tmmob elektrik mühendisleri odası.(http://www.emo.org.tr)
(bkz: emo)
elektronik mühendislerinin de üye oldukları odadır.
ayrıca;
(bkz: emo genc)
(http://www.emo.org.tr/emo-genc/)
elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, kontrol mühendisliği, telekomunikasyon mühendisliği vb. mühendislik bölümlerinden mezun olan mühendislerin bağlı bulundukları odadır.
üyelerine staj yeri bulma, elektriksel çalışma faaliyeti, iş imkanları ve çalışma teknolojileri hakkında kolaylık ve bilgi sunan bir kuruluştur.
25 ytl kurs borcum olan, arayıp istemzlerse vermeyeceğim elektronik muhendislerinin takıldığı oda.***
Hükümetin elektrik zammına tepki gösteren odadır.
yaptıkları yazılı açıklamada, elektrik zammının IMF ile sürdürülen 7. gözden geçirme çerçevesinde alınan bir karar olduğu ve bu zam kararının 1,6 milyar dolarlık kredinin serbest bırakılması karşılığı alındığı kaydedilmiştir.
elektrik mühendisleri odası kısaltmasıdır. başkanlarının giyim ve hayat tarzını çok merak etmekteyim doğrusu.
kanunen özel sektörde mühendislik yapan elektrik, elektrik elektronik, elektronik ve bilgisayar mühendislerinin mühendislik yapabilmeleri için kayıt olmalarının zorunlu olduğu odadır. bu anlamda bakıldığında teknik bir oluşum olarak gözüküyor. fakat işin içerisine girdiğinizde emo nun teknik değil de siyasi bir oluşum olduğunu görüyorsunuz. smm kursuna gittiğimde iycene gördüğüm bu durum açıkcası beni çok rahatsız etti. kursun dışından da garip garip adamlar derslere girip, sürekli eylemlere, protestolara, yürüyüşlere götürmeye ikna etmeye çalıştılar herkesi. odanın görüşü diye bir kavram kullanıyorlar sürekli fakat odaya kayıtlı tanıdığım hiçbir mühendis bu görüşü tanımıyor her ne hikmetse. bizim adımıza görüş bildiriyorlar. emo nun binasından içeriye girdiğiniz an o siyasi havayı teneffüs ediyorsunuz zaten. duvarlarda posterler; işte emo nun falanca mitingde bilmem neye haykırışı, ya da şu tarihte herkesi şu mitinge bizimle katılmaya davet ediyoruz falan. elektrik mühendisliği diye bir dergi yollamışlardı bana aylar önce. az önce açtım da biraz bakayım dedim neler var içinde. hani insan teknik birşeyler; ne bileyim kompanzasyon, topraklama falan, o tür makaleler bekliyor. fakat elektrik mühendisliği adı altında evime postalanan dergide tamamen siyasi yazılar var. bir kaç başlığı paylaşayım:

- ibm türk çalışanları eylemde
- bilişim alanında örgütlenme hakkı engellenemez
- bilişim sektöründe örgütlenme paneli
- emo dan başbakana yanıt
- emo dan gökçek e bilirkişi yanıtı
- ab den zamlara ve özelleştirmelere tam not
- polemik yerine hesap kitap yapın
- su kimsenin mülkiyetine terk edilemez
- enerjide hes oyunları
- zamlarla enerjide tasarruf dayatmasına son verin
- adalet bakanına açık mektup
- nükleer inadına son verin
- başkentten akp ye dur sesi yükseldi
- onbinler sıhhiye meydanında haykırdı: krizin bedelini ödemeyeceğiz
- gazze: israilin katliam yaptığı bir hapisahane

şimdi teknik yazılar içermesi gereken bir kurumun ve onun çıkardığı derginin aslında nasıl siyasileştirildiğini ve çiçeği burnunda mühendislerin nasıl bu siyasi kanala çekilmeye çalışıldığını görmüş ve bundan rahatsız olmuş biri olarak soruyorum, acaba ben mi yanlış görüyorum?
(bkz: emo)
sozde demokrat gorunup, ozde calisanlarinin yerlerini sorgusuz sualsiz degistirebilecek bir iki mantik disi yoneticiye sahip odadir.

