bugün

dün okula giderken, kocaman ısırık aldığım tostumdan üzerime sıçrayan kırmızımsı tohumlu şey.
ismi her geçtiğinde Züğürt Ağa'yı hatırlatan şey, sebzelik kısmı kalmadı artık...
Patatesten sonra en sevdiğim sebzedir. Menemeninden tutunda salçasına kadar çok şey yapılır bu muhteşem sebzeyle. Şimdi biri çıkıp dicekki domates sebze değil meyve bi kere taammı diye. Ne meyvesi meyve dediğin tatlı olur bak elma portakal meyve başlatmayın bana bilimsel zırvalıklardan.
Züğürt Ağa filmindeki unutulmaz replik. Ayrıca doğal olanları alerji yapacak kadar lezzetli olan şahane sebze.
Dünyada gerçek anavatanı peru'dur. ilk olarak dunyaya yeşil olarak ihrac edilmiştir.
Çoğu padişahın tatmadığı birçok sebzeden birisidir. 1890-1900'lu yıllarda bulunmuş ve tanınmıştır.
Yeşil halde toplanıp güneş gören yerde bekletilerek kızartıldığı da görülmüş olan ve pek çok yemeğe analık yapan yiyecek.
nisan mayıs ayına kadar almama kararı aldığım sebze. kilosu 7tl markette. o paraya dürüm yeriz.
bir de domatese benzeyen birşey var 3-4 tl kilosu. Doğruyorsun ortası boş. Domates görünümlü birşey. yok arkadaş herşeyi mevsiminde yiyeceksin.
yazlık bir sebzedir ve bu nedenle konservesi yapılmaktadır eylüle girmeden. anneanne, teyzeler, kuzenler, anne ve siz toplanır, kilolaaarca domatesin bi kısmını doğrar, bi kısmını rendeler, bi kısmını da menemenlik ayrırırsınız... yaz bitimine yaklaşırken, yaz bitmesin diye dua ettirir bazen.
fazla tüketimi kanserlere neden olabilmektedir.

o yüzden fazla tüketmekten kaçınınız.

domatesin içerisinde bulunan natural asitler yemek borusu ve mideyi tahriş edici özellikte olduğundan sürekli tahriş olan mide ve yemek borusu hatta ağız kanser riski altındadır.
bugün bana tövbe estagfirullah dedirtmiş sebzedir.

görsel
çocukken sokakta karın doyurma sebebimiz. terli terli çok iyi gidiyordu.
geniş yeşil yapraklı yıllık veya altı aylık bir ılıman iklim sebzesidir.
Beni benim domatesi sevdiğim kadar sevmiyor kimse..
Zehirli saniliyormus ilk.
27 yaşından sonra alerji yapan yiyecekler
ailesine ait olan, yokluğu o kadar da aranmayan, çorbası bile berbat olandır.
hormon basa basa, genetiğini değiştire değiştire kabak tadı veren bir başka güzide sebze.
http://www.youtube.com/watch?v=n01Y7C75XM0
Yaz gelsede doya doya yesem dedigim sebzedir. Beyaz peynir ve salatalıkta eklenirse yanina kahvalti on numara olur.
domatis, domat, tomatis, tomati, tomat denildiği de duyulmuştur.
kışın soğuğunda hunharca özlenendir. sırf güzel domates yemek için organik tarım yapabilirim.
yaz aylarinda bile ağız tadiyla yiyemedigimiz lezzet. amina kodumun hormonlu sezbe yetistiricileri ve satıcıları!
reflü sebebidir.
tatsız tuzsuz bir sebze oldu artık. Eskiden bahçemizde yetiştirirdik öyle israil tohumu da değil dededen kalma gerçek tohumla onun kokusu lezzeti bir başka idi. Şimdi marketten dünya para verip alıyorum saman yer gibi geliyor.
millet elma armut yer , ben domates yerim.
çok ketif alıyorum lan .*