bugün

internetteki en büyük insan kontrollü web sitesi indexleme sitesi. http://www.dmoz.org
ks. directory mozilla.

(bkz: odp)
en populer search engine olusumlarinin baz aldigi en buyuk insan yapimi dizin. oyledir ki, sadece dizine eklemenizle ilk pagerank guncellemesinde 1 ile odullendirilirsiniz.
Editör olmanın çok ama çok zor olduğu , editör olduktan sonraki editörlük hayatınızın da çok ama çok zor olduğu oluşum. Şöyleki:

Türkçe kategorilerin çoğunda editör olmadığından , yıllarca unutulmuş kategorilere yollanan sitelere yetişemeyen üst düzey editörler yüzünden , kendi kategorinizi besmele çekip düzenlemeye kalktığınızda, 2 3 sene önce eklenmiş , günümüzde kapalı olan fosil sitelerle karşılaşıp bir bir elemek zorunda kalıyorsunuz.

işin kötüsü çiçeği burnunda bir editör olarak algılamanız gereken bir gerçek var:

"the pain is only begun more will follow"

Herşeye rağmen kaliteli ve yorucu olsa bile eğlenceli bir ortam.
(bkz: humans do it better)
türk moderatörler tarafından rant kaynağı haline getirilmiş dizin. ayrıca bu dizinde pkk sempatizanı moderatörler de barınıyor, türkiye dizinine pkk siteleri de dahil olabiliyor.
--spoiler--
dmoz türkiye genel editörlüğüne kadar yükselen pkk'lı, sahinler nick'li, rıdvan isimli şahıs, ilk iş olarak frmtr.com'u listeden sildi.
--spoiler--

ek: silinme notuna "milliyetçi site, sakın onaylamayın" yazmış. diğer dmoz editörlerine de gözdağı veriyor yani. milliyetçi olmak, vatanını sevmek dünyanın hangi ülkesinde suç? ****
eskiden sahiden gönüllü bir takım editörlerce idare edilirken şimdi bir takım çıkar ilişkilerinin odağı haline gelmiş merci. parayla bile site eklendiğine dair iddialar var.
trustrank yönünden önemli bir etkisi bulunması dolayısıyla arama motoru optimizasyonu çalışmalarında büyük kolaylık sağlar.
dmoz kaydı yapmak önemli demişlerdide, şu yazıyı okuduktan sonra güvenim kalmadı.

bizim siteler eklenmiyor ama hadi film izleme sitesi olsak neysede, online film ve sinema portalı demiştim.

zaten domain ismim video portalı arkadaş. ben bu yazımı twitlerim şimdi, adam gibi editörleri koysunlar oraya o zaman.

dmoz'a kayıtlı olmayan bir sürü güzel site var. ahbap, çavuş ilişkisimi yapmak lazım illaki?

adult sitenin bile dmoz kaydı mevcut. şaşırdım, kaldım.

kaliteli zevk veriyor herhalde yada şişme bebek servisi yaptıkları için özgün site durumundalar.

vay arkadaş öpücükle filanmı dizine ekliyor bunlar?

http://www.r10.net/dmoz-v...e-film-izleme-sitesi.html
etkisinin bittiği söylenir ; ancak hala google arama sonuçlarında önemli bir kriterdir. Diğer yandan binlerce siteden de bedava link almış olursunuz eğer listelenebilirseniz.
sözlüğün bulunduğu dizinde tüm gönüllülüğümle editörlük yaptığım en prestijli web dizini.
küçükte olsa hangi katagori olursa olsun editörlük satan olursa almak isterim
siteleri binbir zorlukla kabul eden site. bazen bakıyorum gereksiz siteleri alırken bizim başvurumuzu kaale bile almıyorlar.
14 Mart 2017'de dizin çalışmalarına son vereceğini duyuran oluşum.
17 Mart 2017 itibaren yayın hayatına son vermiştir... Uzunca bir süre dmoz yok...