(Entry emin olunmayan, araştırılmamış ve hatalı bilgi içermemelidir)

uludağ sözlük buyruğu.
uyduk moderatöre, niyet ettik yazarlığa, kabul ettik olayı.

o değil de bence entry abdestli olmalı, türban da takmalıdır. hatta 7 entry birleşip şuursuz yazarlara "ya allah" diye girmelidir de.*
bildiğiniz şeylere yaftalanan silinme sebebidir. lan kaç tane uyduruktan beyan girdim hepsi duruyor... *
neyin araştırması bu?
sırf bilgiç gözükmek ve "biz entry ustadıyız" mesajını vermeye calısan moderator aktivitesi.

birincisi araştırılmamış oldugunu nerden biliyorsun ? ikincisi emin olmadıgımı nerden biliyorsun? ücüncüsü bilginin hatalı olup olmadıgını nerden biliyorsun ve sen bilge bir insan mısın ki benim girdiğim bilgileri sorgulayabiliyorsun ? madem sözlük bir "bilgi" yuvası, o zaman dünyanın en yüksek tepesinin yuksekligi ya da nil nehri'nin uzunluğu gibi bilgiler vermeyen butun yazarları uçur. sapla samanı ayırt edemiyorsan homojen bir sistem olusturmak adına sadece tanım olmayan entryleri silmek gerekir. moderatörler bilgiyi sorgulayamaz.

60 ve 80 lerdeki darbe zihniyetinin bir ürünüdür bu. o zamanlarda hapse girmemis, sanatcı, tiyatrocu yoktu. hepsinin mahkum edilmesinin tek bir sebebi vardı oda kendi düsüncelerini söylemeleri. buradan cıkaracağımız sonuçta sözlüklerin hicbirinde demokratik bir havanın olmaması.
bilgi içeriyormuş gibi yapıp da aslında yorum içeren ve yorumun da art niyetle süslenmiş olduğu girdi ler için yazara beyan edilen silinme nedeni.
gibi duruyor.
"beyan edilen her girdi araştırılmalıdır ve öyle ekle nmelidir" gibi bir kaide olsa ve bunun takipçiliği yapılsa ne güzel olur dedirtiyor ama o da çok bayık olurdu herhalde. *
"recep tayyip erdoğan" başlığına "halasını dün dikmen'de görmüşler", "beşiktaş" başlığına "8 şampiyonluğu vardır, "rocco siffredi" başlığına "12 cm çükü vardır" gibi girilen anlamsız entry'ler "mal olduğunuz için entry siliniyor" diye bir gerekçeyle silinemediğinden, o tür entry'leri silmek için getirilmiş entry silinme nedenidir. yoksa kimsenin "buradaki tüm entryler doğru olacak" diye bir iddiası yok.
mal olduğumuzu yüzümüze vurmamak için malca bir yola başvurulmasının neticesidir.
harbiden 12 cm mi yahu? demek hepsi film hilesiydi ha... *
- rocco filmlerinde ekranı genişletiyorlarmış.
--spoiler--
feci şekilde bir ek$i sözlük klonudur. yukarıda yazanların hepsi yalan olmakla beraber sadece uludağ sözlük yazarlarını bağlamaktadır. sitede yazanlar birinci dereceden el emeği göz nuru olup yürütülmesi durumunda iş bu kişi uludağ a tatile ıssız bir kulubeye davet edilecek 'ben içerdeyim gel canım' denilip uludağ gazozuna ilaç konmak suretiyle etkisiz hale getirilecek ve sonra ibreti alem için bilimum dağ hayvanatına yem yapılacaktır. ayrıca soğuk içilmesi tavsiye olunur ve bundan doğabilecek bir boğaz tahribatı durumunda bana ne denilir.
--spoiler--

zaten yazmışsın yukarıdakilerin hepsi yalan olmakla beraber vık vık bık bık diye bir de sorumluluğu yazarlara atmışsın olurda götüme doğru girmek üzere olan herhangi bir şey olursa benim kıçım rahat huzurlu el değmemiş bir şekilde dursun giren yazara girsin diye.

ee o zaman giren bana girecek sanane!

hayır hayır çek elini kıçımın üzerinden hayırr....
uludag sozlük yönetiminin isteyen yazarın başlığına entry girilmesini engellemek (bkz: nick altina entry girilmemesini isteyen yazar), yazar veya başlıkları sol frame de gözükmesini engellemek ten sonra geliştirdiği despot uygulama.

unutmadan bir de yarrak ile ilgili başlık açmamızı engeleyen attenzione uygulaması var.

