bugün

uludağ üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesinde bir öğretim üyesidir.
istatistik derslerine girer.
çoğu dersini klasik müzik eşliğinde işler.
bu sene içinde profesör olmuştur.
kısa tabirle kafa hocadır.
betimsel istatistik,çıkarımsal istatistik,uygulamalı bilgisayar,istatistik paket programları derslerine giren ekonometri bölümünde profesör ünvanlı hocadır.
kibar,anlayışlı,öğretmeyi sever, alışılmışın dışında,inanılmaz prensiplere sahip olan hocadır.
kendi web sitesinin girişinde peşinen yazmıştır:
- hocam evleniyorum beni dersten geçirin.
- hocam,evlendirecekler beni dersten bırakın.
- hocam, askere gidicem iş buldum beni geçirin.
diye ifadelerle karşıma çıkmayın.

buna rağmen her dersinde şunuda söyler:
- sınavda sorduğum sorular zorluk derecesine göre normal dağılıma uymamış olabilir, rassal olarak seçilmemiş olabilir, hata payım olabilir bu da %5 liktir. Bu yüzden kimse 5 puan yüzünden dersimden kalmaz.
kendi gibi akademisyen özlem ışığıçok ile evli ve bir erkek çocuk babasıdır.
uzun lafın kısası istatistik hayatı olmuş biridir.
derslerde öğrenciyi sıkmaz, kalitesini belli eder ders anlatımıyla. sınavlarda ters köşe yapmaz, ne anlattıysa ondan sorar. dersleri alınması şiddetle tavsiye edilir. saygılar sayın hocam...
kesinlikle ders alınmaması gereken hocalardan biri.
sınıfta ben dahil birçok kişiyi 2-3 puanla bırakmasını geçtim, yeni kitabı çıktı diye son derste vizeye kitabından konu ekleyecek kadar da öğrenci düşmanıdır.

dersleri eğlenceli falan değldir, bunlar hikaye. sıkıcı ve boğucu geçer dersleri, tenefüste kendinizi dışarı atarsınız.

ders anlatma tekniği de yıllardır aynıdır. derste, elimdeki 5. el kitabın bire bir aynısını anlatır. kenara alınan ufak notlar bile noktasına kadar aynıdır. her yıl kendini tekrar eder anlayacağınız.

okul dışı etkinliklerde, sosyal olarak çok iyi bir insan olabilir; ama bir hoca olarak hayal kırıklığından başka bir şey değildir.
cem yılmaz hayranı olma ihtimali yüksek, espirileri büyük benzerlikler taşıyordu.
can hocamdır. yardım için elinden geleni ardına koymaz. soyadının hakkını verir, on parmağında on marifet vardır.
kesinlikle ders alınmaması gereken hocalardan birisidir. zira dersini alan bir öğrenci dersi gayet iyi anlar, dersler eğlenceli geçer hatta derste erkan hoca klasik müzik bile çalar sırf siz daha iyi anlayabilesiniz diye ama iş sınava geldimi soruları fena kasar, sınavıda bayağı bir zorlar. zaten formüllerin içerisinden çıkamazken sınavında öss formatındaki gibi mantık soruları sormayı cok sever.
ha bide makale kitabını eklemeyi unuttum makale kitabından da 25 puanlık soru vardır sınavlarında.
bunları göz önünde bulundurursanız yararınızadır...
Hayatta her şeyin normal dağıldığına inanan hocadır. Sınavları 105 üzerinden yapar, kedisinin hata payının %5 olduğunu kabul eder. Öğrencinin dilinden anlayan hocadır.
Sınavda yaptıklarımın doğru olduğunu düşündüğüm ve aldığım sonuçla ters köşe olduğum bir hocadır kendileri. Yaklaşık 30 puan düşük almışımdır kendisinden.
sınavda ortalama soran ama not verirken ortalama altını veren hoca
geometrik ortalama hakkında bildiğim herşeyin yalan olduğunu öğretip beni hayal kırıklığına uğratan istatistik hocasıdır. rivayete göre bu eleman yüksek lisansını şans oyunlarıyla alakalı yapmış, bundan dolayı da kendisinden yıllarca yardım istemişler.
Uludağ Üniversitesi iiBF'nin değerli öğretim üyelerindendir. esprileriyle güldüren, istatistik sever bir hocamızdır. her konuyu istatistiğe bağlayabilen, her fırsatta öğrencilerine fırsatlar yaratmaya çabalayan, bulunduğu ortama değer/kalite katan değerli bir insandır. ego=1/bilgi tezini onu gözlemleyerek doğrulayabilirsiniz.

