1. 1.
  kifissos ile lirop'un oğlu olan güzelliği ile meşhur bir delikanlıdır.
  -1 ... john constantin
 2. 2.
  (bkz: narcissus)
  ... leoking
 3. 3.
  öyle rivayet edilir ki narkissos pek alımlı ve yakışıklıymış. bir gün ellerin yıkamak için nehire eğilir. nehirde kendi yansımasını görür, kendi yansımasına bakakalır.ardından nehre düşüp boğularak ölür. bu yüksek kibiri yüzünden tanrıların narkissos'a verdiği bir cezadır. narkissos çürür ve bulunduğu yerde nergis çiçekleri biter. nergis çiçeğinin goncaları göze benzer. nergis şehla bakan bir göze benzetilir. divan edebiyatında da sıkça olmasa da nergiz mazmununa rastlanılır. ayrıca nergiz ve gül arasındaki aşkı konu alan beyitler de mevcuttur.
  5 ... diyonsos
 4. 4.
  narkissos, dağlarda tek başına dolaşan bir elemandır. dağ perilerinden ekho ona aşık olur. fakat bir türlü aşıkını anlatamaz. ekho hicbir zaman kendisi konuşamaz; anacak uzaktan kendisi gözükmeden söylenenlerin son kelime veya hecesini tekrarlayabilirmiş.

  (ekho işte adı, ses 1-2 muhabbeti varya, yankı hani, aks)

  işte böyle umutsuz bir aşka tutulur ekho. narkissos arkadaşlarını ararken biri var mı burada? diye sorunca, ekho da burada diye cevap verirmiş. bunun üzerine narkissos da gel demiş sonra. gariban ekho umut ve sevgi içinde gel diyerek ortaya çıkar; fakat kendini beğenmiş narkissos ekho yu beğenmediği için çekip gidermiş.

  ekho kırgın, üzgün, umutsuz bir halde dağlardaki mağaralara sığınır. ve oradan da, kendisini hiç göstermeden son kelime veya hecelerini tekrarlayıp durur...

  bu durmu öğrenen tanrıça nemesis, kalbsiz ve kendini beğenmiş narkissos u bundan böyle kimseyi beğenip sevmemekle ve bütün aşkını yalnız kendisine yöneltmekle cezalandırır.

  birgün narkissos dolaşırken bir pınara rastlar. eğilip su içerken suda kendi çehresinin yansımasını görür ve ona o anda aşık olur. ona dokunmak için eğildiğinde suya düşüp boğulur. haberi alan nympha lar olay yerine geldiklerinde narkissos un cesedini bulamazlar. orada sadece bir çiçek vardır; nergis.
  1 ... pygmalion
 5. 5.
  http://upload.wikimedia.o...angelo_Caravaggio_065.jpg
  1 ... mulayim
 6. 6.
  Narcissos bir peri ile insanın kendini beğenmiş oğludur.
  Dağ perilerinden Ekho ona aşık olur, fakat aşkını ifade etmesine imkan yoktur.
  işte böylesine umutsuz bir aşka tutulur
  Ekho hiçbir zaman kendi konuşamamakta ; ancak, uzaktan, kendisi gözükmeden söylenenlerin son kelime veya hecesini tekrarlayabilmektedir.
  Narkissos arkadaşlarını ararken, biri var mı burada; diye sorunca, Ekho da burada;diye cevap verir. Bunun üzerine Narkissos da;gel; diye yanıtlar. Zavallı Ekho, umut ve sevgi içinde ;gel; diyerek ortaya çıkar; fakat kendini beğenmiş Narcissos her halde Ekho;yu beğenmemiş olacak ki, pek yüz vermez ve çekip gider;
  Ekho kırgın, üzgün, umutsuz bir halde dağlardaki mağaralara sığınır ve şöyle der:
  Dilerim oda sevsin benim gibi ve sevdiğine kavuşamasın.
  Acılar Ekho 'yu yer bitirir, sonunda taşa dönüşür. Sadece sesi kalır.
  Ekho 'nun dileğinin gerçekleşmesi Narcissos için uzak görünmektedir. Çünkü kendini beğenmişin başka birini gerçekten sevmesi olanaksızdır. Ama tanrıların adaleti er geç yerini bulacaktır.

  Bir gün Narcissos dağlarda dolaşırken ağaç ve yeşillikler içinde kaybolmuş bir pınara rastlar; eğilip su içmek istediğinde suda gördüğü hayali beğenip ona aşık olur
  Narcissos bu sefer gerçekten sevmiştir, ellerini bu kusursuz! güzelliğe doğru uzatır ama dokunamaz. Tıpkı Ekho gibi, sevmiştir ama sevdiğini elde edemez. Zaten kıvılcım elden uzak olduğunda ateşe dönüşmüyormu?
  Sevdiğini elde edememenin ağırlığı altında sararıp solar ve ölür. Daha sonra periler Narcissos ’un cesedinin yerinde bir çiçek bulurlar: Nergis. O günden bu yana nergis kendini beğenmişliğin sembolüdür.

