1. 1.
  eskişehir'e bağlı bir yerleşim yeri *. denizli - istanbul arasında çalışan pamukkale ekspresi, enveriye'de lokomotif değiştirir. enveriye'ye kadar dizel lokomotifle gelen tren, enveriye'den istanbul'a elektrikli lokomotifle devam eder.
  1 ... kutupsal form
 2. 2.
  1. dünya savaşı sırasında enver paşa'nın tüm kara ordusu asker ve subaylarına giydirdiği başlık. enveri olarakta bilinir.
  2 -1 ... bohemian rhapsody
 3. 3.
  geceleri büfecilerin oturup eşli batak çevirdigi, mümkün oldugu kadar az vakit geçirilmesi gereken eskişehirden güney yönüne giden trenlerin durdugu gar.
  ... balabulanmisparmak
 4. 4.
  haydarpaşa'dan denizli'ye gitmek isteyen tren severlerin eskişehir garında inip manasızca uzun uzadıya ilginç bir yürüyüş yapıp vardığı küçük ilginç olmayan dandirik gar. ama bekleme salonu güzeldir. bildiğin dümdüz bekleme salonu. hiçbir şey yok. seviyorum öyle bekleme salonlarını. azcık malım ben.
  2 ... kobrullah
 5. 5.
  aynı zamanda konya ya giden trenlerinde geçtiği gar. iç anadolu mavi treni, meram ekspresi, toros ekspresi, pamukkale ekspresine bu gardan binilir. toros ekspresi hariç diğer trenler bu gardan gece saatlerinde geçer.
  ayrıca yapılan hızlı trenin eskişehir durağının bu gar olması olasıdır.
  ... blacklabel
 6. 6.
  elektrik hattından jeneratöre ya da jeneratör sistemden elektrikli sisteme geçişlerin yapıldığı tren garı. ayrıca burada gar büfesi ve o gar büfesinde köfte ekmek satan genç bir kişi vardır. "küfftee ekmek", "küfte kebaaab" şeklinde bağırarak, hatta bağırmayarak bilakis feryad ederek satış yapmaya çalışır bu kişi. bu gara da gece gelindiğinden yolcuların çoğu uyuyor olur ve bu feryadlar karşısında irkilerek yerlerinden kalkarlar. kendisine selam ederken "az bağır arkadaşım açsam alırım zaten" demeyi de kendime vazife biliyorum.
  1 ... davlumbaz
 7. 7.
  enver paşa tarafından, birinci dünya savaşı sırasında geliştirilen ve savaş koşulları nedeniyle uygulama fırsatı bulunamayan yazı reformudur. enver paşa da osmanlının çift dilli yaşamının yanlış olduğunu farketmiş ve çözüm üretme çabası göstermiştir. atatürk ve inkilap düşmanlarına duyurulur.
  ... turkpence
 8. 8.
  Enver Paşa, 1. Dünya Savaşı sırasında askerî yazışmaların kolaylaşması amacıyla telgraf çekiminde, Arapçadaki başta, sonda, ortada farklı yazılan harfleri kaldırdı ve bitişik yazmayı yasakladı. Bu yazı günümüzde "Enveriye" olarak anılmaktadır.

  kaynak;wikileaks degil tabi, pedi
  ... ayk73
 9. 9.
  içinde barındırdığı büfe de sigara bulunmuyor.

  7 sene önce öyleydi.
  ... hayatkisamarlborouzun
 10. 10.
  korkunç bir istasyon.
  ... mrl tln