bugün

ulan adamlar resmen bizi kötülemişler ve kazıklı voyvodayı bir kahraman gibi göstermişler voyvodanın Fatih Sultan Mehmet i öldürmesi ayrı bir şey zaten gel gelelim bu filmi izlerken zaman zaman bu filmi çekenin de bu filmde oynayanın da ... diye söylemler içine girmeniz de muhtemeldir
filmin adının dracula untold olması aslında untold olmasından yani anlatılmamış olmasından ileri gelir. çünkü olmayan bir şeyi anlatamazsınız.
ayrıca yerli gösterimde Dracula: Başlangıç olarak çevireni kınıyorum.
Dracula: Olmamış,
Dracula: Yalan Dolan,
Dracula: Tarihi Gerçeklere Aykırı,
Dracula: Kıçımızdan Uydurduk
gibi isimlerle bu filmi ifade edebilirsiniz.
görsel
görsel
çok vasat bir film. açık ve net.
bircok mal oglu mal anadolu comarinin bu filme ates puskurdugunu hatirliyorum.
adamlar 100+ milyon dolar'a (yani g.tunuzu her gun satsaniz bile kazanamayacaginiz paraya) film cekiyorlar. lutfedip bu filme bizim tarihimizden bir kisiyi basrollerden birine koyuyorlar. osmanli ordusunun ihtisamini filme yansitiyorlar. ancak bu gavatlar sirf finalde fatih oluyor diye filme burun kiviriyorlar. bu comarlar ile ayni dizi ve filmleri izledigim dusuncesi her gun zihnimi kemiriyor. bir gun sirf bu dusunce yuzunden dizi ve film izlemeyi birakacagim. tipini siktiklerim.
Hollywood'un tamamen ısmarlama yaptığı bir film.
Çok ileri düzeyde Türk düşmanlığı içermekle birlikte, tarihten de uzaktan yakından alakası yok. Film size nam-değer insan kanı içtiği söylenen psikopat kazıklı voyvodayı yada Draculayı veya Vlad tepes'i -artık her ne derseniz- tamamen mazlumun yanında olan bir halk kahramanı gibi gösterirken, sultan 2. Mehmet'i de savaş tutkusu olan çoluğa çocuğa mazluma saldıran bir tiran gibi gösteriyor.
Sözün özü; tarihsel gerçekleri düşünmeden izlerseniz, izlenebilir bir film. ancak işin içine tarihi katarsanız beş para etmez.
Geçen gece uyduda izledim ve Ne diyeceğimi bilemiyorum.

insanlık tarihinin en ağır ruh hastalarından, en kötü ruhlu psikopatlarından kazıklı voyvoda denen, fatih sultan mehmet han dan fellik fellik kaçmış bir kansızın halk kahramanı olarak gösterildiği, film boyunca osmanlıdan ısrarla türkler diye bahsedilip ceddimizin barbar ötesi olarak lanse edildiği, fatihin bir vampir tarafından öldürüldüğü, türk ordusunun yarasalar ve vampirler tarafından yok edildiği sinema tarihinin kitaptan uyarlama dalında en en en kötü filmi.

inanamıyorum.

Aklım almıyor.

Kazıklı voyvoda denen adamı bilirsiniz ve çoluk çocuk demeden onbinlerce insanı kazığa oturttuğunu ve kilometrelerce alana yayılmış bu beşeriyete sığmayan görüntü karşısında osmanlı ordusunun moralinin bozulduğunu. Bunun üzerine osmanlıdan kaçan voyvoda denen psikopatın en sonunda kellesinin alınıp fatihe teslim edildiğini.. Hepsini bilirsiniz.

Filmdeyse biz türkler inanılmaz barbarız, masum insanları kaziğa oturtan voyvodaysa bir halk kahramanı. En son vampir olup fatihi öldürüyor. Ordumuzsa yarasalarla falan yok ediliyor.

Voyvodanın film çeken torunları da ruh hastadıymış, öğrenmiş olduk. Nasıl bir türk ve osmanlı düşmanlığıymış ki tarohle alay edip beceremediklerini filmlerde başarmaya kalkıyorlar.

