hazarlarca istilası çeşitli ayaklanmalara yol açmış, Kürt ayaklanmaları artan şiddetlerde devam etmiş, birçok Kürt Azerbaycan taraflarına göçmüştür, bu nedenle de, bu dönem bazı büyük Kürt aşiretlerinin yükselişine sahne olmuştur. Örneğin daha sonra Eyyubîlerin çıkacağı aile soyu olan Ravvadîlerden Muhammed Şaddad bin Kartu Tebriz ve çevresinde bağımsız vali olmuştur ki o dönemde bu bölgelerde (kuzeybatı iran) çeşitli bağımsız valilikler ortaya çıkmıştır.

Zaman içinde Kürt aşiretleriyle yönetim arasında çeşitli yakınlaşmalar da olmuştur; örneğin Hasnavilerin başı olan, Kürt liderlerinden Bedir bin Hasanveyh dönemin Abbasi halifesi tarafından Nasrüddin unvanına lâyık görülmüştür; nitekim Bedir bin Hasanveyh halkın eğitimine verdiği önem gibi hususlardan dolayı genel olarak sevilmiş ve övülmüş liderlerden olmuştur.

Bölgedeki güçlü Büveyhoğulları'nın emirlerinden Ruknüddevle'nin hükümdarlığında Kürtlerle gelişen ilişkiler, halefi Adudüddevle döneminde değişmiş, Adudüddevle'nin hükümdarlığındaki ayaklanmalar şiddetli bir şekilde bastırılmış, Kürtlere karşı çeşitli seferler düzenlenmiştir.

Kürtler bölgedeki önemlerini 6. yüzyıldan 10. yüzyıla kadar uzun bir süre korumuşlardır. Öyle ki 11. yüzyılın başlarında hâlâ Kürtlere karşı seferler vs. rastlanır. Bununla birlikte, bölgedeki Kürt grupların rolü ve önemi Türk istilalarıyla zayıflamıştır; nitekim bu istilalar başladığında Kürt kuvvetleri yıllardır süregelen iç ve dış çatışmalardan büyük oranda zarar görmüş bir haldeydiler.
Ne kızıyon kardeşim
Bende yetkiliyim, sende yetkilisin, o da yetkilli
Hepimiz yetkiliyiz. Önüne gelen yetkili.
görsel
Ee? Kürdüz nolmuş? Bunun yetkililiğime mani bir durum mu olması gerekiyordu? Veya böyle bi kıstas mı vardı? Bıktım lağım çukuru kokulu faşizan leş zihin yapınızdan.
uludağ sözlük yetkilisidir.

yalnız cidden çok çirkefçe bir davranış bu. essy kürt olabilir, alevi olabilir, sünni olabilir... bu ne iğrenç bir yaklaşım ne iğrenç bir bakış açısı. ırkçılık lan bu. artık midemi bulandırıyor bu düşünce tarzı.
Aq leş zihniyetlileri lgbt olunca ananız babanız gibi savunursunuz gelmiş hala kürt-türk ayrımcılığı yapıyorsunuz.

Hani herkes özgürdü, hani herkes istediği şey olabilirdi?

S*ktirin gidin çocukları kandırın.
Makarası hoş yazar. Kürt, erkek, gay, sarışın, zenci, güzel olup olmaması gereksiz detay olur.
O ne güzel kürttür.
afedersin de mod u bile sözlükte karı kız kovalayan bir yer burası

bazı şeyleri fazla ciddiye alıyorsunuz,

yetkili metkili

verin bu kardeşinize yetkiyi

görün etkiyi.
faşizm kokan başlık, eminim sözlük yönetimi bu başlık sahibine gereken dersi vermiştir. essy mahlaslı arkadaşımız bu cezayı verse belki de şahsi hırslarıyla davranmakla suçlanacaktı, inşallah ona kalmadan bir başka yönetici başlık sahibini uçurmuştur.

essy veya bir başkası, kokeni yüzünden ötekileştirilen herkesin arkasındayız, insanları bölmelerine izin vermeyin bu tür başlıkları açan insanlara da prim vermeyin ki azalarak bitsinler.

not: bir kürt.
Milliyet,cinsiyet,din boşverin bunlari.kimse dünyaya gelirken bunları secemez.