bugün

türkiyenin en güzel 81 ilinden biridir.
türküleriyle meşhur olan çukur bir yerde kurulmuş olan şirin bir şehir.
2 tane caddeye sahip olan nefret etmeye başladığım ve bir an önce kurtulmak istediğim berbat bir şehir.

türkiyenin en pahalı şehri.Şehre ilk geldiğimde otogarda bir abi yanındaki kankasına aynen şunu söylüyordu:

domatesin kilosu pazarda altı lira olur mu ya? 92'de olan deprem gibi sallansın istiyorum bu şehir.Sallansın ki şu şımarıklığı ve pahalılığı üzerinden atsın.ölen ölür kalan sağlar bizimdir.

not:esnafı ve halkı fena kazıkcıdır.
yaptığım yarım günlük ziyaret sonucu hoş bir yer izlenimi edinmemi sağlayan şehir.
incitek fm isminde güzel bir radyosu olan şehir. bir de bu türküler eşliğinde izle erzincan'ı, yaşa, nefes al... bak o zaman erzincan nasıl iz bırakıyo zihninde.
Doğal güzellikler olarak Türkiye'de ilk 10'a girer fikrimce. Erzincan'a gidip de ekşisu ve Çağlayan(girlevik şelalesi)'ı görmeden dönmek büyük bir kayıptır. Bu şehrin 4 tarafı da dağlarla çevrilidir ve bu dağlar yılın 8 ayı boyunca karlarla kaplıdır ancak iklimi ılımandır.
Üniversite olarak Hukuk fakültesi ve Eğitim fakültesi mevcuttur. Eskiden Atatürk üniversitesine bağlı olan bu fakülteler 2008 yılında Erzincan üniversitesi adını almıştır...
Doğal güzellikler bakımından mükemmel olan bu şehirin tek eksik yanı halkının biraz gerici ve tutucu olmasıdır. Sevgilinizle yolda sarılarak yürürseniz yerli halktan birileriyle kavga etmeniz işten bile değildir. Kafelerinde aile bölümü uygulaması vardır, erkek erkeğe eğlenmek diye bi kavram yoktur. Eğer erkek erkeğe bir mekana gitmişseniz sizi mekanın en kötü masasına oturturlar. Ancak özünde iyi insandır Erzincalılar.
Ermerkezde yapılan kumpir ve pizza kadar lezzetlisini izmir'de yiyemezsiniz. Ancak çok yerli halkın çok övündüğü yaprak dönerini sakın yemeyin mideniz bulanır, çünkü çok fazla yağ koyarlar.
en nihayetinde güzel şehirdir vesselam.
annemin taşı toprağı altın memleketidir.
(bkz: erzincanlıyız cok heyecanlıyız)
küçük bir şehir. öğrencileri çok kazıklıyorlar bu yüzden.
sadece iki caddesi vardır her şey pahalıdır ve ucuz kelimesi bilinmez. böyle dezavantajları vardır ama erzincan insanı kadar mükemmel insanı hiçbir yerde görmedim. ayrıca yaz günleri akşamüstü beşten sonra çıkan rüzgarlar gününüzü zehir edebilir.
(bkz: tikko/@la paz)
erzincan kelimesinin ardından aklıma gelen özellikle peynir oluyor nedense.
doğu anadolu bölgesindeki en güzel şehirlerden biridir.burada türk nufusu ağırlıktadır ve bdp ve benzeri partiler asla ve asla barınamazlar.insanları yardımsever ve zararsızdır.tek sıkıntısı depremler olan şirin bir yerdir.ayrıca altyapı olarak türkiyenin en gelişmiş şehirlerindendir,depremlerden olsa gerek 40 yılda bir altyapı yenilenir.
kısa dönem askerliği mi yediğim yer. daha sonra ergenekon falan derken baya popüler oldu. fakat o askerlerin bir şey becereceğini ummuyorum. ondan dolayı zaten ellerini yüzlerine bulaştırdılar.
her yönüyle erzuruma çok benzeyen güzel şehirlerimizdendir.
memleketim oldugundan iyi tanıdıgım şehir. aslında halkı çokda yobaz değildir, açık hatta askılı bile gezebilirsiniz, kimse sizi yolunuzdan çevirip napıyorsun sen?!! demez. her seçimde chp milletvekili çıkarır bu il. üniversitesi küçük ama doğası mükemmedir. piknik yapılacak çok yer vardır. yemekleri harikadır gerçekten dönerini pizzasını yemeden gitmeyin. öğrenci olarak sıkılabilirsiniz ama kimse sizi rahatsız etmez. ha birde çok sık deprem olur ve nadirende görülse ölümcül depremler vardır şehrin tarihinde. mezarlığı bu yüzden çok büyüktür.
dünya'nın en güzel şehri..benim canım, her şeyim..
24 plakalı şehrimiz. memleket. fakat bir herif yüzünden nefret ettiğim şehir.
eşkiyanın beli hep burada kırılmıştır. azarlar, buraya kadar gelirler sonra burada tokadı yerler. sonun başlangıcı başlar, onlar için.

tarih böyle söyler.
memleketim olduğundan gurur duyduğum şehirdir. bazen erzincanlıyım çok heyecanlıyım yada 24 ayar erzincanlı gibi saçma sapan esprilerle baş başa kalmak zorunda olsamda gurur duyuyorum.
gidin buraya rasgele sohbetler yapın. ciddi, munis ve sıcak insanlar ilk tespitiniz olur.
biraz daha derinlemesine bakarsanız, türklük ve devlet olmanın kodlarını görürsünüz hem insanında hem atmosferinde.
temmuz öyp'de kendisine sahilde bir üniversite olsun deyu burun kıvırmasaydım, çalışmak istediğim alana atanacağım kent, hakim bey, pişmanım ayrıca...
sehrin merkezinde ne yana baksaniz daglari gorebileceginiz yer. ,sehir daglarla cevrili tamamen sanki; cok ayri bir havasi var.
sehrin merkezinde; ya da merkez girisinde diyelim uc katli bi market vardir: adi ergan. bir cesit carrefour sanki, fiyatlar pek ucuz olmamasina ragmen erzincanin memuruda, koylusude , doktoruda ordan alisveris yapiyor cunku ikinci bir alternatif yok. neyse ergani bosverelim; kaplicasi var, eksi su diye bir yer var, carhanek diye piknik yapabileceginiz bir alan var vs vs. yani gidilesi minik bir sehir. *
ps: harika bir nargile cafesi var ki giden tekrar gitmek ister. *
4 ay önce kadar gittiğim, tabiri caizse hayran kaldığım temiz ve güzel bir ili Türkiyemin, tek bir yerde yokuş demek imkansız,çünkü yok. dümdüz bir vadi sanki. ama gelişme gösterdiği aşikar
memleketimdir. küçükken 7 harikadan biri olduğunu düşündüğüm enfes bir şelalesi var, doğa harikası. metropollerde hiç göremeyeceğim öyle çok doğal güzellikleri var ki. erzincan'ın bir köyüne giderken dağların arasından şiddetle su akıyordu ki, uzun süre hayranlıkla izlemiştim. köylerin yeşilliği, insanları ile mükemmel bir şehirdir. henüz pek gelişmemiş olsa da gelişeceğine eminim yakın zamanda, ama kültür açısından. mimaride gelişmesin, doğallığını, organikliğini hep korusun.
kar yağışı nedeniyle 182 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu il.