bugün

En sinir olduğum insan tipi olabilir. Ben derdimi paylaşıyorsam sen de anlat yani. Arkadaşın olarak sana yardımcı olmak istiyorumdur, derdini hafifletmek istiyorumdur.

Ama yok, anlatmaz. illa sen zorlayacaksın. insanları birbirlerine yakınlaştıran şeylerden biri de kendini anlatmak, dertleşmektir. Ama sen kendini dışarıda tutarsan bu ilişkiye de zarar verirsin.
bir ara çok konuşup, faydasını görmediğini görmüş olan insandır belki de.
kendi derdimi kendi içimde yaşıyorum dertsiz insan dertli insanın halinden anlar mı kim ayrıca birine anlatsam bile güvenemem ona.
Iki gün sonra elinde koz olarak kullandıkları için bir şey anlatamıyoruz ki.
t. Sözlükten birine anlatırım daha iyi insanı.
Derdim olan olaya pek çok açıdan bakabiliyorsam neden başkaları ile dertleşeyim ki?

Kimi insanın boş tesellileri, kimi insanın gereksiz yargılamaları için neden özelimi onlara açayım?
Bunlara ihtiyacım mı var?

Kendimle dertleşirim yalnız bir gecede.
Belki bir de yalnız can dostuma dökerim içimi.
Daha da içinden çıkamadı isem tanrıya seslenirim, "kurtar beni bu halden" diye.
Ötesine gerek yok.
kimse bilmez derdimi, silkerim kendi kendimi. el adamın eşeğini türkü çağıra çağıra aramış, bir de anlattıkça daha da dertleniyor insan.
Kimi paylaşarak rahatlar,kimi içinde yaşayarak kendini tamir eder.her kişiye göre değişen durumdur.
ve bundan size ne olması.
Paylaşsam ne olacak yalandan osuruktan 2 dinleyecek 2 tavsiye verecek ondan sonra kaçmak için bahane bulup sıktır olup gidecek. O yüzden kendi içimde tutup kendi çözümümü kendim arayıp buluyorum. Kimseden hayır yok bu zamanda.
Ben bir ara çok paylaştım. Baktım faydası yok yaklaşık 4 yıldır kimseyle paylaşmam.

O malum gün en yakın arkadaşıma bir derdimi anlatmıştım o da bana "derdini sikim" dedi. Hayır o dert benim için gerçekten çok önemliydi. Aylarca beni uyutmayan, günde iki paket sigara bitirten, sivilce üstüne sivilce çıkartan derdimi nasıl sikersin lan sen?

(bkz: Siktirmem sana derdimi)
Anlatmamak normal insanlar güven vermiyorki. Kimsenin umurunda değil sana bir şey olması bir şeyin kalbini kırması dinlemek için dinlerler. Ya da yarın öbür gün sana karşı kullanırlar. Şu da var içe atmak da en kötüsü.
Benden ona tavsiye manyak olursun git anlat derdini. Anlatımıyosan da söz yaz veya resimle falan içini boşalt.
paylaşmayan değil de paylaşamıyorum. bir iki kez birilerine bir şey anlatmaya kalkıp tepki alamayınca vazgeçtim sanırım. insanı en iyi kendi dinleyebiliyor.
insan bazen derdini anlatacak birilerini arıyor gerçekten ama, gel gör ki öyle biri yok. Hele bu devirde kime güvenip anlatacaksın ki kardeşim. Hadi diyelim anlattın, yarın öbür gün anlattığın sıkıntını sana karşı nemalanmak için, yada seni zor duruma sokmak için koz olarak kullanmayacağı ne malum. Siz siz olun anlatmayın kimseye. Siz onu içinizde tuttuğunuz sürece güçlü olursunuz. En güzeli dertlerimizle yaşamayı öğrenmenin yollarını bulmaktır. Güvenmeyin lan kimseye!
Karşı taraf sıkıla sıkıla dinliyorsa daha da canım sıkılacağından gidip de anlatmam. Anneme bile söylemem hiçbir şeyi. Beni biraz yalnız bırakın diye rica ederim, gülerek çıkarım sonra ne gerek var.
Bir ara çok paylaşıp, faydasını göremeyen ve susmaya karar veren insandır. Zaten şöyle bir şey var;
Derdin varsa git denize anlat
Kedilere, bulutlara anlat
Pencere pervazındaki çiçeklere anlat
insana dert anlatılır mı hiç ?

-söz kimin bilmiyorum Bu da benim ayıbım.
Dili yanmıştır.
Sırrını dostuna söylemiştir, o da dostuna... Derken tüm evren çalkalanmıştır.

Bazen o yüzden susmak iyidir.
Her naneyi anlatmasak da olur!
Akıllıca bir iş yapmış insandır. Yeterince güvenilmeyen insanlara dert anlatılmamalıdır. Yeri gelir, derdinizi anlattığınız insan bunu size karşı kullanabilir. Böyle en yakınım dediğiniz, kanınızın ısındığı insana dert açmalısınız. Ben dertlerimi kendim çözerim orası ayrı.
yakında patlayacak olandır insandır.

patlamayı beklerken belki de hiç patlamayacak olan insandır.
insanı bilen insandır. Kim olursa olsun en iyisi bile gün gelir gösterdiğin yarayı kaşır ve kanatır.
derdini paylaştığında ilerde bir gün kendisine silah olarak döneceğini biliyordur.
Derdini sözlük'e kusan insandır. ¤
Kimsenin iç alemine karışma, kimseyi iç alemine karıştırma.
Kimseye iç alemini açma.
Gizli tut. Yan ama tütme.

ibn-i Haldun.
Ben değilimdir aslında benimdir. Nasıl oluyoruna gelirsek bir sıkıntım olduğunda içimde tutmam. Ortam neresi olursa olsun sesli bir şekilde söylenir, sayar söverim. isteyen sorar isteyen sklemez.
Dert çekmeyen dert kıymetini bilemezmiş.

Güzel insandır.