bugün

(bkz: bilim ile dini karıştıran allahsız zırvaları)
(bkz: deist) olmak için ilk aşamadır buna inanmak.

anlamsız degildir,bir inanıştır;saygı duyulmalıdır.
hakikati konuşalım; tek geçerli din islamdır. birilerinin kılıçla doğranmasını islama yoranlara gülerim. bugun dünyayı islam mı yönetiyor ki bu kadar çocuk bombalanıyor. para için anasını bacısını pazarlayanlar, yine aynı para için insanları öldürebilmek hakkını kendinden gören insanoğlu değilmidir. şimdi birileri para için bunları yaptyı diye cebimizdeki paraları denize mi boşaltacağız. ya da insanlar kötülük yapıyor diye insanlığımızdan mı vazgeçeceğiz.

eğer secdeyi birileri sana önermişse bunu olduğu yerde kabul edersin. eğer secdeye inanmazsan bunu reddedersin. ama secdenın yerini değiştirme hakkını kendıne vermen doğru değildir. mesele farklıdır, mesele bir spot lambasının yerini değiştirmek değildir.

eğer tüm insanlarda yüksek bir iman gücü bulunsaydı yeryüzünde hiç bir zaman intihar diye bir sözcük olmaz, psikoloklara gerek kalmaz ve hiç kimse bir diğeri tarafından öldürülmezdi.

islamı anlamadan dinlerin anlamsızlığından bahsetmek bir körün kırmızı renk yeşil renge benzer diye ortaya iddialar atmasından farksızdır. söylenecek söz çoktur ama madde olmadığı için anlatmakta zorlanıyorum.
(bkz: cevab veremedi)
(bkz: bütün dinlere eşit uzaklıkta olmak)
(bkz: kime göre)
(bkz: neye göre) * *
(bkz: bi yüzünü yıka gel istersen)
anlamını yitirmiş anlamsız insan söylevi.
varsa oteki taraf, curumezse saglam gotunuz, girecek bir konudur.

ama yirttiniz yine hadi.. *
bütün dinler genelinde bireyin inandığı din anlamlıdır.
din, adam öldürmeyi, yalanı, çalıp çırpmayı, meşru olmayan cinselliği, kayırmayı, haksızlığı... yasaklar.
iyi ki dinler var yoksa bu sanal ve küresel ısınan dünyada insan neler yapardı...
marx dini engelleyen,toplumsal düzeni koruyan bir etken olarak görmüştür.
(bkz: ya değilse)
(bkz: cehennemde götümüze girecek başlıklar)
tanri kavramini dinden ayirmak lazim. tanri kimine gore ustun varlik kimine gore insanin icindeki guc, self, kimine gore bilinc, bilgelik, arayis vs... olabilir. herkes icin inandigi, farkli anlamlar yukledigi bir kavram olabilir, olmaya da bilir. (bkz: ateist)
din ise, en eski caglardan beri bu oynak kavrami kullanarak insanlari korkutmaya yarayan (bkz: insan bilmedigi seyden korkar) *
anlamsızlığı din edinmişlerin tıkanmışlığının zirvelerinden süzülen damlacıklardır bunlar.
nietzsche ; tanrı öldü derken ne demek istedi?

onu insanlar öldürdü kafalarında. onun yerinde dinlerini koydular. din tanrı dan üstün olabilir mi?

dinleri boşverin, tanrı ya inanın.
fikirlerini söylerken başkalarının değerlerine saldırmadan, onları tahrik etmeden söylemek gerektiğini henüz anlamamış/anlayamamış olduğumuzun ispatı olan önerme..
(bkz: gavurun zili bile dindendön diye çalıyor)
ister inandığı için, ister "ya cennet varsa, en iyisi dinin gerekliliklerini yerine getireyim" diye yapsın, önemli olan kişinin yaptıklarıdır. kişinin samimiyetine ve yaptıklarına yüce allahtan başkası karar veremez, sorgulayamaz.
dinler -en kısa açıklama ile- allah'a giden yollardır. insan yaradılışı itibari ile sahip olduğu pek çok özellik ile diğer canlılar arasında müstesna bir yerdedir. bitkiler büyürken, kuşlar öterken ibadet ederler. çünkü yaratılışlarının gayesi tam da budur. ve hatta toprak tohumu sararken, taşlar yuvarlanırken ibadettedirler. Çünkü fıtratları böyledir. Onların aklını çelecek bir kavram yoktur karşılarında. Tıpkı meleklerin saf akıldan yaratılmaları gibi onlarda bu durum üzere var edilmişlerdir.

