1. 1.
  osmanlı son zamanlarında rusların göz bebeği mekanlar. tarih kitaplarımızın vazgeçilmezi, dönem antlaşmaların ilk maddesinde bulunan toprak parçaları.
  (bkz: ukte)
  ... grotesquee
 2. 2.
  tarih sayfalarında "fitne-fücur" insanların yaşadığı yer. ne kadar katakulli, ikili oynama, yalan-dolan varsa bu eflak-boğdan beylerinden prenslerinden çıkıyor efendim.
  az çektirmemişler osmanlılar'a. yok eflak-boğdan prensinin kızı birine göstermiş, öbürüne vermiş filan diye savaşlar çıkıyor yüzbinler ölüyor yahu.
  bir de sünepe bunlar, paso birileri bunları tokatlıyor, Osmanlı ordusu taaaaa nerelerden kalkıyor, kim vurdu lan benim yeğenime muhabbetine giriyor, yine yüzbinler ölüyor.
  tarihte eflak-boğdan'dan hazzetmiyorum efendim. şu an nasıldır bilemem ama yalan yok.
  4 ... vernonsullivan
 3. 3.
  1861'de birleşerek bugünkü romanya'nın çekirdeğini oluşturan ve 1878'de rusya'ya bıraktığı kilya ve ismail'e karşılık dobruca bölgesinin kuzeyini bizden alarak fiilen bağımsız olmuş 2 prenslik.
  2 ... cemali
 4. 4.
  tahin-pekmez gibi ayrılmaz ikilidir. tarih kitaplarında hep bir arada bahsedilirler.

  edit: kazıklı voyvoda şu an sözlükte sanırım. majesteleri eksilemişler hemen... seni fatih'in fedaisi malkoçoğlu'na şikayet edeyim de gör gününü.
  1 -1 ... seyhini ucuran murit
 5. 5.
  ortaokul ve lisede tarih derslerinde kendisinden sıklıkla bahsedilir ama günümüzde hangi ülkeye tekamül ettiği sır gibi saklanır. öğrencinin de zaten skinde değildir 2 gün sonra unutmak için ezberleyip geçer. romanya dolaylarıymış efendim, liseden 10 sene sonra neden merak edip öğrenme gereği duydum bilmiyorum, mutluyum, huzurluyum.
  (bkz: kartal pendik)
  1 ... rabbime sordum olur oyle dedi
 6. 6.
  transilvanya haricindeki daha sonra birleşerek bugünkü romanya'yı oluşturan bölgelerdir. ayrıca drakula 'nın memleketidir.
  ... usualsuspects
 7. 7.
  bu ikili daha sonra birleşerek günümüz romanya'sını oluşturdular. zaten tarihten de hatırlayacağımız gibi bir ara ortadan kayboldular ve bir daha geri dönmediler; onların yerini romanya almıştı.
  ... gaspirali
 8. 8.
  emlak boğan! evet öğrencilerin kurtarıcısıdır kendisi, süper kahramandır! (çok serbest çağrıştım)
  -1 ... cyber
 9. 9.
  sık sık osmanlı nın çöktüğü mekan.
  ... strategy
 10. 10.
  zamanın las vegas'ı. seks, kumar, ayıp ayıp hikayeler.
  ... islak guru