bugün

oyunun her alanına katkı yapabilen, gelecek için büyük umut veren basketbolcu.
1992 isviçre doğumlu. pivot * olmasına rağmen sutuda iyi olan geleceği parlak basket oyuncumuz.
http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=211&sz=30179 *
Geçen sene draft edilen Semih Erden ve Ömer Aşık dan sonra Fenerbahçe den NBA' e gitmesi muhtemel bir sonraki Türk basketbolcu.
16 kasim 2008 fenerbahce besiktas basketbol macinda 14 ribaund alip 6 sayi atan, bununla da yetinmeyip fenerbahce ulker adina sahada en fazla kalan oyuncu olan bebe. 2 sene oncesine kadar yasanan uzun problemini tanjevic pek bi takmis olacak ki en yaslisi 22 yasinda 3 tane nba potansiyeli tasiyan uzunu oldu takimin.

soylemesi bile tuhaf, 2010'da 18 yasini dolduracak. insallah kendini bir o kadar daha gelistirir, 2012'lerde ricky rubio'larla, nocioni'lerle avrupali hakimiyetini kurarlar nba'de.
dünya liselerarası şampiyonada karşı takım pivotlarının çare bulamadığı 2.08lik pivot.
daha gectigimiz ay izledigim turkiye-luxemburg macında sakat olmasına ragmen 1-2 dakıka oynayan, yaptıgı hucumlarda bı kackere smac basıp cemberı 180 derece egen, gelıcekte nba karıyerı yapmasına kesın gozuyle bakılan, 89-90 dogumlu oldugu soylenen fakat kucultulerek 93 lu gorunen yıldız.

(bkz: küçül de cebime gir)
18 Yaş altı Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda ispanya karşısında 21 sayı, 18 ribaunt, 4 blok, 3 asistlik performansıyla Milli takımın yarı finale çıkmasında büyük rol sahibi olan pivot.
insanüstü istatistiklerle oynayan genç dimağ. Avrupa Genç Erkekler Şampiyonası yarı finalinde Sırbistan'a karşı 32 sayı 25 ribaunt gibi tuhaf bir performansla oynadı. 66-61 yenildik ama bu elemanın yanına 2 sağlam adam verip oynasaydık yenerdik gibime geliyo. beşe üç yani. herif 3 kişilik oynuyo zaten. ilerleyen dönemde de bu şekilde oynayabilir mi göreceğiz.
çok iyi yerlere gelebilecek* fenerbahçe'nin altyapıdan yetiştirdiği genç oyunucusu, aha buraya yazıyorum sözlük.
ABD'ye gitme konusundaki kararıyla ilgili olarak Oğuz Yenihayat'ın sorularını yanıtlamış olan basketbolcu.Umarım verdiği karardan dolayı pişman olmaz ve Türkiye'yi çok iyi bir şekilde temsil eder.

http://www.medyaspor.com/v02/news.aspx?id=29978
(bkz: abdülkadir kayalı) kendisinin futbolcu versiyonudur.
amerika'ya gitme kararına saygı gösteriyorum ve doğru da buluyorum, ama yaptığı "avrupa'da başarabileceğim herşeyi başardım" açıklaması biraz komik.. tamam, gençler-yıldızlar avrupa şampiyonaları'nda yıkıp geçtin ortalığı da, euroleague'de oynadığın maç sayısı daha 4.. yapma etme enes..
(bkz: mitsubishi canter)
Washington Üniversitesi ile anlaşmış basketbolcu.

http://maliano.blogspot.c...-kanterden-haber-var.html
sponsor anlaşması yüzünden hakettiği rekabetçi takımda oynamamasına rağmen moralini bozmadan müthiş istatistiklerine devam ediyor...

CBAC maçında = 36 sayı 26 ribaund 5 blok ve 3 asist...
Belmont Shores maçında= 45 sayı 30 ribaund 3 blok ve 4 asist...
dirk nowitzki'nin rekorunu kırarak nba'ye beni bekleyin geliyorum,diyor sanırsam.
dünya şampiyonasında milli takımda oynamasını dilediğim süper yetenek. beceriksiz pota altımızın olduğunu varsayarsak alacağı 10 ribaund atacağı 8-10 sayıyıyla grup maçlarında rahatlamamızı sağlar düşüncesindeyim.
türk basketbolunun tartışmasız sıradaki yıldızıdır. amerika'da her yıl düzenlenen ve liselerden seçilmiş oyunculardan kurulan milli takım ile uluslar arası genç oyuncuların yaptığı maçta, uluslararası genç oyuncular takımında oynayan enes , maçta 34 sayı, 13 ribaundluk mükemmel bir performans sergileyerek 1998 yılında aynı organizasyonda attığı 33 sayı ile sayı kategorisinde rekoru elinde bulunduran nowitzki'yi geride bırakmış ve tarihe geçmiştir. daha cok rekor gelecektir kendisinden. basketbolu yakından takip eden herkes için gelecekte milli takımımızın süperstar ı olacağı bilinmektedir.
an itibariyle kaan kural' ın hakkında methiyeler düzdüğü harika yetenek. fenerbahçe' den ayrılıp eğitimini amerika' da sürdürmeyi tercih eden, gelecek vaadeden oyuncuların yaptığı maçta (bkz: avrupalı genç yetenekler vs. amerikalı genç yetenekler) yıllar önce nowitzki' nin kırdığı ve bu maça kadar elinde bulundurduğu rekoru kırıp 1 sayıyla geliştirmiştir. *

92 doğumludur ve umarız ki yeteneğinden ötürü rehavete ve bi şımarıklığa mahal tanımaz.
bu adam beni çok heyecanlandırdı.
nbadraft.net te 2011 nba mock draftinda 2. sirada gozuken basketbolcu.
habertürk'ün haberine göre; Dünyaca ünlü spor televizyonu ESPN, Türk basketbolunun yakın gelecekteki en önemli yıldızı olarak gösterilen Enes Kanter'i 2011 NBA draftı'nın 1. sırasına yerleştirdi. ESPN'in kolej basketbolu uzmanı Dan Gottlieb'in merakla beklenen 30 oyunculuk 2011 NBA draftı listesinde 1. sırada yer aldı.

eğer gerçekleşirse hakikaten türk sporunun zirve yaptığı an olur.
pivot olmayı hiç istemedim. kısa forvet oynamayı seviyorum ve eğer çalışırsam bunu becerebileceğime inanıyorum. calipari de bana inanıyor ve bana söz verdi. çünkü kısa forvet becerilerine sahip olduğumu düşünüyor ve bana beni kısa forvet oynatacağını söyledi.

enes kanter
--
2.11'lik 118 kilo bir 3 numara... pek mantıklı gelmiyor. sanırım enes dirk nowitzki olmak istiyor. bence fantaziler peşinde koşmak yerine mevkisine odaklansın.
18 yaşında 2-3 numara da oynama özelliklerini rahatlıkla geliştirilebilecek basketbolcu.
muhtemelen önümüzdeki 10-15 yıl boyunca türk basketboluna damga vuracak isimdir.