"Bundan sonra kalpleriniz yine katılaştı; taş gibi, hatta daha katı. Çünkü taşlardan öyleleri vardır ki, onlardan ırmaklar fışkırır, öyleleri vardır ki yarılır, ondan sular çıkar, öyleleri vardır ki Allah korkusuyla yuvarlanır. Allah yaptıklarınızdan gafil (habersiz) değildir." (Bakara suresi / 74)

peki ya insan?

insanın allah'a ulaşma serüveni her zaman biraz sancılı olmuştur. Kimileri münzevi bir hayatla, kimileri haftalar süren yalnızlıklarla, kimileri ise sadece dinlerinin öğrettiği ibadetlerle yapmışlardır bu işi. Kulun yaratıcısına bu kadar uzak olmasının tek müsebbibi ise nefsdir.

"Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız." (Kaf suresi / 16)

dinlerin anlamsızlığından bahsedilen bu ortamda aslolarak şunu söylemek isterim ki; din bir nefs törpüsüdür. Matematiksel formüllere benzer. Uygulanırsa yaratıcıya ulaşmak kolaylaşır -eğer istek bu ise-. ancak, birisi çıkıp derse ki; "benim ulaşmak için rehbere, dine ihtiyacım yok", amenna. lakin benim dinimde bunun cezası bellidir.

Elbette en doğrusunu Allah bilir.
(bkz: bokunu çıkardınız ama)
dinle uğraşmanın anlamsızlığına göre daha anlamlı olan durumdur.
(bkz: popüler olma çabası güden suser)
(bkz: kime göre neye göre)
(bkz: sana anlamsız bana anlamlı)
(bkz: kafirun suresi)
dinler anlamsız değildir. sanıldığından çok anlam içerir. kimi için ekmek kapısı, kimi için sosyalleşme aracı, kimi için körü körüne bağlanılmış saf inançtır. saf inançla bağlı olanlar diğerleri tarafından sömürülür. ve bu öyle büyük bir çarktır ki dünyada bundan daha anlamlı bir şey görmedim ben.

dinler içinde islamiyet prosedürleri en zahmetli dinlerden biridir. benim bildiğim günde 5 vakit namaz kılmak farzdır ama bazı muhafazakar şehirlerde insanlar sadece cumalara gider. mesela esnaflar. neden? sosyalleşecek, ekmek kazanacak. gitmezse dinsiz bu diye laf çıkar. kimse gelivermez olur sonra aman aman.

bir başka örnek dinci siyasetçiler. onlar ne güzel insanlardır. üniversite mezunu aç ekmek bulmak için oraya buraya başvuruyor. yana yana iş arıyor ama her yerde bir kadrolaşma. ne güzel dinci abilerimiz en kilit noktalara emmilerini dayılarını yerleştirmiş. gerisi ne bok yerse yesin. ne olacak canım ne de olsa torpil, kul hakkı yemek günah değil.

ahh ne anlamlı şeydir din.
anlamdan söz edipte ücüncü göz'ün varligina deginecek olursak eger, sözlerin en güzelinden:

"simdi rabbinizden size (bu ilahi kelam yoluyla) anlama ve kavrama araclari verilmistir. o halde, kim görmek isterse kendi lehine, ve kim de körlügü tercih ederse kendi aleyhine davranmis olur. ve (kalbi katilasmis olanlara de ki): "ben sizin bekciniz degilim!"

(en'am suresi 104)