emekten yana olan muhendisleri odadan tasviye etmekle , kendilerine kalcagini saniyorlar odalarin. ama akp ve mhp isbirliginde gelen muhendislerle bu anlayisla hareket ederek bas edilemez.
--spoiler--
emo i̇stanbul şube yönetiminden çalışanlarına emek düşmanı tavır: sürgün

emo i̇stanbul şube teknik görevlilerinin görev yerleri, kendileri ile daha önceden konuşulmadan ve rızaları sorulmadan değiştirilmeye çalışılmaktadır. emo i̇stanbul şube çalışanı mühendislere, 12 mayıs günü fax aracılığı ile görevlendirme yazıları gönderilerek, 13 mayıs günü yeni görev yerlerine gitmeleri emredilmiştir. herhangi bir özel şirkette dahi işi ile ilgili bir değişiklik yapılacağında çalışanların önce rızası sorulurken, mesleki demokratik kitle örgütü olması gereken emo’da nasıl olur da çalışanlara bir demirbaş gibi davranılabilir, bugün burada yarın şurada dur denilebilir? örneğin emo i̇stanbul şube mi̇sem görevlisi nidal aras, şişli’de ikamet etmesine karşın kartal temsilciliğe sürülmüştür. hem görev yeri hem de görev tanımı bir kalemde değiştirilmeye çalışılmıştır. çalışanın rızası olmaksızın görev yerini değiştirmenin adı sürgündür. çalışanı muhatap almadan yazı gönderip ertesi günü başka bir yerde görevlendirmenin adı sindirmedir, yıldırmadır.

özelleştirme politikalarına karşı çıkan bedaş çalışanlarının sürgün edilmesine, onların davalarına müdahil olarak destek vermeye çalışan emo nasıl olurda kendi çalışanlarına aynı biçimde davranabilir? emo i̇stanbul şube tarafından sekretaryası yürütülen tmmob ücretli ve i̇şsiz mühendis mimar ve şehir plancılar kurultayı’nda işverenlerin çalışanlara karşı uyguladığı sindirme ve yıldırma (mobbing) uygulamalarına karşı mücadele etme kararı alınmışken, emo i̇stanbul şubesi yönetimi bu kararın gereğini yapacağına kendi çalışanları üzerinde mobbing uygulamaktadır.

ayrıca bu yıldırma ve sürgün uygulamasında o kadar pervasızlaşabilmişlerdir ki, herhangi bir yönetim kurulu(yk) kararı bile almaya gerek duymamışlardır. yk kararı olmadan, yk yazman üye imzası ile gönderilen bir yazıyla değişiklik yapmaya kalkılarak bırakalım demokratik işleyişi, emo yönetmelikleri ve iş yasası da açıkça ihlal edilmiştir. bu girişim ile yönetim erkini elinde bulunduran siyasi guruplar yönetim anlayışlarını açıkça ortaya koymuşlardır. seçimler sonrasında yalnızca 'yönetim organlarını paylaşmak' için birlikte hareket eden gruplar, 'yönetimde çoğunluğu elde ettik kimseye hesap vermeyiz, istediğimizi yaparız' tavrıyla hareket etmektedirler. yönetim kurulundaki emekten yana mühendisler grubu üyeleri bu durumun yönetim kurulunda görüşülmediğini ve yazman üyenin yetkilerini aştığını bildirmişlerdir. şube yk başkanı acil toplantı isteklerini anlamsız gerekçelerle geçiştirmiştir. şubede örgütlü sendika'nın toplantı isteği ise yönetim kurulu henüz toplanmadığı için yine yk başkanı tarafından ertelenmiştir. yazman asıp keserken, başkan önüne perde germektedir. bu iki kişinin bulunduğu gruplar yönetim erkini paylaşmış bulunuyor ve görülen o ki 'al gülüm ver gülüm' esasına göre çalışıyorlar.
bizler akp iktidarının başını çektiği, sermayenin isteklerine göre çalışma yaşamını kuralsızlaştırma çabalarına karşı, özelleştirmeler ve ardından 4-c kölelik uygulamaları ile çalışanları sindirmeye çalışan zihniyete karşı mücadele örgütlemeye çalışmaktayız. özellikle önümüzdeki dönemde elektrik dağıtım özelleştirmeleri ve mühendislik alanında nitelikli emeğin güvencesizleştirilmesi uygulamaları, emo'nun da bu mücadelede ön safhada yer almasını zorunlu kılmaktadır. ancak bu mücadelede bir mevzi olması gereken emo i̇stanbul şube kendi mühendis çalışanlarına karşı sindirme ve sürgün politikası uygulamaktadır.

