doğru olanı yapmaktır. çünkü gerçekten iyiler kazanır. hele ki dünya ve ahiret yaşantısı bütünlüğünde konuyu ele alacak olursanız bu konuda en ufak bir kuşkunuz dahi olmasın.
Kime göre iyi, neye göre iyi. Senin için bir günde on tane balık yakalamak iyi olabilir. Bir de onu balıklara sorsak.
Olsun siz yine iyi'lerin yanında olun. Elinizden gelmiyorsa bile en azından kalbinizle iyi'lerin yanında olun. Bilge kral aliya izzetbegoviç'in dediği gibi; "ben her zaman kötü de olsa mahallenin takımını tutmuşumdur..."
saflıktır azizim saflık.
Iyi olan uzun vadede her zaman kazanır
Yeter ki sağlamlığından prensiplerinden ödün vermesin.
Kötüler kazanıyormuş gibi görünüyor ama gerçekte bence iyiler kazanıyor. Belki de çok safım ne biliyim..
iyilerin kazandığı doğru ama öbür dünya da. bu dünya da yalakaysan , pislik , şirret , ikiyüzlü, şerefsizsen kazanırsın. Hz. Adem mi düşün cennettesin suç işliyorsun ve ceza olarak dünya ya atılıyorsun. imtihan dünyasından ne bekleyebilirsin ki. biz erkeklerin iki yakası bir araya gelmez. olaya cinsiyetçi bakmayın bunu ben söylemiyorum yaradılışa bakın. ha erkeklerde sütten çıkmış akkaşık değil ama. geçmişten beri abazayız düşün biri gider çölleri aşar biri dağı deler biri şiir yazar biri devleti batırır savaş çıkar. bir para iki kadınlar. valla bana kızmayın kızlar, kadınlar libyalılar. erkekler abaza ve barbar kadınlarda sevk sefa nefis kölesi olduktan sonra kimsenin yanına kar kalmayacak. yani yaradılışımız böyle suça meyilliyiz. şu pencereden bakın bir erkek bir kadını bir kadınla aldatıyor zorla olsa tecavüz olur ama gönül rızası varsa kadın kusura bakma sen evlisin diyecek görüyoruz kız arkadaşının sevgilisini elinden alanları ya da bir erkeği doğurup yetiştiren anne ama annesi diyor yok dul alma yok elinin kiri kaynana gelin kavgaları. eşitliği boşverin önemli olan adalet. kısacası bir birimizin ağzına sıçıyoruz . hele para babayı oğlana anneyi çocuğuna düşman eder. oysaki kızlar erkekler olarak ruh güzelliğini baksak iç güzelliğine samanlık seyran olsa güzelce geçinip gitsek ama maalesef biri pirzoladan bir parça ısırıp çöpe atacak öbürüde süt bulamadı ya da oğluna bir pantolon alamadı diye ölecek. ha mahkemeyi kübra da haksızlık yapan yazın yediği hurmalar kışın kıçını tırmalayacak. şöyle bir anımı anlatıyım milleti kazıklayınca, kötü davranınca hem itibar hem para hem dostum çoktu sonra günah dedim iyi olacam dedim kimseyi kazıklamıyacam dedim herşeyi kaybettim üstüne birde ben suçlu oldum. deveye diken insana mokoko ve acıma yetime gelir koyar toto cebine atalar çözmüş.
iyiler kazanır ama siz kazanmayı sadece para ve mevkiye bağlarsanız, o zaman kötüler kazanıyormuş gibi görürsünüz.
kazanç insanı mutlu etmeli.
diyelim onu bunu ezerek zengin oldunuz. o ezdikleriniz pusuda bekler ve elbet birnin eline bir gün fırsat geçer ve size kendi kriterlerince cezayı keser ya da siz acaba bana ne zaman bi oyun oynayacaklar ya da lan ya zayof düşersem korkusyla yaşarsınız ki en luks restoranlarda yediğiniz yemeklerden tat almanız imkansiz hale gelir çünkü içinizde korku vardır.
içinde korku olan adam mutlu olabilir mi? korku ya da tedirginlik.

kazanmak ağız tadıyla yemek, içmek, uyumak ve eğlenmektir.
ağız tadıyla yenen bir fasulye, korku ve huzurszlukla yenilen bir pekin çrdeğinden daha lezzetlidir.

kimseyi ezmeyin ama hakkınızı da bırakmayın. onun hakkı varsa nu da teslim edin. daha mutlu olursunuz.
yapılanların karşılığı pek öteki dünyaya kalmıyor. cezaların büyük bir kısmı bu dünyada kesiliyor.
Çocuk masumiyetidir.
Girişken ve cesur olmak lazım bu hayata;iyi olmak hiçbir şeye yetmiyor
Sistem galiba şöyle kötüler bunun bedelini peşin ödemiyorlar. Buda yaptıklarının bir bedeli olmadığı fikrine sevkediyor onları. Yıllar sonra düştükleri durumun kaynağını dahi unutuyorlar. Bu tezle iyiler kazanıyor diyemeyiz tabi. iyiler kötüler zarar gördüğünde bir şey kazanmıyorlar ama belki onlarda iyi olmanın bedelini peşin almıyor olabilirler. Neyse Bunlar hep dar alan ihtimalleri.
Bu dünyada kimsenin bir şeyler kazandığını sanmıyorum daha çok herkes kaybediyor gibi sonuçta kimse iyi yahut kötü olarak gelmiyor dünyaya.
Ne kadar erken öğrenilirse, o kadar az yaralanılır.
görsel
Der Mevlana.
iyileri öldüren dünya..
Yeşilçam filmleri ile beynimize işlenen hayal.
Kazanmanın kriteri iyilik-kötülük değil, aptal yada akıllı olmaktır.
nerenin masalıymış o?
Kazanmak mı bilemiyorum ama iç rahatlığı olduğu kesin. Sanırım bu da kazanmaktan daha iyi hissettiriyor
Ne olursa olsun iyi kalmak kuş gibi özgür hissettirir.
çok büyük bir saflık tır iyiler kazansa şuan dünya nın kralı olmam gerekirdi.
(bkz: polyanna sendromu)

yaşın ufakken kapılan sanrıdır. sonradan geçiyor yavaş yavaş.
Dunyayi iyiler kazaniyor sanmak muammadir ama dunya iyi insanlarla guzellesecektir bir gercek.