1. 1.
  Carduus marianus)
  Yöresel adları:Akkız, Deve kengeri, Kengel, Meryemana dikeni, Sütlükengel, Uslu kenger, Şevkülmeryem

  Karaciğeri koruyucu, zararlı vezehirli maddelerden arındırıcı, karaciğer hücrelerininregenerasyonu (kendini yenilemesi) konusunda etkili, safrasalgılarını arttırıcı, anne sütünüarttırıcı ve antidepressif olarak kullanılan bitki
  ... verbascum
 2. 2.
  Yüksekliği 30-100 cm arasında değişen bu bitkinin derin dişli dikenli ve soluk yeşil renkli yaprakları, mor renkli küçük çiçeklerden oluşan sık başçıkları vardır. Meyvelerinin ucunda beyaz renkli bir tüy demeti bulunur. Eşek, deve ve keçilerin sert dilleri ile yedikleri devedikenlerinin toprak üstü bölümleri, iştah açıcı, idrar söktürücü, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Meyveleri karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır. Körpe gövdeleri de kabuğu soyulduktan sonra çiğ olarak yenen devedikeni bileşiminde karaciğeri koruyucu etken maddeler; flavonolignandan meydana gelen Silymarin, taxifolin, quercetrin, albümin, miisiliaj, sabit yağ ve acı maddeler bulunur.
  Vücudu zararlı ve zehirli maddelerden arındırıcı, karaciğer hücrelerinin rejenarasyonu (doku yenileme) konusunda etkili, safra salgılarını arttırıcı, antidepressif özelliklere sahiptir. Bitkinin içerdiği etkin maddeler sayesinde, karaciğer yağlanması durur. Bu anlamda bitki, karaciğeri korur. Hepatit ve sarılık hastalıklarına karşı veya aşırı alkol tüketimi nedeniyle oluşan, siroz gibi hastalıklarda devedikeni tohumu çayı etkilidir. Batıdaki eczanelerde, karaciğer tedavisinde Marianon adı ile satılmaktadır.
  1 ... nirvana
 3. 3.
  ingilizce karşılığı "thistle" dir
  1 ... nirvana
 4. 4.
  iskoçyanın ulusal simgesidir
  ... nirvana
 5. 5.
  bir çeşiti de bataklık devedikenidir.(Cirsium Palustre)
  BATAKLIK Devedikeni birleşikgiller familyasından Asterales takımından tüm dünyaya yayılmış 1.100den fazla cinsi ve 20 bin kadar ot, çalı, ağaç türünü içeren familya. Cirsium Palustre 30-200 cm boyunda yaprakları parçalı, kenarları dikenli bir bitkidir. Çiçekleri sap ucunda, açık mor renklidir.Genellikle ılıman ve astropik bölgelerdeki güneşli yerlerde yetişir. Çok yıllık bir bitki olan Cirsium Palustre, doğada açık alanlarda göze çarpar. Topraküstü bölümlerinin iştah açıcı, ateş düşürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi vardır.Aynı familyadan Cirsium Arvense (Köy Göçerten) bir metreye kadar boylanır. Köksapları sayesinde hızla çoıalarak geniş alanlara yayıldığından çiftçiler tarafından zararlı ot muamelesi görür. Asteraceae (Bileşikgiller
  familyasından bir yıllık bir bitki olan Cirsium Palustre (Bataklık Devedikeni) adından da anlaşılacağı gibi sulak alanlarda rastlanabilecek bir devedikeni türüdür.
  ... nirvana
 6. 6.
  halk arasında "sütlü kengel" olarak da anılan bitki....
  ... nirvana
 7. 7.
  Rüyada Devedikeni görmek ;inkarcının iman etmesine, günahkarın tövbesine, üzüntüden kurtulmaya, borcu ödemeye delalet eder.
  -1 ... nirvana
 8. 8.
  Diğer isimleri:
  akkız
  deve kengeri
  kengel
  kıbbun
  meryemana dikeni
  şevkülmeryem
  uslu kenger
  ... nirvana
 9. 9.
  yaşam stratejisi olan bir bitkidir.
  Tohumlardan kök gelişmeye başlıyor, sonrasında yapraklar.
  Ancak uçları dikenli ilk yapraklar toprağa yayılmaya başlıyor, dikenleri dışa gelecek şekilde.
  Nedeni ise büyüyecek olan sürgünün hareketli canlılardan korunabilmesi.
  Sonra gövde ve yapraklar birlikte yükselmeye başlıyor, dengeyi koruyarak.
  Gövdenin taşınabilmesi için kökün de toprağa yayıldığını görebilirsiniz.
  Baharda büyüyen devedikeni yaza doğru enginara benzer dikenli çiçek açacaktır, tohumları ile neslinin bir sonraki yılda kendisini koruyarak büyüyebilmesi için.
  Kök güçsüz olduğunda gövde yıkılacaktır, gövde gelişemediğinde ise tohum üreyemez, gelecek kaybolur.
  ... nirvana
 10. 10.
  tohumu, kanarya yemlerine bir ölçek konulur, fazlası kuşları ishal yapabiliyormuş.

  http://www.kanaryasesi.com/CEVDETSEN.htm
  ... nirvana