bugün

gaben reyizin don't starvei bulunanlara bedavaya verdiği oyun.

Fena kâr yaptım. Don't starve'i 7 liraya almıştım. 1 ay sonra yanında 24 liralık bu geldi..
güzel ve eğlenceli bir oyun. Eğer oynayacak bir arkadaşınız var ise epey sarıyor.

O değil arkadaşla mp oynarken beraber keşfe çıkalım dedik o kayboldu, ben onu bulayım derken ben kayboldum. Sonra başka bir arkadaş bizi aramaya geldi o da kayboldu aq.

Haritayı öğrenmeye çalışın. Çalışırken de fazla uzaklaşmayın.
don't starve'ın multi versiyonu. multi diye aldım ama tek oynuyorum hep arkadaş. oyunda her şey ölmeniz için tasarlanmış anasını satayım. hiçbir video izlemeden tamamen kendi çabalarımla hayatta kalmaya çalışayım dedim. sonuç aşağıda:

1. deneme: karanlıktan öldüm.

2. deneme: açlıktan öldüm.

3. deneme: kurt saldırısında öldüm.

4. deneme: kurt saldırısını atlattım. ama bu sefer de 2. dalga kurt saldırısında öldüm.

5. deneme: kurtlarla baş edemeyeceğimi anlayıp kurt saldırılarını kapattım. bu sefer de 30. gün bi tane dev yaratık geldi ona öldüm.

6. deneme: dev yaratıkları komple kapattım. ooh dedim işlem tamam artık bi 1000 gün yaşarım. sonuç: kışın donarak öldüm.

7. deneme: kışı kısalttım, giysiler yaptım, yiyecekleri önceden depoladım. sonuç: kışı atlattım ama bu sefer de yazın aşırı sıcaktan öldüm.

8. deneme: yaz sıcağıyla başa çıkmayı öğrendim. gerekli materyalleri yaptım. bu sefer de aşırı sıcaktan base'im yandı her şeyim kül oldu ben de ragequit yaptım.

9. deneme: dedim bu sefer yapıcam. tuttum yangın söndüren kar topu makinesinden yaptım. base on numara. yemek kazanı et kurutucular her şey tamam. bu sefer de gecenin bir körü gökten kurbağa yağdı onlara öldüm aq. bu oyunda hayatta kalmak ne zor iş yav.
ben ilk defa domuz gördüğümde sevinmiştim.
Tek başıma oynaya oynaya artık ustası olduğum çılgın oyun. Şimdi size bu oyunla ilgili hayati taktikler vereceğim.

En başta belirtmeliyim ki, benimkiler gibi göt arkadaşlarınız varsa bu oyunu satın almayı düşünmeyin bile. Çünkü adı başında together. Elin oğlu bu oyunu millet arkadaşlarıyla oynar diye yaptığından tüm canavarların, bossların canları single versiyonuna göre 2,3 hatta 10 kata kadar daha fazla.

Oyunda bosslarla başa çıkmanın en önemli kuralı "kiting" yani vur kaç nasıl yapılır onu öğrenmek. bu boss'a göre değişiyor, çünkü bossların saldırı periyotları birbirinden farklı. bunun dışında bosslarla başa çıkmanın 3 yolu var. Blowdart, tooth trap ve barut- pan flute ikilisi. Blowdart ve tooth trap yapması zaman isteyen şeyler. Hepsi zaman istiyor gerçi de, bossu pan flute ile uyuttuktan sonra belli bir miktar barutu yanına koyup ateşe vererek topukluyoruz. Barut patlayıp inanılmaz bir hasar veriyor. Ancak dikkat edin. Barutu fazla kaçırırsanız bosstan düşecek olan itemler de yanacaktır. Verebileceğiniz maksimum hasarı verip silahla indirmek daha mantıklı.