sermayenin tüm gücü ile emek güçleri ve savunucularına saldırdığı bu dönemde birleşik bir mücadelenin kurulması zorunludur. bu mücadelenin emek eksenli olması gerektiği hem kurultayda hem de sonrasında tekel işçilerinin direnişinde açıkça ortaya çıkmıştır. bizler de emo'nun seçimler sonrası demokratların elinde emek mücadelesinde yer alacağı umudu içindeydik. ancak durumun pek de düşündüğümüz gibi olmadığını hayretler içinde görmekteyiz.

emo i̇stanbul şube yönetimini uyarıyoruz: yaptığınız yanlıştan bir an önce dönünüz! demokrat kamuoyuna bir an önce özeleştirinizi veriniz. eğer bu yanlışta ısrar ederseniz, emek düşmanı bu uygulama ile anılacaksınız.
bu emek düşmanı uygulamaya karşı, bütün meslektaşlarımızı ve demokratik kamuoyunu birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

emekten yana mühendisler
--spoiler--
http://www.ivmedergisi.co...b1r-s%c3%bcrg%c3%bcn.html
türkiye'de belki de görevini en kötü yerine getiren oda.

tamamen siyasetin kucağına oturmuş, aynı kişilerin tekeline girmiş, saltanatlarını istediği gibi sürdüren; binlerce mühendisin temsilcisi olması gerekirken sadece elektrik mühendislerinin odası olmuş, diğer bölümlere(elektrik-elektronik, elektronik, elektronik haberleşme vs.)üvey evlat gözüyle bakan sözüm ona demokrat oda.

