1. 1.
  dinsiz devlet demişken anayasasında dini yer olmayan dünyada iki ülke mevcuttur..biri fransayken bir diğeri bizlerinde mensup bulunduğu ülkedir..
  4 -3 ... ebuzer
 2. 2.
  sınırları içerisinde ne bir inanan insan, ne bir ibadethane, ne de herhangi bir dini motif bulundurma hakkına sahip olmayan devlettir.
  1 -1 ... palta
 3. 3.
  Anayasada dini olmayan sittin kadar devlet vardır* ***Ben hiç bir ülkenin anayasasında 4 maddenin devletin dini ortodoks u aliye dir veya protestan ı seriftir diye bir ibare görmedim.
  3 ... ratata
 4. 4.
  laiklikle aynı anlama gelmeyen şeydir. dinsizlik ateistlik anlamında kullanıldığı için "bazı çevreler" laik devlete ısrarla dinsiz devlet demektedirler.
  2 ... shakesbeer
 5. 5.
  eski demir perde ülkelerinde sosyalizm uygulanırken zamanında lenin'in yapmaya çalıştığı ama tabiki de yapamadığı bir devlet türü.sosyalist rejim'de dinin yeri yoktur,çünkü din;halkı uyutmaya yarayan bir afyon olarak görülür.öte yandan sosyalistler halkı ateist olmaya zorlamıyoruz deseler de zamanla sosyalizm'de gerçekleşen yobazlaşma ve faşist-kapitalist düzenin de sosyalizm içine meyletmesiyle insanlar bal gibi de atist hiç olmazsa hrisatiyan olmaya zorlanmış,bölgedeki müsülüman veya musevi azınlıklara kesinlikle hoşgörü gösterilmemiştir.halk bilinçli ve zeka düzeyi en azından ortalama insanlardan kurulu olsa tabiki dinin afyon etkisi ortadan kalkacaktır,ama bunun gerçekleşmesi imaknsıza yakın bir zorlukta olduğu için sosyalistler bunu "dinsiz olacaksınız lan,uzatmayın anlamazsınız siz darwin,nietzsche falan ne diyosak o"diyerek kesip atmışlardır.tabi bu da din afyonunun gizli gizli tekrar etkisini göstermesine ve sonra olacak patlamaların hazırlanmasına yardım etmişir.malesef saf ve bilgisiz balkan halkları ateizm'i kötü anlamışlar,kendilerini hiç düşünmeksizin tanrılarının kollarına bırakmışlar;çehov'un öykülerinde olduğu gibi incil'i okuyup ta birtek kelime anlamamalarına rağmen salya sümük ağlamışlardır.

  yani sosyalizm aslında entellektüelliğin,bilincin,farkındalığın rejimi olmasına rağmen bu din meselesi yüzünden halkı daha da yobazlaştırmış,önyargıları arttırmış;bunları bastırmak için de bir nevi faşist bir rejime kaymak zorunda kalmıştır.ki bu faşizm de çok dayanmamış;daha stalin'in ölümüyle birlikte çatırdamaya başlamıştır.

  ayrıca bu dinsiz devlet meselesini diğer entrylerde de belirtildiği gibi laik devletle karıştıran yobazlar da vardır.onlar hakkında zaten yorum yapmaya gerek yok.tarihte her zaman böyle gerici ezik ve silik bir kesim olarak kalacaklar demeyi çok isterdim,ama malesef diyemiyorum.malesef paranın ve kültürün gücünü farkettiler ve türkiyeyi de hızla ele geçiriyorlar.eğitim kurumları,tv kanalları,gazeteler,şirketler,burjuvazi kesim,vs vs heryerde onlardan bolca var.bunları örgütleyen adamı da bizim dost olarak gördüğümüz amerika koruyor.gerçekten tiksindirici bir durum.neyse daha fazla uzatmak gereksiz de son olarak şunu diyeyim:dinsiz devlet iyidir,ama anlamasını bilene.halkınızın %70'i salaksa hiç uğraşmayın sosyalizm falan diye.

  bu arada lenin'in din ile ilgili yazısını okumak isteyenler için link:http://www.kurtuluscephesi.com/lenin/dintr.html
  ... elrond miriel
 6. 6.
  (bkz: sscb)
  ... chilavert
 7. 7.
  en güzel devlettir.
  -3 ... delice
 8. 8.
  bugün 15 şehit vermişken tartışılması gereken en son konu.zaten doğulu batılı diye bölünüyoruz akp sayesinde birde dinci dinsiz diye bölünüyoruz bu kadar mı körüz.

  laiklik dinsizlik değil devletin tüm dinlere eşit mesafede davranmasıdır.eğer bunu anlamayıp laikliği dinsizlik olarak gören varsa ancak o insanın beyni yıkanmıştır.
  1 -1 ... seri arti oy veren insan
 9. 9.
  bir de buradan dinleyin, çok enteresan: https://video.uludagsozluk.com/v/dinsiz-devlet-90904/

  ... i n f o r m a t i o n
 10. 10.
  Ülkede değişik inançlara mensup insanların selameti için gerekli olandır.
  ... arnold solidworkstenecizer