(bkz: attenzione/@mahallenindelisi)
(bkz: kötünden atma arkadaş)
aslı "Entry emin olunmayan, araştırılmamış ve hatalı bilgi içermemelidir." şeklinde olan moderasyonun entry silme mesajıdır.

yorum yapılmayan tek sözlüktür uludagsozluk. hatta bu sözlükte yanlış bilgiye rastlayan olmamıştır. herkes müthiş araştırmacı-yazardır. fikir yazısı değil bilgi yazısıyla donatılmıştır sözlük. sayfalarca süren geyik başlıklara rastlamak mümkün değildir.
ilk defa gördüğüm ve beni dumurlara uğratan neden.

pardon dumura uğrayıp uğramadığımı iyice araştırmalıyım, emin olmalıyım.

allahın varlığı da tartışmalı, kutsal kitapların varlığı da. onlarla ilgili yazılı her şeyi silin o zaman.

olaya bak lan ahahaha.
anlatım bozukluğu içerir.

--spoiler--
entry arastirilmamis ve hatali bilgi icermemelidir
--spoiler--

derken?

''entry araştırılmamış olmalı ve hatalı bilgi içermemelidir.'' olması gerekmez mi?

ya da, ''entry araştırılmış olmalı ve doğru olmalıdır.''
(bkz: wikipedia vs uludağ sözlük vs red house)
bu yine iyi, daha beter silinme sebepleri var;

(bkz: entry memelidir)
en mantıklı silinme nedenlerinden. insanaların bilmediği konularda konuşmaya bayıldığı bu zamanda en gerekli entry silme nedenlerinden.
burası düşünceden çok bilgi paylaşım alanı. kulaktan dolma bilgilerin, zanların, yalan yanlış bilgileri paylaşılması nasıl bir mantıkla açıklanabilir?
(bkz: sözlük formatı)
entry silmek için ucu açık gerekçe. eğer ben "röno megan iyi arabadır." dersem bunun hatalı bilgi olup olmadığına karar vermek iki düz bir ters yapmak kadar kolay değildir. gel çık işin içinden kezban.
o zaman şunu söylüyoruz:
(bkz: yazar araştırılmamış ve hatalı şeyler yazıyor)
(bkz: dur abi ansiklopedi karıştırıp geliyorum)

uludağ sözlük yönetiminin dandik giri silme sebeplerinden sadece birisi.
bir başka deyişle, bu sitede yazılanlar doğrudur ve doğruluğundan yazarların yanında moderatörler de sorumludur. yani tutup da sandalye başlığına "motorlu bir taşıt." yazamıyoruz.

ben böyle anladım. eğer böyleyse kötü bir kural. tamam sandalye başlığına gidip motorlu taşıt yazma meraklısı değilim ama bu benim uç örneğimdi. kendi hayal gücümüzü buraya tam olarak yansıtamayacağız, her türlü subjektif bilgimizin burada törpülenme ihtimali var demektir bu. bu da bence yazara saygısızlıktır. belki ansiklopedi benim en sevdiğim meyve abi. kime ne? ben buraya doğru ve araştırılmış bilgi girmekle yükümlüysem hani benim ücretim diye sorarlar adama. sormazlarsa bu sormayanların ayıbıdır. beni bağlamaz.
uludağ sözlükte yer alan bütün bilgilerin araştırılıp, kaynak gösterilerek eklenildiğini iddia eden silinen mesaja iliştirilmiş egosu yüksek moderator şeysi. tanımımızı yaptığımıza göre konuya geçebiiliriz. lan nejat uygur başlığına yazdığım şu mesajda "facebookta dolanan dedikodulara göre vefat ettiği söylenen usta tiyatrocu." ne buldun be garip şey?

(bkz: allah sabır versin)
çok sıkışırsak bununla sileriz kuralıdır.
sözlükte entari bırakmayacak olay.
"sanki atomu parçalayacaz he" düşüncesi uyandıran entry silme sebebidir.