bugün

Bakteri, virüs, mantar yada protozonların organizmaya girmesi durumu.
ağır seyireden bir hastalık olmalısın.. kaptığım.. ağır..

fakat nasıl..?

hangi zayıf anımda, hangi yaramdan sızarak bana..

kimbilir ne kadar gündelik bir davranışımda.. farkında olmadığım..

nasıl geçtin bana, nasıl yattın kuluçkaya içimde..

nasıl küçük ^kafka^ bıçakları doğurdun içime..

şimdi deşip deşip duran,

iç imi,

ben i..
bugüne kadar izlediğim en uyduruk japon korku filmi.
bir hastalık etkeninin çeşitli yollarla vücuda girerek üremesidir.
organizmada hastalığa yol açan mikrobun yayılması.
özellikle ağır hastaların, hijyenik olmayan ortamlarda tedavi olması sonucunda, vücudun reaksiyon göstermekte zorlanması ve hasarlanması durumu.
mikroorganizmaların doku içine girip çoğalması ve bunun sonucu olarak lokal ve genel belirtiler vermesi.
herhangi bir asalağın insan vücuduna girip burada çoğalaması, büyümesi ve yerleşmesi olayına infeksiyon ( bulaşma ) denir.
örn : bakteri, mantar, asalak, virüs...
(bkz: infection)
(bkz: enfeksiyon)
tıp fakültesinde kendini beğenmiş bi takım hocaların enfeksiyon deme şekli.
her duyduğumda aklıma zombileri getiren söz.

"the infection is spreading!!! please evacuate the city!!"
"the infection is spreading!!! please evacuate the city!!"
parmagında kesik bulunan sabri, kadavra incelerken enfeksiyon kaptı. sabrinin bağışıklık sistemini alt üst eden ölü hücreleri sabriye ölümü zaman kavramından bağımsız düşünmeyi öğretti.
Bir mikroorganizmanın herhangi bir yolla organizmaya yerleşmesi ve çoğalmasıdır.
su kelime cok hosuma gidiyor.
Bir ereksiyon değildir.
aylar önce, yaklaşık 17-18 nisanda faranjit (bir tür solunum yolu enfeksiyonu) olmuştum. gırtlak kanseri oldum korkusuyla doktora gidemedim günlerce. sonra dayanamayıp vardım doktora. doktor hamfendi gırtlağıma kadar şu dondurma çubuklarından sokup 2 saniye bakıp koltuğuna oturdu. faranjit olduğumu söyleyip iki tane ilaç yazıp postaladı beni.

iyileştiğimden hemen sonraki gün sindirim yolu enfeksiyonu kaptım. günlerce yemek yiyemedim. yediğimi kusmam yetmezmiş gibi mide özsuyumu bile kusuyordum. ızdırabın böylesiydi.

ardından faranjit nüksetti. hepsi için yığınla antibiyotik kullanınca sistem harap olup karaciğerleri bozdum. mide spazmları yüzünden ambulansla hastaneye yetiştim. spazmın ağrısı yetmezmiş gibi ambulansta açılan iki hatalı damar yolunu ve beceriksiz hemşirenin kolumu iğneyle delik deşik etmesi hastanede bağırarak ağlamama sebep olmuştu ''yeter artık çıkart şu iğneyi'' diye.

hepsinin atlattım derken şimdi de idrar yolu enfeksiyonu çıktı. temiz bir insanım, en azından olmaya çalışıyorum. bol su tüketiyorum ama kurtulamıyorum amına kodumun dertlerinden.

gırtlaktan başladı mideye, oradan sikime kadar indi afedersiniz bu kodumun illeti. inşallah oradan da akar gider de kurtulurum lan bu ne!? ecelim mi geldi? zaten aylardır ölüm aklımdan çıkmıyor.

velhasılkelam, bazen hayattan bezdiren bir illettir bu soktuğumun derdi. dikkat edin de düşmeyin.
görsel
Doğum ya da ameliyat sonrası enfeksiyon en tehlikeli ve zahmetli olanıdır.
Kötü sonuçlar doğurabilir.
Tedavisi zaman alır.
organizmada hastalığa yol açan bir mikrobun yerel ya da genel olarak yayılması, bulaşma.
Candida türü biraz tehlikeli galiba. Validemi bir ayda fazladır yoğun bakım ünitesinde tutuyorlar. Yardım edin içimizdeki doktorlar hemşireler. Az bi bilgilendirin.

Edit: meleğimi kaybettik..
Normal insanda candida enfeksiyon yapmaz. immünsistem depreseyse sadece enfeksiyon yapabilir. Mantar enfeksiyonu olduğu için tedavisi uzun süreli ve zordur.
Haslanmis patates suyunun iyi geldigi hastalik.
iltihaptır.
mikroorganizmaların yol açtığı iltihaplanma, tedavi yolu çeşitli yollarla alınan mikrop öldürücü antibiyotik.
babaannem müzminleşmiş idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle bu aralar yastığından başını kaldıramıyor, tüm vücudu perişan edebilir.
çok ilerleyen enfeksiyonlar kan zehirlenmesi (sepsis)e yol açabilir, organların iflas etmesine kadar gideri var aman haa.
Bünye sağlam neyse ki. Hastalıklarla pek uğraşmıyorum. Yeterince derdim olduğundandır belki de.. ben senden eksik kalayım demiştir belki de.
güncel Önemli Başlıklar