bugün

one piecete whitebeard olarak bilinen korsan.
dünyanın en güclü adamı.
artık hasta ve yaslı bir adam olsa bile zamanında gold rogerla eşit seviyede dövüşüp hayatta kalmayı başarmıştır.
hasta ve yaslı hali bile marinelerin tir tir titremesine neden olacak kadar güclüdür.
roger ve edward gencken ne kadar güclülerdi acaba?
bütün tayfasını ailesi olarak görür. hepsi ogullarıdır.
birini kurtarmak icin bütün dunyaya savas acabilir.
acmıstır da.
sonucta olanlar ise spoiler olarak bile verilmemeli.
One piece anime/manga serisinde bir karakterdir. Namı diğer beyaz sakal olarak bilinir. beyaz sakal korsanlarının kaptanı, dünyanın en güçlü adamı ve yonkou'lardan biridir. Dev gibi bir adamdır ama artık yaşlanmıştır. Çok fazla sayıda gemisi vardır ve yeni dünya sularında özgürce dolaşır dünya hükümeti ondan çok korkmaktadır. Tayfasına çok önem verir ve onları oğulları olarak görür, tayfası da ona baba der. Gura Gura No Mi şeytan meyvesini yemiş ve deprem yapma güçü kazanmıştır.
o kadar delikanlıdır ki ; red haired shanks gelip buna "ace i , blackbeard ın peşinden yollamışın. geri çağır ace i , blackbeard çok tehlikeli adamdır." dediğinde

gıkını çıkartamaz. "sen bana karışamazsın!" edebiyatı yapar red haire.

o zaman anlamayız burdaki delikanlılık faktörünü. o bölümden bikaç yüz bölüm sonra anlarız olayı.

idam sehpasının üzerindeki ace in gözlerinden flashback olarak geçince çözeriz olayı.
ace i gönderen zaten edward newgate değildir. ace kendi başına coşmuş gitmiştir blackbeard ın peşinden. ve hatta newgate "gitme evladım , eleman çok güçlü olabilir" tarzında birşeyler söylemiştir.

o kadar delikanlıdır ki idam sehpasındaki ace e tüm dünyanın gözü önünde "blackbeard ın peşinden seni ben yolladım" der. ölenlerin ve çıkan yıkımın tüm sorumluluğunu üstüne alır...
--spoiler--
nitekim ace in bu hamlesinin başlattığı olaylar zinciri sonucunda ölmüştür.
--spoiler--
one piece'in aynı anda hem kadir inanır hem de kadir savun'udur. hatta belki biraz da hulusi kentmen. shirohige olayı yüzünden*.
one piece'in en etkileyici karakteridir anime'nin baba figürüdür.
son yayınlanan bölümde* bir kez daha hassiktir çektirmiştir izleyenlere. hani "ya tamam adam süper, über deniyor da bi numarasını göremedik" diyen şüpheci arkadaşlara bile ayarı vermiştir.
sevdanın son vuruşunu yapmıştır resmen.
one piece evrenindeki en güçlü adam gura gura meyvesine sahiptir. dünyayı yok edebilecek güçte olduğu söyleniyor.
one piece de gelmiş geçmiş en güçlü adamdır.

--spoiler--

vücudundaki kılıç yaralarının sayısı 267 dir, silah yaralarının sayısı 152 dir ve 46 kere top ile vurulmuştur. bunlara rağmen bütün korsanlık hayatı boyunca hiç bir zaman kaçarken sırtından bir yara izi edinmemiştir.
--spoiler--

http://www.youtube.com/watch?v=rUycXzDFbD0
Delikanlı adamdır ama acaip alkoliktir hatta istediği zaman istediği kadar içmenin ona bir etkide bulunmayacağını düşünür. Ayrıca korsanlar tarafından One Piece'i bulmaya en yakın kişi olarak bilinir. Malesef öldü...