kpss sonuçlarında elektrik mühendisleri 60 puanla istediği yere atanabilirken, daha fazla ders görmüş ve elektrik mühendisliği zorunlu derslerini de tamamlamış 83 puanlı elektrik-elektronik mühendislerinin atanamamasında hiçbir sakıncasa görmeyen, bunun için hiçbir adım atmayan, topu yök'e atan, kılını dahi kıpırtmayan ve hala utanmadan yetkili odayız nidaları atabilen olmayasıca oda. topladıkları aidatların hakkını verebilecekler mi çok merak ediyorum...
sözde sosyalist mühendis temsilcisi oda. bir yandan su hayattır satılamaz derler, diğer yandan her elektrik projesinden haraç keserler. alınmayan işin faturasını görmek için üç takla atarlar. meslek lisesi bitirmiş, düz lise bitirip 1 sene kurs gören kişiye tanınan hak 10 kat arttırılır ama bunların hiç sesi çıkmaz çünkü onlar için tek dert paradır. hükümet güçlerini yitirmek için uğraştığında ''faşist devlet peşimizde'' nidaları atarken, bizde onlar için çok güzel kelimeleri yan yana dizmekteyiz. mühendis yararına dokunmayan ender mühendis odalarındandır. kapatsınlar bari biz kendimizi daha güzel savunuruz.
mesleğinden bihaber ağzı iyi sol nutuk atanların geçimlerini çıkardıkları odadır. diğer odalar gibi.
siyasi yapısı olan gereksiz bir mühendisler odası oluşumu. mühendislik, bilim dışında ne ararsan var. nükleer enerjiye karşı çıkan bir mühendislik topluluğunun sorgulanması gerekir. ayrıca bilmem ne zamlarını protesto yürüyüşü, adalet bakanını protesto eylemi, avrupa birliği ve imf uygulamalarını protesto gibi siyasi yazılar ve eylemlerle vaktini geçiren örgüt yöneticilerinin mühendislere hiçbir faydası olamaz.
elektronik mühendisi olarak zamanında kayıt olmuştum. imza yetkisi verilmiyorsa niye beni zorla bu odaya kayıt ettirdiler acaba diye sormak lazımdı. ayrıca yıllardır yurtdışında meslek harici çalıştığım halde beni odadan çıkartmıyorlar. sanırım birikmiş aidatları bekliyorlar. çok beklerler.
yıllardır enerji sektörü konusunda ahkam bile kesmemiş solcu dinazorlar odasıdır. termik santraller, güneş ile elektrik , rüzgardan elektrik elde etme sanki kasaplar odasının sorunudur.iki faz bir düz projelerden haraç almakla geçinirler.
memlekete katkısı olmayan, aidat toplamaya odaklanmış söğüt gölgesi.
üyesi olduğum ama ne işe yaradığını bilmediğim oda aidatta ödemiyorum ayrıca.
Aidat toplamaktan, proje onayı parası almaktan başka bir işe yaramayan kurumdur. Kendisini ilgilendiren konular dışında iyi siyaset yapar. Fakat konu elektrik mühendislerinin hakkı olduğunda hiç bir bok beceremeyen kurumdur. Elektrik mühendislerinin mimarlara, müteahhitlere ezilmesinin önüne geçmemektedir. bununla ilgili bir iki önlem alsa da müteahhitlerin baskılarına boyun eğmektedir.

en az bedel diye yayınladıkları hiç bir bedeli elektrik mühendisleri alamamaktadır. Bununla ilgili ise kılını kıpırdatmamakla beraber işi bu hale sokan meslektaşlarımıza ödül bile vermektedirler. Örneğin bir elektrik tesisat projesinin en az bedeli 100 lira iken piyasada 30 liraya çizen bir mühendisi ( bu durumu bilmesine rağmen) bir önlem almamakta üstüne üstlük en çok proje çizen mühendis diye ödül vermektedir.

teknik öğretmenlerin mühendis olması konusunda ise herhangi bir çalışma yapmamaktadır.

Ne maaşlı çalışan mühendise, ne de piyasada kendi işini yapan mühendise bir faydası olmayan bu kurumun kapatılması elektrik mühendisleri açısından en hayırlısı olacaktır.
elektrik-elektronik mühendisleri kpss'de elektrik mühendisliği kadrolarını seçemiyorsa bu oda yüzündendir.
smm belgesini almak için şart koştuğu dersleri sadece lisans transkriptinizde arayan odadır.
evet doğru yüksek lisans kenya'da, abaküsle mum ışığında yapılıyor.
ülke yararına bir tane hayırlı iş yapmamış odadır. artık nereden emir alıyorsa ülke yararına ne varsa karşıdırlar. tüm yöneticilerinin içeri alınması şarttır. ardından uzun yıllı denetimler de gelmelidir. bu ve bunlar gibi ülke düşmanı kurumlar varken zaten ilerleyebilmemiz bir bakıma hayaldir.
Türkiye Komünist partisi , işçiye , emekçiye ne katmış ise elektirik mühendisleri odasıda
elektirik mühendislerine onu katmıştır.

Yani bi boka yaramayandır.
Ana görevi cenaze haberi yollamak olan oda. Elini veren kolunu kaptırıyor öyle de saçma bir oluşum.

Bu mesleğe yeni atılacak arkadaşlar varsa aman diyeyim Kayıt falan olmayın. Vallahi çıkamıyorsunuz. Mesleği bir daha yapmayacağınıza dair resmi evrakla başvurmadığınız sürece ayrılamayacağınızı söylüyorlar. Yıllardır başıma bela oldular bu yüzden.