bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  narkissos adındaki güzel delikanlıya gönül vermiş, fakat karşılık görememiş, duyduğu bu derin aşkın acısına da dayanamayıp ölmüştür. hala onun feryadı dağlarda, ormanlarda yankılanmaktadır. eko kelimesi de buradan gelir.
  1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  (bkz: efsane hanımlar)
  ... registerlater
 3. 3.
  Ormanlarda, dağlarda dolaşan yankı perisi.
  Her yerde yanlızlığı arıyor insanlardan ve tanrılardan kaçıyordu. Aşkına karşılık vermediği için Pan çobanları ona karşı kışkırttı. Ve çobanlar Ekho'yu parçalayıp, parçalarını her tarafına attılar.
  1 ... pacavraterbiyecisi
 4. 4.
  Yunan mitolojisinde güzel bir su perisi. Bununla ilgili çeşitli mitler vardır. Bunlardan birine göre, son derece güzel bir su perisi olan Ekho, Narkissus adında çok güzel bir delikanlıya aşık olur. Fakat , Narkissus Ekho ile ilgilenmez. Ekho bütün çabalarına rağmen, Narkissus'a kendini sevdiremez.Günün birinde, Zeus'u, Tanrıça Hera'dan gizlediği için, Hera'nın gazabına uğrar. Hera onu, konuşamaz bir hale getirir. Yalnız, kendisine söylenenlerin son kelimelerini tekrarlayabilir.

  Bu derdinden Ekho, kendini bir mağaraya atar. Orada, kimse ile karşılaşmaz. Kendine söylenenlerin son kelimelerini tekrarlar durur. Böylece Ekho, yankının timsali olmuştur.
  1 ... destination unknown
 5. 5.
  başka bir mite görede: ekho isiminde ormanda tek başına yaşıyan bir genc vardır. ona aşık olan ancak bu aşkına karşılık alamayan su perisi, ormanda ağlamaya başlar. o kadar çok ağlarki artık tüm gücü tükenmiştir ve ölmek üzereyken artemise dua etmeye başlar.
  derki: ' yüce artemis, ekho'da benim gibi birine aşık olsun ve karşılık bulamasın, onu görse bile onunla konuşamasın ve ona asla dokunamsın' duasını bitiren güzel su perisi hemen orada göz yaşları içinde ölür. artemisde duasını kabül eder ve perinin hemen öldüğü yerde bir nehir çağlamaya başlar.
  bir gün ekho ormanda gezerken bu nehirin içinde çok güzel birini görür. o kadar güzeldirki hemen o anda ona aşık olur. fakat aşık olduğu kişi asla onun sorularına cevab vermez ve ne zaman ona dokunmaya çalışsa ortadan kalbolur. sudaki bu kişi kendisinden başkası değildir. ekho artık her gün o nehre gelip saatlerce sudaki o güzel kişe bakmaktadır ve kendisini duysun diye ona bağırmaya başlar. hikayeye göre ekho o nehrin başında tüm gücü bitene kadar bağırır ve orada inlemelerle ölür. işte ne zaman birisi ormanda bağırsa onun sesini taklit eden ekho'dan başkası değildir.
  2 ... hedesini ariyan hodo
 6. 6.
  emo dilini anımsatan bir kelime.
  -1 ... asimptot
 7. 7.
  boiotao ülkesinden bir garip nymphe.
  ... jim nolan
 8. 8.
  aşkın saf hali ve mitolojideki efsanelerden biridir.
  ... kurtcebe noyan