bugün

Ben devlet memuru olmak niyetinde değildim, 20 yıl sonra emekli olmuş olacaksın dedikleri için belki de özelde güzel fırsatları kacirdim veya ardına düşmedim. Peki ben memur olduğumun 3. Yılında ne oldu? Geri isletilmemesi gereken bir kanun yürürlüğe girdi ve biz resmen aldatılmış gibi olduk.

ilk yıllarda herkes "değişir bu yaa, kanuna aykırı bi kere" rahatlığıyla dolandı, ben dahil. Ne zaman ki üzerinden bir 6 7 yıl geçti, işte o zaman anladık nasıl hakkımızın yendiğini. Öyle "tamam o zaman ben istifa edeyim" denilemedi tabii ki.

Fazla uzatmayayım; ben hakkımı helal etmiyorum.

Hadi bakalım.

Bu arada; bazı dindar geçinen insanlar var, konustuklarinda "kadın calismak zorunda değildir kapitalizmin oyunu bunlar, kadınlar feminizmle aldatıliyor, ekonomik özgürlüğü yuceltip kadınları her türlü kullanıyorlar..." Filan falan gumburderler. O zaman buyrun, siz de uğraşın kadınlar emekli olsun bir an önce, sizin de ayaginizin altindan cekilsinler.. demek ki güvenilir bir liman değilsiniz.
55 yaş makul bana göre erkek kadın olarak eşitlenmesi gerekiyor bu yaş işinin.
Z kuşağı ile birlikte kendilerini bu zulme sürükleyen siyasal islam iktidarından intikam alacaklardır şüphesiz.
bunlar çalışmadan emekli mi olmak istiyor nedir anlamadım aq.

diğer insanların suçu ne 65 te emekli oluyorlar ?
yaşa bu kadar takılmamaları gerekir...
onların çoğu 18 ay askerlik yaptı. siz de 18 ay askerlik yapın o zaman.
Olabilir. çok üzülmemelerini tavsiye ederim. Belki seneye daha az takılırlar bu duruma.
Sanırım sinirlerim çok bozuk. Söyle bir entrye gülmeme başka bir açıklama bulamadım. Emeklilikte yaşa takılanlara dahil olabilmem için staj borçlanmasının önünün açılması gerekiyor.
diğer 80 milyon insanın suçu ne aq . o zaman herkes istediği zaman emekli olsun.
O suçu zamanında ecevit hükümeti işledi ve arkasında milyonlarca hak gasbına uğramış kişi bıraktılar, bu pisliği temizlemek akpye düştü geç oldu ama olsun.
Ecevit doğrusunu yaptı. En azından yanlışı düzeltti. 80 milyon ülkede 14 milyon emekliyi daha da artırıp ne yapacaklar, anlamak güç. Eyt'den yararlananlar emekli olacak mı? Elbette hayır. Çalışmaya devam edecekler. Sebep ne? Emekli maaşı yetmeyecek de ondan. Bu sistemde anca birbirimizin hakkını yeriz. Pasta belli. Ülkenin tüm kaynakları az sayıda zengine gidiyor ve doğru düzgün vergi vermiyorlar. Ülkeyi ücretli insanlar çeviriyor. Benden alıp sana, senden alıp bana verseler ne olacak ki? Zenginliğin bu denli ululandığı adaletsiz düzeni fikir olarak biz fakirler yıkmadıkça; zenginlere köle olmaya, siyasilere tapınmaya, emekli olup çalışmaya devam ederiz.
Bir tanıdık askerliğini ödeyerek emekli olabilecekmiş. 50 yaş sınırı varsa olamaz sanırım.
iş belli oldu hemen hemen elli yaş 99 ilgili tarih öncesi ve 5000 gün şart istenecek.
kadınlarda 48 erkeklerde 50 ile yine yaşa takılacaklar.
50 yaşında emekli olacaklarmış. o zaman herkes 50 yaşında emekli olsun.
4-5 yerden maaş alanları savunanlar bu insanları sorun olarak görüyor. Çok yazık...
kanun çıksa bile çoğu insan çalışmaya devam edecektir. hayat şartları zorlaştı tek maaş ile geçim imkansıza yakın hale geldi.
* tayyip'i götürecek seçim yaklaşmaktadır.

* seçimin önemli gündemi, ümmetin yakından takip ettiği oy deposu eyt kanunudur.

* bir aralık akşamı aniden sarayda hükümetin başaklı kişilerinin (cb yardımcısı, çalışma bakanı, maliye bakanı) katılacağı eyt toplantısı olacağı itinayla duyurulur. (tayyip niye katılmamış? hazır sarayında yapılıyor. akşam akşam kaza namazlarını mı kılıyormuş?)

* toplantı çıkışı (ve ertesi gün) başaklı kişilerin hiç birisi itinayla hiç bir açıklama yapmaz.

* ama onların yapmadığı açıklamayı, tayyip'in şahsi kanalı atv "kulis bilgisi, eyt'ye çok büyük kısıt geliyor" olarak duyurur. sadece o kanal. ümmet tabi harap olur.

* tayyip'in kanalı atv, gelecek kısıtla kaç kişinin emekli olamayacağını ballandıra ballandıra anlatmaya devam eder. (hayret çünkü bu akp'ye rahat seçimi kaybettirebilecek bir konu). ama aralara da "bu işi çözse çözse başgan çözer" lafları sıkıştırır.

* "yeni eyt mitingi organize edelim" falan derken tayyip beklemesini bitirir. "hmm hangi bakanım üzüyormuş bakiim benim ümmetimi. kaldırdım gitti o kısıtı" yapar. ümmet tayyibin kudreti karşısında coşar, seçimde koşa koşa oylarını verir mutlu son.
Devlet bu yuku kaldirmaz bence... herifçioglu 47 yasinda emekli olacak diye hazineye bi gamyon yuk... sonra acisi kimden cikacagi da belli.
Bik bik
Mel mel bakan gibson
Manyak olmaya karar veren
Sarı civciv
Gibi yazarlardır.
ben çeyrek altın taktım...
Bunca yıl ilgilenilmeyen ve 2023 seçimi öncesi üzerinde yoğunlaşılmış ülke problemi.
- kaç yaşında emekli olacaksın?
+ 60.
- 60 mi! Oha!
+ yaşa takılma abi be. Güzel yanlarını düşün.
Eyt Anayasa'ya aykırı zati. Çıktığı gibi iptal de edilir.
Genç yetmeler bilmez, eyt ecevit zamanında yapılmış hak gaspıdır, devlete yük olmaz, siz şu millet bahçelerine akıtılan paraları Bi hesaplayın dudağınız uçuklar. Yandaş firmaların affedilen milyon liralık vergi borçlarını toplayın mezarda ters dönersiniz. israftan bahsetmiyorum bile. 5milyon mülteciye bakan devlet, hakkı gasbedilmiş türk vatandaşının hakkını teslim etmeye muktedirdir. Tekrar yaşa takacaklarsa ki bu riski göze alacaklarını sanmıyorum, çünkü 5milyon eytli var bu oran hükümet düşürür, ayrıca sadaka deyil bu gaspedilen emeğin karşılığıdır.