bugün

mikro ve makro düzeylerde ekonomide meydana gelen mevcut anı ve geleceği etkileme yetisine sahip olumsuz değişme. ülkeler bazında da kullanılır, kişisel bazda da kullanılır dilimizde.
Ekonomik kriz, ekonomide aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan olayların makro açıdan ülke ekonomisini, mikro açıdan ise firmaları ciddi anlamda sarsacak sonuçlar ortaya çıkarmasıdır.
Ekonomik krizler çok değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Üretimde hızlı bir daralma, fiyatlarda ani düşme, iflaslar, işsizlik oranında ani artış, ücretlerde gerileme, borsada çöküş, banka krizleri vs. ekonomik krizlerin başlıca örnekleridir.
kime ne zaman carpacagi belli olmayan frensiz kamyon. misal piyasa gayet canliyken $uan cali$tigim $irket sinek avliyor. sabah 8:30'dan beri ogame oynuyorum. du bakalim maa$ nolcak.*
yakın zamanda bir türbanı halı saha maçında top gibi birbirimize atarken kafamıza düşecek olan meteor etkisi yaratacak krizdir. bir sabah televizyonları açtığınızda döviz iki katına çıkmış, borsa taban yapmış ve elinde ki para uçmuş olursa çok şaşırma. sonra da bu entrymi hatırlar "sahi sözlükte biri bunu yazmıştı ama biz hep türbanla oyalandık" diye beni anarsın. bir de hayır duanı edersin. daha fazlasını da istemem.
bill gates'in görümcesinin kardeşinin vefat etmesi ile abrahamovic in yengesinin büyük amcasının torununun aynı anda ölmesi sonucu türkiye'de ortaya çıkabilecek durum.
(bkz: ekonomik bağımlılık)
(bkz: özel sermayenin güzellikleri)**
bir türkiye klasiği. amerikada yaprak yere düşse bizim borsa yerle bir olur. o sebepten amerikan ekonomisine birşey olmaması ve mortgage ile gariban amerika'lılara itelenen evlerin satılması için dua etmeliyiz yoksa ülke olarak çok daha kötü durumlara düşecez gibi
muntazaman kapımızda olan* ve kemer sıkmamıza neden olan* krizdir.. Allah başımızdan eksik etsin*..
(bkz: 2009 ekonomik krizi)
2008'in son çeyreğinde karşı karşıya gelinen, amerikan'ın başını çektiği, avrupa ülkelerinin ardından türkiye'ye sıçrayan, amerika ve avrupa'da banka kapattıran, türkiye'de ise bankaların riske karşı kendilerini korumak amacıyla kredileri dondurmalarına ve faizleri artırmalarına sebep olan ekonomideki anlık gelişmeler ve piyasadaki daralmaların ülke ekonomilerine yansımasıdır.
ekonomilerde yaşanan anlık yada kalıcı anomalilerdir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.