bugün

dün itibariyle başvurduğum diş tedavi şeklidir. söylentilere göre çoğ ağrılı eziyetli bir tedavi biçimiymiş. ama benim gibi yapacak bir şey yok deyip bu tedaviye başvurucaksanız;

ilk gün kesim yapıldı. kesim kısmında kaplama yapılacak diş etrafı oyularak küçültüldü. sonrasında inanılmaz ağrılar yaşıyacağmı düşünüyordum fakat öyle olmadı. zaten diş kesilirken pek bir şey hissetmiyorsunuz yapılan iğnenin etkisiyle
iğnenin etkisi geçtikten sonrada ağrı olmadı ilk başlarda bir şeyler yerken falan tırstım ama sonra fark ettim ki ağrı yapmıyor yediğim içtiğim sıcak soğuk şeyler. ilk asitlilerden uzak durayım dedim fakat gecesinde arkadaşın gazına kadıköy sahilin güzelliğine dayanamayıp bira içtim ilk birayı sıcak istedim, içtim bir şey olmadı ikinci buzdu oda ağrıtmadı velası kesim aşamasından sonra pek ağrı olmuyor.

2 gün sonra ölçüm var ölçümün daha sancılı olcağı söyleniyor. umarım öyle olmaz.

edit: 2 seansta kesilen dişlerim kalıbı alındır buna ölçüm deniyor. ağıza dişlerinize bastırıldğında şeklini alan kıvamı daha katı bir hamur gibi olan bir madde yerleştirildi ve dişlerin şekli alındı ve seans bitti daha sonrasında çağrıldığımda bu sefer metal dişlerle prova yapıldı bunları yaparken gene ağrı yok en son çağrıldığımda ise dişler içine yapışrıcı sürülerek kesilen dişlerin üstüne yerleştirildi ve tedevi bitti.

not : yukarıda bu tedavi sürecinde ağrı yaşmadığımdan bahsettiğim fakat bunun sebebi sanırsam daha önce kanal tedavisi yani sinirleri alınmış dişleri kaplama yaptırmış olmam. canlı dişleri için bir garanti vermiyorum.
heryerde okuduklarımın aksine azıcık bile narkoz kullanmadan sürecinin yarısına geldiğim tedavidir. herkes narkoz olmasına rağmen acısını tüm vücudumda hissettim demiş ama ben narkoz olmadığı halde ufak tefek acılar dışında bir şey hissetmedim. ama ağzın içine sokulan kalıplar, prova esnasında çekilen sıkıntılar ve göte giren para miktarları doğrudur, insanı doğduğuna pişman eder.
taze bir şekilde yaptırdığım diş kesme biçme ve yerleştirme operasyonu. genelde internetten okuduğumda dayanılmaz ağrılar çekeceğim yönünde bir düşünceyle oturdum koltuğa fakat, doktorum, ön üst 4 dişi yarı boylarına getirip, dolgularını tamamlayıp ayna tutuncaya kadar hiçbir şey hissetmedim. (ama dişlerin o anki görüntüsünü daha önceden gösterseler günde 12 sefer diş fırçalar, her türlü bakımını yapardım, yandan yemiş drakulaya döndüğünüzü görmek psikolojinizi bozuyor.) ardından kalıp alındı ve 45 dk içinde geçici dişler takılarak gönderildim acısız bir şekilde fakat yarım saat sonra hafif bir sızı başladı onu da ağrı kesiciyle çözdüm uzamadı. 3 gün sonra provaya gittim doktor geçicileri çıkarınca dişlere değen hava ağrıtmaya yetti ağzınızdan nefes bile almayın o durumda, dişleri takıp inceleyip o günü de tamamladım, 9. gün yani bugün de son haliyle prova yapıp taktım. acısız olarak tamamlandı diyebilirim fakat bunda doktor rolü de çok büyük çünkü son takma sırasında dişçimin işi çıktığı için başka bir meslektaşı yerine oturttu dişleri ve biraz sert davranınca ağrı hissettim fakat benimki gibi nefes alırken bile dişiniz ağrırken hava üfleyerek dişleri temizlemeden önce işkence zamanı diyen psikopat bir doktora denk gelmezseniz çok sorun yaşamazsınız *
1 hafta önce başladı serüven. Önce diş etlerim kesildi 1 hafta iyileşmesini bekledik gayet iyiydi her şey. Dün gittim dişlerde kesim yapıldı ve tek kelime ile felaketti! Saatlerce bitmedi kanadı sızladı aman aman. Sonra iki saat geçicilerin yapımını bekledim o yapıştı.

Hissetmemiştim ama bildiğin dişlek, tavşan gibi bi kız var aynada. S harflerini söyleyemiyorum alt dudağım sarkmış falan. Yarın gidip ölçü vericem falan bundan sonra ki süreçte dualarınızı bekliyorum dostlar çok tedirginim.
Kanal tedavisi ile ilgili dişin sinirleri alındığı için herhangi bir acı hissetmeyeceğiniz tedavi planlamasıdır. Hekimden çok teknisyen becerisinin ön planda olduğu işlemdir.
ön 4 dişime yapılacak işlemdir. 1 tanesi çekildi. 1ine kanal tedavisi yapılacak. 2si normal diş yani. umarım acımaz.
cok sansliymissiniz kaplamaya hazirlik icin doktor dislerimi kesti ve oylede birakti gecici kaplamada yapistirmadi ve bir haftadirda kesik dislerle geziyorum yarin olcu alacaklar bakalim nasil olacak ama suda var ilk baslarda agrimasindan cok korktum ama korktugum gibi agri sizi hissetmedim. ilk iki gun agzimi actikca havalandigi dogrudur. sicak soguk hassasiyeti de oldu ama bir haftadir alistim hissetmiyorum son zamanlarda allahtanda arka taraftada vampir gibi gorunnuyorum