Gelelim Electric dart'a. Heh bunu yapmak zor işte. Çünkü oyunda bulması en gıcık şeylerden birini istiyor. Kanarya tüyü. Şimdi kolay yoldan nasıl yapacağınızı anlatıyorum. Öncelikle bir adet bostan korkuluğu yapıyoruz. (friendly scarecrow) bunu yaptıktan sonra yaptığınız bölgeye kargalar yerine sarı kanaryalar gelmeye başlayacak. Bunları kuş tuzağı ile yakalıyoruz. Sonra bir mağara girişi bulup mağaraya iniyoruz. indiğimiz yere bir adet kuş kafesi yapıp kanaryamızı kafese tıkıyoruz. 1 gün sonra tekrar geldiğimizde kanarya mağarada zehirlenmiş olacak kafes içerisinde. Zehirlenen kanaryamızı alıp yere bırakarak doğaya salıyoruz ve uçmaya başlarken 5-6 adet tüy düşürüyor. (Not: yeryüzüne çıkıp kuşu öyle salmanız lazım. Mağarada yere bırakırsanız kuş patlar ve sadece 2 adet tüy elde edersiniz) Artık gönül rahatlığıyla Electric dart yapabiliriz. Şunu da diyeyim, bu metodu uygulamaz da kanaryayı yakalar yakalamaz öldürürseniz, tüy düşme olasılığı yüzde 5'tir. Electric dart ne işe yarıyor derseniz, kendisi 90 hasar veriyor. Ancak kafanıza bir ice cube koyup dartı ıslatırsanız (bu biraz akıl sağlığınıza mal olacaktır), ıslak Electric dart 150 hasar veriyor. Yani 20 tanesiyle bir deerclopsun 4000 canından 3000'ini alabilirsiniz. Kalanı da mızrakla tuzakla falan halledersiniz zaten.

Yaz sıcağı büyük problem. Sıcaktan ölmemek için en iyi yol, 5 kaktüs çiçeği ile floral shirt yapıp kafaya ice cube yerleştirmek. Thermal stone da olacak tabii ki. Endotermik ateşle taşı da soğutursanız, bir de üstüne luxury fan yaptınız mı oooh. daha yaz sıcağı bükemez belinizi. ancak ice cube için dikkatli olun, çünkü giysileriniz ıslanınca akıl sağlığınız düşmeye başlar.

Toparlak ağaçların oraya gidince glommer statue bulacaksınız. Dolunay zamanı orada bir çiçek olur. O çiçeği alırsanız sizi glommer denen bir yaratık takip eder. Bu yaratığın dibine sokularak gece bile akıl sağlığınızı artırabilirsiniz.

Masum canlıları hunharca katlederseniz, hele ki glommer'ı öldürürseniz krampus denen hırsız canavar direkt olarak dibinizde biter. Aman dikkat.

Tavşan yakaladığınız tuzaklarla kurbağa da yakalayabilirsiniz. Base'inizin etrafına 25-30 tane yerleştirirseniz kurbağa yağmurlarıyla beraber deli gibi etiniz olur. Kurutur kurutur yersiniz.

Ana base'iniz haricinde, tuzakların bol olduğu bir tane yedek ve dandik bir base'iniz olsun. Kışın gelen deerclops ve yazın gelen bearger'in hırıltısını duyar duymaz oraya topuklayın ki bu iki piç ana base'inizi dağıtmasın.

Yazın gelen kırmızı kurtlar ölünce yanarlar. Base'inizin tutuşmasını istemiyorsanız bufalolara yakın bi yere kurulup kurtlar gelince oraya kaçın. ama kıçlarına kadar da sokulmayın, çünkü belli dönemlerde kızışıp her şeye saldırıyorlar. 100. Günden sonra kurtlar neredeyse 3 güne bir geliyor, unutmayın. ice flingomatic de yapsanız yakıtını takip edemediyseniz sıçtınız. o yüzden en emniyetlisi kurtları beefalolara kırdırmak.

Yerde kilitli bir çuval bulabilirsiniz. Bunu açıp içindekileri almak biraz zahmetli. Önce bir geyik öldürüp boynuzunu almanız gerekiyor. O boynuzu deliğe sokuyorsunuz. Ama o da ne? Çuval açılmadığı gibi bir de klaus denen canavar geliyor. Heh işte o canavarı da öldürüp boynuzunu alırsanız o çuvalı açıp içindekileri hacılayabilirsiniz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin. iyi oyunlar efendim.
max 250. gün görülen oyun.

500 saatim olmuş, benim gibi sapık arkadaşlarım olmadığı için genelde tek girilen oyundur.
Eğer oynayan varsa mesaj atabilir.Hamlet biraz sıktı çok az boss var.Togetherlanalım bıraz.
steamdan satın aldığınızda bir tane de bir arkadaşına hediye etmek için veriyor. yani bir oyun parasına iki tane oyun alıyosun. efsane olay bana arkadaşım hediye etmişti.
Mavişimle az oynamıştık. Artik en değerli anilarim arasinda yerlerini aldılar.

Multiplayer oynanmasi baya keyifli bir okadar da takim oyunu gerektiren düşük grafikli ama keyifli oyun.
grafiklerinin pek hoşuma gitmemesi sebebiyle satın almadığım oyun.
geliştiricisi olan firma(klei entertainment) uzun bir süredir oyunu alanlara 2 kopya satmaktadır.
elinde fazladan kodu olan varsa hayrına veya koleksiyon kartları ile takaslayarak alabilirim.