  Orman tanrıçaları; Narcissos 'un kendi yansımasını gördüğü su pınarını gözyaşı kavanozuna dönüşmüş olarak bulurlar.
  Tanrıçalar pınara neden ağladıklarını sorarlar.
  -Narcissos için ağlıyorum, diye yanıtlamış göl.
  Ne var bunda şaşılacak, demiş bunun üzerinee orman tanrıçaları. Bizler ormanlarda
  boşu boşuna onun peşinde dolaşır dururduk, ama onun güzelliğini yalnızca sen
  görebildin yakından.
  -Narcissos yakışıklı bir genç miydi? diye sormuş gol.
  -Bunu senden daha iyi kim bilebilir ki? diyee karşılık vermiş iyice şaşıran tanrıçalar.
  Hergün senin kıyılarına gelip sularına bakıyordu.
  Gol bir sure sessiz kalmış. Sonra şöyle konuşmuş:
  -Narcissos için ağlıyorum, ama onun yakışıklı olduğunu hiç fark etmedim ben. Narcissos için ağlıyorum, çünkü sularıma eğildiği zaman, gözlerinin derinliklerinde kendi
  güzelliğimin yansımasını görebiliyordum.

  http://www.geocities.com/eupredatorg/Narcissos
  2 ... highresistance
 7. 7.
  kendine aşık olmasının sebebi yine kendisine aşık olan bir periyi geri çevirmesindendir.peri ona olan aşkından yok olup gider ve narkissos da bu şekilde cezalandırılır yunan tanrıları tarafından.
  1 ... sanitarium
 8. 8.
  Laurell K. Hamilton'un Bir Anita Blake Vampir Avcısı Romanı'nın 10'uncu kitabı. (bkz: Zincirlenmiş Narkissos)
  ... mitfluegelnausschnee
 9. 9.
  yunan mitolojisi şöyle anlatır olayı...
  kahin tiresias, narsis'in ana babasına, onun kendini görmediği sürece uzun yıllar yaşayacağını bildirmişti. efsane bize onun harikulade yakışıklılıkta olduğunu söyler.
  korularda dolaştığı bir gün, su birikintisine dökülen bir kaynağın yanı başına geldi. su birikintisine doğru eğildi ve suda kendi yüzünü gördü. yansıyan bu çehreye hemen oracıkta aşık oldu. kendisini bu seyirden bir türlü ayıramadı. giderek hissizleşti ve bulunduğu yerde kök salarak kendi ismini taşıyan çiçeğe yani nergise dönüştü.
  burada narsis'in kendine aşık olması, kendini beğendiği anlamına gelmiyor. fizik değil fizik ötesi bir durum söz konusu yani sembolik bir anlatım söz konusu. su, durugörü yeteneğini harekete geçirmek için kullanılan bir yöntemdir. çok eski çağlardan beri suya bakarak kehanette bulunmak kullanılan bir yöntemdir. narsis'in üzerine eğildiği su birikintisi durugörü yeteneğini harekete geçirmiş ve suda gördüğü kendi yüzü değil, kalpteki tanrı diyonizos'un çehresiydi ve bu onu aşktan çılgına çevirmişti. görmüş olduğu diyonizos ise kendi ilahi benliğinden başkası değildi. böylelikle en büyük sırrın kendi içinde saklı olduğunu fark etmişti.
  bu efsanenin yanlış anlaşılmasından dolayıdır ki psikolojideki narsisizm görüşünün yanlış temellere oturtulduğunu düşünen birçok ortak görüş ortaya çıkmıştır.
  ... buyuk resim gorucu
 10. 10.
  ayrıca simyacı'da geçer. kendi güzelliğini her gün bir gölün sularında
  seyretmeye giden yakışıklı bir delikanlı efsanesi olarak anlatılmıştır oscar wilde tarafından. bir de ondan dinliyoruz efenim:

  bu delikanlı kendi görüntüsüne öyle vurgunmuş ki günün birinde göle düşüp boğulmuş. onun göle düşüp boğulduğu yerde de bir çiçek açmış. bu çiçege nergis adı verilmiş.
  ama kendi yazdığı öyküyü böyle bitirmiyordu oscar wilde.
  tatlı su gölünün kıyısına gelen orman tanrıçaları oreas' ların onu bir acı gözyaşı kavanozuna dönüşmüş olarak bulduklarını yazıyordu.
  - neden ağlıyorsun? diye sormuş oreas' lar.
  - narkissos için ağlıyorum diye yanıt vermiş göl.
  - ne var bunda şaşılacak demiş bunun üzerine orman tanrıçaları.
  bizler ormanlarda boşu boşuna onun peşinde dolaşır dururduk ama onun güzelliğini yalnızca sen görebilirdin yakından.
  - narkissos yakışıklı bir genç miydi? diye sormuş göl.
  - bunu senden daha iyi kim bilebilir ki? diye karşılık vermiş iyice şaşıran oreos' lar. her gün senin kıyılarına gelip sularına bakıyordu!
  göl bir süre sessiz kalmış. sonra şöyle konuşmuş:
  - narkissos için ağlıyorum ama onun yakışıklı olduğunu hiç farketmemiştim ben. narkissos için ağlıyorum çünkü sularıma eğildiği zaman gözlerinin derinliklerinde kendi güzelliğimin yansımasını görebiliyordum...
  2 ... yarayankana