bugün

resmi türk KRiMiNAL POLiS LABORATUVARLARının bile onayladığı gerçektir.

http://www.kpl.gov.tr/tr/uyusturucu.htm

yukarı da verdiğim türk narkotik sitesine bakmaya üşenenler için:

--spoiler--
alkol - psikolojik bağımlılık: yüksek, fiziksel bağımlılık: evet

nikotin - psikolojik bağımlılık: yüksek, fiziksel bağımlılık: hayır

esrar - psikolojik bağımlılık: düşük, fiziksel bağımlılık: hayır
--spoiler--

ben alkol ve sigarayı hemen temin edebilirim. ama diğerini alamam, çünkü yasak.

ve sigaranın, esrardan kat kat daha zararlı olduğu bir gerçek. fare zehri, roket yakıtı gibi bin türlü zehir ve kimyasal var.

alkol beyin hücrelerine hasar veren ve karaciğeri katleden bir element.

peki esrarın zararı bunlardan kat kat daha mı fazla? biraz araştırırsanız sigaranın esrardan 8 kat daha fazla vücuda hasarı olduğunu bulunursunuz.

üstelik sigara ve alkolün bağımlılık oranın esrardan çok daha fazla olması var.

peki insanlar neden eroin ve kokain gibi uyuşturucular yasal olsun diye eylem yapmıyorda, bir tek bu esrar için yapıyor? hiç düşündünüz mü? hollanda'da eroin, kokain, extazy ve benzeri maddelerin hepsi yasak. neden yasal bırakılan madde sadece esrar?

ülkemizde tabudur esrar. çoğu insanlara göre eroin gibi ölümcül ve bağımlılığı yüksek uyuşturucular ile esrar bir tutulur. esrar bulundurmak ile eroin bulundurmanın cezası ülkemizde aynıdır.

esrarı savunmuyorum, ama illegal olmasının saçma olduğunu söylüyorum.

esrarın bağımlılık yapmadığı bir gerçek. alkolün bile fiziksel bağımlılığının yüksek olduğunu iddia eden narkotik sitemiz, esrar için fiziksel bağımlılığı yok demektir.

esrar tabi ki zararlıdır. ama sigara ve alkol yasakken, esrarın yasak olması saçmalıktan öte değildir.

biraz zeka ve beyin.

edit: lütfen abuk subuk cevaplar yazmadan önce verdiğim linke bakın. orası devlete bağlı resmi bir sitedir. devletten, laboratuvar sonuçlarından bile iyi biliyorsunuz sanırım. saçma sapan size öğretilmiş kavramlarla ötmeyin, papağan gibi tekrarlamayın, beyninizi bir kere kullanın.
esrardan alınabilecek vergi miktarının devletin aleyhine açılacak tazminat davalarındaki bedeli karşılayamayacak olması nedeniyle böyle bir durum söz konusudur.
* valla bir buçuk yıldır kullanıyorum, alışkanlık yaptığını görmedim. *
ottur derdide günahıda yoktur.derlerr.
bağımlılıktan kastım fiziksel bağımlılıktır.

yoksa doritos bile psikolojik bağımlılık yapabilir, yasaklayın!
(bkz: uyuşturucunun meşrulaştırılması)
bu tür konularda daima, sağlık kurumlarının görüş ve önerileri esas alınmalıdır. bu bağlamda, en yetkili kurum olan amatem resmi internet sitesinde, aksi belirtilmekte ve ilgili maddenin yoksunluğu durumunda;

--spoiler--
kadınlarda aş erme (craving) yeniden esrar kullanmak için ani bir arzu oluşabilir. esrar kullanımı kesildiğinde; kısa dönemde gözlenen, sinirlilik, rahatlayamama, uykusuzluk, iştahsızlık neden olduğu fiziksel bağımlılığın önemli göstergelerinden bazılarıdır.
--spoiler--

denmektedir.
evet yapmaz doğrudur.

hatta nereden alınacağını da yazın da aynı ekşi sözlüğün 2004 de ki hali gibi bi kapasınlar burayıda. *
esrarı kullanmak için gerekli bir nedendir.

için abicim bağımlılık yapmıyor. sigara ve esrar aynı şey. ikisi de ot işte. sigara yasak değilse esrar niye yasak?
savunduğum gerçektir. alkol yasaklanmalı esrar yasallaştırılmalıdır.
gel gör ki esrar bazı gelişmiş ülkeler de tıbbi amaçlı eczaneler de satılırken.
türkiye de insanlar yasaklar ve sınırlandırmalarla yasaları çiğnemeye azmettirilirler.
birileri bu piyasadan büyük mevlalar kaldırırken de aynı zaman da teröre de rant sağlar.
türkiye de esrar hint keneviri için kullanılır fakat bu yanlıştır. bu maddeler için kullanılması gereken genel tabir uyuşturucu olmalıdır.

bağımlılık kısmı ise uyuşturucusuna göre değişir, söz konusu hint keneviri * ise doğruluk payı olabilir çünkü amerika da bazı eyaletlerde satışı serbest bırakılmıştır (bağımlılık yapsa ülkenin sağlık bakanlığı buna asla müsade etmezdi) ama eroin, kokain, lsd, meth vb. uyuşturucuların bağımlılık yaptığı bilinen bir gerçektir.
esrar kafayı güzel yapar ama sigara cüzdanı kurutur.
kokain psikolıjik olarak bağımlılık yapar.
çünkü alındığında özgüven falan artar. doz bittiğinde kendinizi çökmüş hissedersiniz.
haliyle tekrar kokain almak istersiniz psikolojik olarak.
hatta ritalin concerta gibi ilaçlar bir nevi yasal kokain diyorlar.