bugün

bazı yörelerimizde nine anlamında kullanılır.
'extraterrestrial biological entities' kısaltmasıdır, yani "dünya dışı bilinmeyen varlıklar"
türkiye de en çok küfüre maruz kalan şahsiyet.
türkiye de en cok sebepsiz yere küfüre maruz kalan şahsiyet..
ebelik mucizeye tanıklıktır.
bir doğum geçekleştiği anda ellerinizin arasında küçük ıslak kaygan bir beden güzel kokan, insanda değişik tarifi bulunmaz hisler uyandıran küçük yaratık mucizenin ta kendisi.
bir spermle bir yumurtanın birleşme olasılığının oranı ne kadar düşük oysa ve etrafta bir süre mucize olunca kıymet bilmez olduk.
Anadolu'da Büyükanne, babaanne, anneanne anlamında da kullanılır...
sevilmeyen veya milleti sinir edenlerin bunları sikilir mütemadiyen.
Halk olarak birbirimizin en çok merak ettiğimiz ve "el attığımız" şey.. Herşeyde muhakkak bir ebe vardır. Ve bu yüzden bence bu ülkede ki en zor meslek. Bişey olsa "Ebenin .." diyoruz çünkü.
salih senin ebeni...
ebeni.... salih!
salih senin ben te ebeni...

-oğlum senin bu sıra arkadaşın varya salih mukul.
+he anne noldu?
-ebesi bendim zübeyde hanım doğumevinde çalışırken......
+...mavi ekran

o günden beri ebelere küfretmedim. sizde etmeyin hoş değil.
tartışma ve kavgalarda şahsına küfür ve hakaretler edilen kişidir.
bazı yörelerimizde -daha fazla bir hürmet vurgusuyla- büyükanne anlamında da kullanılan bir kelimedir.
anneanne, babaanne anlamında da kullanılır. ve aileme küfür edilmesinden hoşlanmayan ben, ebeme edilen küfürlerden de hiç hoşlanmam.
saygı ve küfür içerikli sözlerde kullanılan bir kelimedir.
Küfüre maruz kalan kitle. Ebeler.
çoğu kişinin kim olduğunu bilmediği fakat yüzlerce küfüre maruz kalmasına sebep olduğu insan.
Aga yapilmayacak meslek ayda on milyarda kazansan ömür boyu küfür yiyin değer mi ?
Bugün korsan adını verdiğim, tek gözünü yitirmiş sarı prensesimi kusturarak aldığım unvan. Gerçi erkeklere de mi ebe deniyor onu bilmiyorum ama başarılı bir doğum gerçekleştirerek 19 yavru çıkarttırdım. Böylece ilk denemem başarılı geçti.
çıkan bebeği geri iteni de vardır.

http://www.haberturk.com/...76-gun-hayata-tutunabildi
Dogum disinda tibbi bilgisi sifir olan ancak kendini kaf daginda gören, cahil cühela itici meslek
ebe, köken olarak anadolu orijinli doğum tanrıçası, apia'dan gelir.

doğum yaptıran, ilahi bir mucizeyi gerçekleştiren kişi, olsa olsa bir tanrıça olmalı diye düşünmüş binlerce yıl önce yaşayan insanlar.

o yüzden de doğum yaptıran kişiyi tanrısallaştırmışlar.
bir tanrı yaratmışlar, ona da "apia" adını vermişler.

apia inanışa göre anadolu'nun ana tanrıçası kibele(sibel)nin yardımcısıdır.
kızı olduğu da söylenir.

işte bu tanrıça apia, zaman içinde;
apia--->epia--->epe ve son olarak da ebe'ye dönüşmüştür.

bundan sonra birisinin ebesine sinkaf ederken, aslında bir tanrıçaya küfür ettiğinizi unutmayın.
sanırım ülkemizde en çok küfür yiyen meslek.
güncel Önemli Başlıklar