bugün

çoğu peyniri tatmış biri olarak gerçek eski kaşar, rokfor ve erzincan tulumudur(deride olan).
bak gravyer ya da isviçre peyniri falan yazan olursa kalbini kırarım.
gravyer bildiğin çürümüş süt kokuyor. isvicre peynirleri de hem plastikimsi hem cürük kokusuna sahip.
1-mihaliç peyniri.
2-kars kaşarı.
3-izmir tulum.
Hollanda nın vermeer peynirini unutmuşsun kanka.

Evet.
kars gravyeri
yağlı bidon tulum peyniri (deriden kıl çıkıyor.)
olgunlaştırılmış beyaz peynir.
Üçgen peynir. Üç köşeli çünkü.
bir de doğulu olacaksın barış.
peynirden kıl çıkıyor ne demek ya.
biz o kılı kazak yapıp üstümüze giymiyormuyuz. koyun yünü o.
tulum peynirinin aslı, derinin kıllı kısmına doldurulandır.
eskiden öyle yapılırmış. hatta yedim bile. öyle hem daha uzun dayanıyor hem de çok daha lezzetli oluyor.
plastiğe basılanı eve sokmam. param yetmiyorsa tulum almam.

peynirciklerdir.
Eski kaşar
Kelle peyniri
Kalper.
Elazığ tulum peyniri.
Gouda 48+ (hollanda kaşar peyniri).
Brie( fransa’nın küflü peyniri).
Peynir peynirdir. Güzelliği neyin içinde olduğuna göre değişir.
Siz ne anlatıyorsunuz be abi? Benim için tüm peynirler aynıdır. Hepsini tokatlarım, evet..
izmir tulum.

Erzincan tulum.

Van otlusu.

Kaybolun şimdi ehehe.
Türkiye'de peynir yiyemeyen fakirler dünyanın en iyi üç peynirine nasıl karar verecek?

Üç yüz çeşit farklı peynir tadabilecek ne pasaportunuz ne de bütçeniz var.
Kartal Atalar Çarşamba pazarına gidiyorum pazarda az yağlı az tuzlu beyaz peynir var en ucuz olan peynir az yağlı az tuzlu olan. iki peynir satıcısı var sarışın gibi olan oğlanın tezgahı.
Tartışmasız evde ikram ettiğim herkes ayılıyor bayılıyor peyniri harika buluyor.
insanlarda yağlı sarımsı daha olgunlaştırılmış peynirin daha kaliteli olduğu gibi tuhaf bir inanç var insanlar sırf bu propagandanın etkisinde kaldığı için sarımsı yağlı peynirlere hücum ediyor oysa onlar ekşi ve leş gibi.
Ayrıca atalar pazarındaki sarışın oğlanın az yağlı az tuzlu peyniri ile yarışamasada, pınar beyazda benim bir başka favorim.
Trakyadaysan en güzel peynir net Ezine dir.
Bunun haricinde otlu peynir ve keş denilen peynire de yatıya giderim affetmem.
Allahın gundilerine bak neler yazmışlar. Ezine, tulum çeşitleri falan varken gerçekten çok yazık. Hele mozzarella var ya dil peynirinin bokunu yesin.
Ucgen peynir.
memlekette en kötü vasıfsız peynirin kilosu 150 _ 200.
üçgen peynir bile kutu 45 lira civarındaydı en son baktığımda.
kars kaşarı almaya kalksan kredi çekmen lazım zaten.
en iyisi köyden peynir yapmayı bilen bir kadınla evlenmek. aklıma başka çözüm gelmiyor.
- kaşar
- taze kaşar
- eski kaşar
biraz öznel olacak ama
süter
üçgen
peynir.
Buca kapalı pazaryerindeki parlakoğlu peynircisinde dünyanın en güzel peynirleri satılır.
içinde bulunulan ekonomik şartlar göz önüne alınırsa, milletin yazacağı eritme peynir, tatlı lor ve tuzlu lor olur ancak...
1- erzindan tulumu
2- erzindan tulumu
3- erzindan tulumu.
1- cariklifasulye’nin anası: iyi bir kaşardır
2- hkarton toplayan cocuk’un anası: güzel bir tulumdur.
3- loomis'in ta kendisi: sağlam bir lordur.