bugün

düşüncelerden kurtulmak, ferah bir uyku çekmek için en ideal yoldur. en masumca eylemlerden birini biz neden unuttuk ki büyüdük diye. unuttuk ki derken; dua etmeden , sevdiklerime dua etmeden uyumam diyenlerimiz var elbette.
demek istediğim, bu kadar basit ve masum anlatımlı şeyler dinimizde var ve varmış demek ki, dini kolaylaştırmak ve sevdirmek adına. ama biz en zorunu yapıp, hepimizi birbirimizden ayrıştırma yolunu seçiyoruz sanki. maalesef.
Hangi inanca sahip olunursa olunsun, kendiniz ve sevdikleriniz için iyi dileklerde bulunmak, herşeyin yolunda gitmesi için temenniler telaffuz ederek uykuya geçmek, insan bedenine ve ruhuna iyi gelen bir eylemdir.
bu işi küçükken anneannem sağolsun şu şekilde yapıyordum;
Yattım sağıma, döndüm soluma
Melekler şahit olsun dinime imanıma
Yattım Allah kaldır beni nur içine daldır beni
yattım sağıma döndüm soluma melekler gelsin yanıma
yatır allah kaldır allah sabaha uyandır allah uyanamazsam: eşhedüen la ilahe illallah ve
eşhedü enne muhammeden abduhu ve resuluh.

Bunu okutur öğlenleri uyuturdu beni canım ya

(sonradan öğrendim ki bu bir ilahiymiş)
insanın içini rahatlatan eylemdir.
Insanoğlunun yalnızlığı ve gaybı doruklarında yaşamasına istinaden oluşan bir eylem,altında birçok şey yatıyor zaman içerisinde bazıları için yok olup giden bir eylem,yaz ayında üstü açık uyuyamamakla çok bağdaştırıyorum ben.
Birde uçak düşerken imana gelme ile.
her gece uyumadan önce yaptığım huzur buluyorum. tavsiye de ederim.
tüy gibi hafifletir insanı. bir yaratıcının, koruyucunun, kollayıcının, tanrının varlığını bilmek ve o'na sığınmak insanın tadabileceği en muhteşem güven duygusudur.
12 yaşında bıraktığım olay açık ve net.
13 14 yaslarinda 3 ihlas 1 fatiha okuyup duami eder oylecene uyurdum. Arada aklima geldikce okuyup uyumaya calisiyorum.