Böyle ezikliğe acımam bile.
fatih i yenebilmek için süper güç olmak gerektiğini bizlere göstermiş aksine türkleri çok güçlü gösteren yarak kürek film.
Türkçe'nin zor bir dil olduğunu göstermiştir, adam gibi düzgün türkçe konuşacak adam bulamamışlar insan oraları dublaj yapar salak yönetmen.
Tarihsel gerçekleri çarpıtması bir yana dursun, zira belgesel değil fantastik bir film ama ondan öte kurgusuyla olsun, oyunculukları ve senaryosu ile de bildiğin yarrak gibi film.
Sinema da izlemiş olsaydım verdiğim paraya acırdım.
tamamı palavra yalan dolan olan film.

ancak bu kadar yalan bir senaryo olur. hani tüm yalancılar, tüm karaktersiz tarihçiler bir araya gelseler yine böyle senaryo üretemezlerdi. aman allah'ım o nasıl bir yapıttır. özellikle izledim. gülerek izledim. nereden geliyor bu nefret. olayı nereden nereye bağlamışlar. vay anasını çektim film boyunca. yav he he ler havalarda uçuştu. önce kendi vatandaşları yalanlayacaklar haberleri yok.

sultan mehmet'in aldığı "fatih" ünvanı sadece fetihlerinden dolayı değil; adaletli olması ve tebaasına bağladığı halklara önceki hükümdarlarından daha iyi davranmasıyla, daha iyi şartlarda idame etmesinden dolayı verildi.

milletine güveni sonsuz olan, okuyan araştıran en önemlisi tefekkür eden, halkıyla iletişimi tam olan, ilime o ilmi işleyene, sanata ve sanatçıya, her an gelişime-değişime önem veren değer veren; zamanın en iyi hükümdarına nasıl böyle bir rol biçilmiş anlaşılması çok güç.
filmde fatih sultan mehmet 1453 yılından önce öldürülüyor.

ee tarih fukaraları 1453 te istanbulu kim aldı diye sormazlar mı adama.

ikinci yanlış osmanlı 1000 çocuk istiyormuş zorla tabi, onlarıda döverek eğitiyormuş.

birincisi devşirme usulünde çocuklar alınır müslüman bir ailenin yanına verilir daha sonra acemi oğlanlar kışlasına alınır zekasını gösterenler enderun mekteplerine alınır.
tabi çocuklar zorla alınmaz.

o çocukların eğitimini biraz 300 spartalıya benzetmişler.

beş para etmez bir film.
izlemeye uğraşıp, karısına vampir olduğunu gösterdiği sahnede pes ettim. guardians of the galaxy imdada yetişti. bu kadar.
dünyanın en gereksiz filmlerinden bir tanesi.

gerçekliği saptırmakla istenen popülariteye ulaşması mümkün değildir.
tarihi film çekecekseniz tarihi gerçeklerden ödün vermemeniz gerekir. anlatımınızı farklı yaparsınız, detayları farklı yaparsınız ama temelden o gerçekliği bozamazsınız.
türkçe konuşamayan türklerin canlandırıldığı filmdir ayrıca. ulan beni çağırsaydınız en azından türkçe kullanılan sahnelerde ya da bir türkten dublaj yardımı alaydınız. uzun yıllar yurtdışında yaşamış bir gurbetçi türkçesiyle boka çevirmişler güzelim sahneleri.
aşağıda kısaca özetlediğim filmdir kendileri.

--spoiler--
fatih sultan mehmet'in güçlü ve devasa ordusuyla birlikte bir vampir tarafından yok edilmesinin anlatıldığı film
--spoiler--
Kısaca fatih'i yenebilmek için özel güçler gerektiğini belirten yapım.
Adamların tarihteki kahramanlıkları bile doğa üstü mk.
Üzerine konuşulması bile abes film. Vampir filminin başına ya da sonuna bu film hayaldir yazısı beklemek ise başka komedi.
bir garip filmdir. dracula - başlangıç. çevirinizi yiyeyim.

tarih sayfalarında kazıklı Vlad, kazığa geçiren vlad (vlad the impaler), kazıklı voyvoda, şeytanın çocuğu, rüzgarın oğlu, müdürün
kızı gibi isimler/lakaplar ile bilinen eflak beyi (batı dünyasına göre transilvanya ve çevresi) vlad tepes'in hikayesini konu alan
bu filmi izledim. öyle murat bardakçı gibi magazin forever seviyesinde tarih bilen biri değilim ama çok şükür beş duyum çalışıyor,
az da kafam basar hani; izledikten sonra "ne acayip lan" dedim kendi kendime.

aha da sebepleri:

spoiler uyarısı!!---------------------------------------------------------------------------

- osmanlı'nın saraydan bac (vergi) olarak küçük yaştaki prensleri aldığı, yetiştirdiği (!) ve sonra da düşmanlarının üzerine
saldığı hemen herkesçe bilinir elbet. vlad da bunlardan biridir, barış ister, çok görmüştür, geçirmiştir ama "bir köyü kazığa
geçireyim ki, diğer on köy korksun kaçsın canını kurtarsın" argümanı ne kadar da saçmadır! gelen osmanlı ordusu, hakkında o zamana
kadar anlatılanlar yeterince korkutucu değildir de, illa millet kazığa geçince mi durumun vehameti anlaşılmaktadır. bu kadar
mankafa olan Balkan'lı milletlere az biledir lan.

