bugün

Hazırlık sınavından geçemememi sağlayacağını düşündüğüm durum. Hayatt zor.
essy okur, eksikliği telafi eder..
bu girdiyi buraya bırakıyorum üşenmezsem size tam not garantili derin bi izah yapacağım.
communication skills and academic reporting dersi fakültede belanız olur.

son sınıfın hala birinci sınıf dersini vermeye çalışıyorum.
görsel

Arkadaşlar toplanın amme hizmetidir.

1. Burası başlığınız. Tüm konuyu kapsayan kısa, iki üç kelimelik bir başlık seçmelisiniz. Basit olmalı.

2. Burası konuya yumuşak bir giriş yapacağınız paragraf. Konunuzu genel hatlarıyla tanımlayabilirsiniz. Bakın tanım dedim, burada fikir belirtmiyoruz. insanlar ne bilir, konu hakkinda genel gorusler nelerdir gibi.

3. Burası essayin bel kemiği. Paragrafi bitirirken bu konu aşağıda şu şu başlıklarda incelenir gibi bir izahla, gelişme bölümünde değineceğiniz konu başlıklarını sıralayacaksınız. Hava kirliliği aşagida anlatilacagi üzere temel olarak fabrikalar, şehirleşme ve nufus yogunlugu faktorlerinden kaynalanir. Gibi gibi..

4. Burası meraminizi anlatacaginiz yer. istediginiz kadar paragrafa bolebilirsiniz. Laakin, her paragrafin konusu ayri olacak. ilk paragraf fabrikalr, ikinci paragraf şehirleşme gibi.

5. Ve 6. Bunlar gelişme bölümündeki paragraflar. Paragrafin ilk cümlesi, paragrafta ne anlatacagini soylemeli. Ornegin, artan fabrikalar hava kirliliginin başlıca sebeplerinden biridir. Gibi.. sonrasinda neden? Sorusunu yanitlamaniz ve ardindan örnek vermeniz gerekir. Yorum gerekiyorsa örnekten sonra yapabilirsiniz ama ben sakınmanizi öneririm.

7. Burası konuyu toparlayacağiniz yer. Bahsettiginiz başliklara değinerek ispatinizi sunun. Yukarida anlattiklarinizi delil gosterin.

8. Bu da son cümleniz. Sonucunuz ve ya cozumunuz tavsiyeniz varsa buraya ekleyebilirsiniz.

Gelelim detaylara,

- evvelsinden en az 10 tane bonus kelime bulun. Bunlar advanced vocab kelimeleri olmalı. Great demek yerine magnificent sizin bonus kelimeniz olsun. Bunları sifatlar arasindan seçin. Essayda uygun gordugunuz yerlere serpiştirin.

- kelime limiti aşılmaz, altında kalinmaz. 250 dendi ve 300 yazdıysanız kafadan patladınız zaten.

- essay de tense değişikliği yapılmaz. Hep simple present tense kullanın. Kulağa saçma gelse bile değiştirmeyin, geçmiş ya da gelecek olsa da her cümleyi simple present tense ile yazın.

- aynı kelimeleri tekrar yazmayın. Bi kere very dediyseniz bir dahakine pretty deyin. Sonrakine quite deyin.

- essay yazarken ben dili kullanılmaz. I, me, this, that (işaret sifatı) bunlar yasak kelimeler. Yaziyi amator kılan detaylardır.

- gelişme bölümü paragraf başlarında firstly, secondly, lastly gibi sıralamaları yapın. Son paragrafta to sum up, to put in a nutshell gibi konuyu bağlayıcı ifadeleri muhakkak kullanın.

Aklıma gelirse daha da eklerim.
Selametle.