bugün

halkı boğar.
2017 referandumundan beri boğuştuğumuz kriz.
Bir kaç yıl önce avm ye gidip kendime bir kaç parça elbise aldığımda, 400tl ödediğimde kendime kızıyordum. Üstelik elbiseye ihtiyacım varken.
Bugün markete gidip, çok fazla bir şey almadan, alışveriş yaptığımda bir seferde 400tl ödüyorum.
Çok uzun zamandır giyim mağazalarına bakmıyordum. Bugün gidip etiketlere baktım. En ucuz dediğimiz lcw, defacto gibi mağazalarda bir mont 1800tl pantolon 900tl.
Dolabımda 10 yıllık kıyafetlerim var. Neyseki zamanında hepsini iyi kullanmışım. Hepsi giyilecek durumda. Modaya göre giyinmeyi tamamen unuttum. Onarılamayacak kadar kötüyse atıyorum. Çok ihtiyacım yoksa hiç bir şey almıyorum. Sadece gıdaya para harcıyorum. Hiç bir hobim yok.
enflasyonun sebebini fahiş zamlara bağlayan geri zekalılar var amk. sanki butun esnaflar ferrariye biniyor. senin seçtiğin hükümet yaptı esnaf ve marketler değil. vardır evet.
Ülkemizde ekonomik kriz yok. Yalan söylüyorsunuz. Toplu tecavüzün adı, ne zamandan beri ekonomik kriz oldu?
Birinci nedeni hükumet.

ikinci nedeni, esnafın ahlaksizlik derecesine varan firsatciligi.

Üçüncü nedeni, yine hükumetin kendi beceriksizliği sonucu ortaya çıkan krizden nemalananlarla, etkin mücadele etmemesi.
Hep söylemişimdir ve söyleyeceğim: Esnafa, çiftçiye ve emekliye acıyan net maldır. Beter olsunlar! Benim babam da hem emekli hem de halen çalışan bir esnaf olarak çaycılık yapıyor. Esnaf olarak istediği an kafası bozulup zammı dayar, kimse de "bu ne ya" diyemez. Emekliler de ne kadar kanırtırsanız kanırtın bildiklerinden caymazlar. Katır inadı vardır hepsinde. Sen o kadar yolu yanlış yürüsen geri dönebilir misin? Onlar da biliyor hem kendilerinin hem de oy verdiklerinin ne halt yediklerini; fakat yanıldıklarını kabul etmeleri imkansız. Çiftçiler de zorda filan değil. Hep boş iş bunlar. Sadece sabit maaşlılara acırım, o kadar. Gerisi yanıp tutuşsa "vah" demem. Mecazi manada tabiki. Saygılar.
Birilerinin aç gözlülüğü ve düşüncesizliği kaynaklı krizdir. Kapital dünya düzeninde devletler -kasıtlı veya kontrol dışı- ekonomik krizlere girerler ama illa ki çıkarlar; çünkü ellerinde illa ki bolca satacak devlet arazisi ve doğal kaynakları vardır. Bu ekonomik düşüş ve çıkış süreçlerinde, bazı fırsatçılar keselerini kısa sürede misliyle oldururlarken, kaybeden ve hayatlarını istediği gibi yaşayamayanlar sadece fakir vatandaşlar olur.