bugün

http://www.youtube.com/watch?v=y6hhJA-mWI4
ölçek ekonomisinin azalan maliyet avantajın yararlanamadıklarından ötürü cirolarının yanında oldukça büyük bir meblağ olan sabit maliyeti de fiyatlara yansıttıklarından dolayı oldukça pahalı mal satımı yapan işgüzar.
avmlerde aldığı ürünün fiyatını kasada öğrenen, gittiği lüks restaurant ve barlarda gelen hesaba gıkını çıkaramayan tiplerin karşılarına gelince bir liranın hesabını yaptığı insanlardır. içlerinde elbette yanlış yapanlar da olmuştur ve olacaktır ama bu esnaflığın güzelliğine ve önemine gölge düşürmez. esnaflık kanaattir, yardımlaşmadır, anlayıştır.
vicdansız esnafa bir örnek:
(bkz: #20905482)
milleti salak sanan mal insanlarla dolmuş meslek grubu.

ilk defa gittiğim bir dükkanda şu ne kadar diyorum sana şu kadar olur diyor. niye lan bana niye o kadar olur? nur mu damlıyor yüzümden, dünyanın en iyi insanı gibi mi duruyorum. salak mı sandın sen bizi göt. sana 5 olur. ederi kaç ki pezevenk bir de indirim yapmış gibi tafra yapıyor. zaten en son 5 ama sana 4 olur dese ona da artık eyvallah dedirtecek seviyeye geldilerdi. esnaflıkta kalite sıfır azizim. neyse bu mal esnaflar böyle deyince artık alacağım varsa da almıyorum.
Kesinlikle mali almadan parasini vermemeniz gereken insanlardır. Kabul etmezlerse kabul edenini bulabilirsiniz elbet. Saatlerce beklersiniz maliniz gelsin diye. Boylelerini siktir edin...
tdk sözlüğe bir anlamı da kötü yola düşmüş kadındır.
http://www.tdk.gov.tr/ind...S.5510465c12df79.33381855

görsel
TDK da oldukça iyimser bir anlamı vardır bayanlara ithafen.
Turklerin beceremedigi sey. Ne gecirsem mantigi musteriye verilir , asik surat, hanzo davranislar ve bir cok neden insani buyuk firmalar iter.

Bu yuzden, Turkiye'de kotu bir meslek grubu. (bkz: babam esnaf demekten utanmak)
esnaf orospu çocuğu gibi bir kelime olduğundan kobi'yi uydurmuşlar.
Bir "esnaf sikmesi"dir gidiyor internette. Müşteri sikmesiyle ünlü meslek koluymuş.

Arkadaş 20 yıllık esnafım, siktiğim bir elin parmaklarını geçmez. Ben mi yanlış yapıyorum nedir?

Not: bir elin parmakları derken hani... O kadar da değil açıkçası.
türkiyede vatandaşı en çok siken meslek. ama onlara sorsan türkiyenin en onurlu mesleği.

ayrıca çok namusludurlar ama nasıl oluyorsa en sapık adamlarda bunlardan çıkar.

son olarak yüzde 99 u akp li çomarlardan oluşur.
türkiyede en kaba ve en saygısız konuşan kişileri barındıran meslek. herhangi bir resmi kuruluşa bağlı olmadıkları için klasik bir türk gibi davranırlar, saygısız, görgüsüz, öküz. çok makul bir şey sorarsın, azarlaya azarlaya cevap verir. öfler püfler, sanarsın bedavadan hizmet veriyorlar. kapitalizme şükrediyorsun bazen, işinizi halledebelieceğiniz kurumsallaşmış büyük şirketler var ve zorunlu da olsa personelleri size insan gibi davranıyorlar. umarım hepiniz aç kalırsınız bu öküzlükle.
dünyanın en çıkarcı mesleği. bir şey satın almıyorsanız suratınıza bile bakmaz, merhaba bile demez. abartmıyorum. siz insan gibi davranmayı öğrenene kadar yaşasın avmler. 20 lira fazla veririm en azından insan gibi muamele görürüm.
doların yükeslişiyle birlikte sattıkları ürünleri toptancıdan en az %30 yüksek fiyatla alacakları için satacakları mallara en az bir o kadar zam koyacak olmalarından dolayı sıkıntılı günler yaşayacaklardır çünkü müşterilerin güncel fiyatlara alışması biraz zaman alacak gibi görünüyor.

iflas bayrağı çekecek esnaflara şimdiden geçmiş olsun diyorum.
çeşme ve maslakta şubesi olan meyhane. rakıyı genelde burada çay bardağında içersiniz.
gün itibariyle boku yemiş kesimdir.

3 ay önce kendi işini kuran birisi olarak ağlamak istiyorum sayın müşteriler. hay 'elin ağız kokusunu çekeceğime kendi işimin amelesi'' olurum diyen aklıma tüküreyim.
geçmiş olsun.
binali yıldırım esnafı ziyaretti bulunmuştur bugün. esnafını en çok seven ve düşünen başkan adayıdır kendisi. eğer istanbul'a gelirse en çok esnaf sevinecektir buna.
teklif etme veresiye dost kalalım ölesiye.
iyi siker.
görsel
alttan biraz gıdıklıyor sanki.
daha çok mahalle işletmecisi.

benim.
Esnaf denince akla binbir katakulliyle insana ürün satmaya çalışan, sattığı ürünün arkasında durmayan, herşeyin de en pahalısını satan kişi akla gelmektedir.
Türkiye gerçeği yok denilebilecek kadar az olan ve insanların karşısında kötü düşünmelerini sağlayan kişilikler.
güncel Önemli Başlıklar