Kendisi öğretim üyeliğinin yanında oldukça aktif bir insandır. Kaliteye gönül vermiş saygıdeğer Erkan Işığıçok, ışığıyla yol gösterici olmak adına her cumartesi gününü öğrencilerine,kaliteye feda edebilen ender profesörlerimizden. Kendi deyimiyle "ilminin zekatını verme" amacıyla güzel projelere imza atmakta.
Kendisinin nedense hiç dersini almama rağmen bir proje sayesinde tanıdığım hocam, bir kamu yönetimi öğrencisi olarak hocalarımızla bırakın konuşmayı soru sormaya bile çekinirken Erkan hocamla aynı ortamda aynı espriye gülebiliyoruz. Dedim ya dersini almadım bilmem ama kimse istatistik gibi karmaşık bir sistemde ve üniversite gibi eğitimin uzmanlaştığı bir alanda bedavadan okul bitirmeye çalışmasın e tabi hocalar sıkacak, derslerden kalınacak.
kendisine hayran olmama rağmen bu kadar zaman kendiyle ilgili birkaç söz etmemiş olmadığımı farketmemi sağlayan nadide kişilik. facebook'da sözlükte hakkında yazılanları paylaşacak kadar cesurdur. öncelikle derslerinin sıradan olmasını beklemeyin. kendinize birşeyler katmak istiyorsanız mutlaka ders alın kendisinden. emek vermeden geçmeyi beklemeyin. emek verdiyseniz sudan sebeplerle kalmayacağınızı da taahhüt edebilirim. kendisi istatistiği sevmenize yardımcı olacaktır. ve size yeni pencereler açacaktır. saygılar üstat. *
matematik dersimize girmektedir. fakat istatikçi olduğunu her fırsatta dile getirmektedir. bir de ders boyunca sesi hep aynı tondadır bunlar olumsuz eleştirilerim. olumluları ise profösör olduğu boş bir hoca olmadığı her halinden bellidir. ama dersinden nasıl geçeceğim konusunda herhangi bir fikrim yok, ilk defa sınavına gireceğim girilen entrylere bakılırsa çalışan geçiyormuş bende geçerim gibime geliyor, göreceğiz.
Ekran ışığı çok diye okunma ihtimali olan ad ve soyad.
Uludağ üniversitesinin tatlı mı tatlı iibf hocasıdır.
Dersi anlatırken araya şakalar sıkıştırarak zevkli geçmesini sağlar. Diğer hocalara kıyasla daha güleryüzlüdür daha pozitiftir.
Dersinden geçmek isteyenler yeterki bunu hissettirin. Şüphesiz Elinden geleni yapacaktır.
Mat1 hocamdır kendisi. Konuyu en aptalının kafasına soktuğunu dün gördüğüm istatistik babası adam.
çok iyi ve dolu dolu ders anlatan bir hocadır kendisi. uzmanlık alanı ne kadar sıkıcıysa kendisi de o kadar keyifli ve çevresine neşe katan bir adam. ha sınavları zor, ben çok severim kendisini ama sınavları bence olması gerekenden biraz daha zordur. kendi yazmış olduğu iki kitaptan da sınav yapar. ayrıca çok da kullanmayacağınız bir istatistik programının formüllerini falan da sorar.
sınavları kendi kitaplarından yapıyor oluşu ilk önce insana ticari ve sığ bir hareketmiş gibi gelebilir. ama böyle düşünürseniz daha önce hiç yanılmadığınız kadar yanılırsınız.

çünkü inanılmaz iyi niyetli bir hocadır erkan hoca. * başkanlığını yaptığı kalite birliğinin ya da diğer adıyla kal-birin hiç karşılık beklemeden oluşturmuş olduğu amaç ve hedefleri doğrultusunda tamamen ücretsiz olarak hem de hocanın tatil günü olan cumartesi gününde kaliteyi, sorumluluğu, iyi niyetin önemini arkadaşları ve rektör, işkur başkanı ve şehrin idaresinde görev alan kıymetli idareciler gibi haftanın konuklarıyla kaliteli bir ortamda insanlarla buluşturarak gönüllerde bir kez daha taht kurmuştur. tüm imkansızlıklar içinde imkan yaratmış, birilerine sesini duyurabilmek için masrafları bile kendi cebinden karşılayabilen, boş vaktini eşi ve oğluyla geçirmek yerine -muhtemelen ısrar ve zor kullanarak- 1.90'lık oğlunu bile kalite birliğinin müptelası haline getirmiştir.

gereksiz eleştiri: gergin hissettiği zamanlarda ...noktasında... gibi bir ifade kullanır. normal olarak istatistiği hayatın merkezine yerleştirmiştir. sayılar önemini kaybettiğinde devreye kalite birliği girer. *
gizli hayranlık: bu hocayı ve kalite birliğini de takdir etmiyorsanız, kapatın gidelim beyler vallaha.

işte bunlar hep erkan ışığıçok. *
uludağ üniversitesi iibf ekonometri bölümü hocası. tutkulu adam.

canım öğretmenim. bugün rektöre güzel ve mantıklı bir eleştiri yapmış, doğrudan hedef göstermeden. inisiyatif almış. bir eğitimci gibi davranmış.

ha rektör bey gençlik düşmanı tipik islamcı olduğundan aynı saçma tutumlarına devam eder gibime geliyor ama erkan hoca yine de beni mutlu etti öğrencilerin sesi olduğundan.

edit: rektörü değil bağlı olduğu fakültenin dekanını eleştirmiş ama o da olumlu. cesurca.
kendisinden çıkarımsal istatistik ve istatistiksel paket programı SPSS dersini aldım. dersi eğlencelidir, çalışırsanız geçersiniz. sınavlarında ne anlattıysa onu sorar. Ders saatleri dıışında, günlük sohbette ve sosyal medya hesabında bile herşeyi istatistiğe bağlar. iki cümlesinden birinde mutlaka istatistik terimi olur. hiç unutmam, 2007 yılında bir soru sormak için akşam üstü odasına gittiğimde kapısının önünde yerde bir ampul gördüm. sanırım soyadıyla dalga geçmek isteyen bir öğrenci veya öğrenci grubunun işiydi. o sırada erkan hoca odasında yoktu. tahminimce birkaç dakika sonra gelecekti. ben de, erkan hoca üzülmesin diye o gelmeden önce ampulu yerden aldım hemen. sonra geldi kendisi. ben sorumu sorduğumda bana dedi ki:"sen de bana luzumlu luzumsuz herşeyi soruyorsun"diye fırçaladı.. ondan sonra anladım ki hiçkimse için üzülmesin diye birşey yapmaya değmezmiş. ama kendisini gene de severim. iyi insandır, iyi akademisyendir..