- ortaçağ avrupası dediğin ne zaman bu kadar hümanist oldu? kasaba kasaba gezip düzine düzine gayrımeşru çocuk yapan saray piçleri
"yıvrımm, evladımm, senin saçının tek kılına gurbann" diye karşısındaki koca imparatorluğa atar gider yapar oldu? bir eflak prensi
ne zaman akşam işinden dönüp oğluyla ilgilenen/şakalaşan postmodern baba rolüne büründü? tarih filmi yapıp da tarihi afedersiniz
sigine takmayan para babası yönetmenlik yerine dibine batsın.

- yıllar boyu osmanlı'da eğitim görüp, insanlarının arasında yaşayıp hala türkçeyi nikaragua aksanıyla konuşan devşirme ney lan?!
onca cgi'a, özel efekte harcadığın parayı iki tane türk dublaj sanatçısına veremedin mi? haydi vlad zaten sizden tiksinirdi,
yurduna geri döndüydü, hamza bey dediğiniz komutan (herhalde komutan) neden hürrem sultan gibi konuşuyor o türkçeyi?

- avrupalı'nın en çok çektiği devlet/imparatorluk osmanlı, tamam, anladık kuyruk acısı vs fakat karşınızdakilere türk türk deyip
durmak inceden subliminal mesajı dayamak değil de nedir? o dönemde "anam türkler geliyor, canım türkler geliyor" diye bağrıştınız
tamam da, tüm türk devletleri aynı politikaları izlemiş, aynı "barbarlığı" yapmışçasına slogan kabilinden konuşmak; bir millete
karşı düşmanlık beslemekten başka amaç taşımaz. derseniz ki "biz tarihe uygun olsun diye öyle konuşturduk karakterleri", "ben de bi
sigigit lan burdan" derim. sanki her detaya özen göstermişsiniz de bi tek leylek kalmış. haydi lan oradan!

- filmin sonlarına doğru sultan mehmet'i de vlad'a öldürterek 600 senelik fantezinizde mutlu sona ulaştınız aferin. filmin başı ve
sonundaki "end credits" kısmında "bu hikayenin tamamı/bir kısmı hayal ürünüdür" vs yazmadığı için de, ya cahilliğiniz için ya da
maksatlı yaklaşımınız için gıyabınızda tüm hollywood'u bir kez daha kınıyor, "çekeceğiniz filme sokayım afedersin" diyorum.

spoiler uyarısı!!---------------------------------------------------------------------------

son olarak, bunun insanı zorla milliyetçi yapmak ve reaksiyon alıp mağduru oynamak üzere tasarlanmış bir yalan-dolan kumpası
olduğunu düşünmeye başladım. filmin imdb adlı sitedeki puanını düşürmek üzere organize olan inci sözlük tayfası bu düşüncemi hayli
kuvvetlendirdi. eğer tarih kisvesi altında böyle global yalanlara tepki göstermek milliyetçilik ise milliyetçiyim, umrumda bile
değil. ben sinemayı seven, sadece kendince film izlemek isteyen biriydim ama sinematografik (ki teknik açıdan bence o da
tartışılır) bir dizi yalan izledim.
Ben filmi herkesten biraz farklı yorumladım. Şimdi her ne kadar Osmanlı'yı kötülesede Türkler'e karşı olunan kaç film varki böyle yani Osmanlı'nın bile bilinmesini sağlıyor bence bu iyi bişey.

Sonuçta Amerikalılar milyon tane film yapıyor Rusları kötüleyen bizi adamdan sayıp film yapmışlar bence dikkat çekici güzel bir durum.

Aynı zamanda filmin içinde kullanılan Türkçe cümlelerin söyleyişinede kırıldım * Allah akıl fikir versin bari bir Türk oynatsaydınız .
filmin başında hatamız varsa affola demişler. doğrunuz var mı ki?
neymiş osmanlı işkence ile çocukları vahşi savaşçı yapıyormuş.
Yoklukta gider.

Fatih sultan mehmet, kazıklı voyvoda ve dracula 3lu takılıyorlar. Ama gene de iyi bağlamışlar.
yalancı hollywood filmidir.
Fatihin Osmanlının ilk parasini bastirdigini da belirtmişler. Üzerinde fatihin resmi olan gümüş paralar vardı her yerde.