bugün

Psikoloğa gidip susmak psikiyatriste gidip yine susmaktır derdini anlatamazsın çünkü derdin ne bilmiyorsun.
sanılanın aksine öyle basit, sıradan bir mod düşüklüğü, mutsuzluk değildir. özellikle majör depresyonla mücadele eden kişi hüviyetini kaybetmişcesine büyük bir azap ve acı içindedir.

bu keder aslında yas, ayrılık, kayıp durumundaki hislerimize çok benzemez. akla zarar bir anlamsızlık, boşluk, belirsizlik, enerjisizlik, içine öküz oturmuş hissi, üzerine kara bulut çökmesi, etrafa dahil olamama gibi değişik şekillerde tarif edilen çok tehlikeli bir durumdur.

etraftakilerin olayın azametini anlamıyor oluşu kişiyi daha çok yaralamaktadır. özellikle varoluşsal çöküntü şeklindeyse kişi temellendiremediği anlam arayışında intihara kadar gidebilir. bu sırada her ne kadar kendisine gereksiz görünecekse de kendini oyalamalıdır. çünkü depresyon tekrarlayabilmekle beraber çoğunlukla geçici bir durumdur. 4-6 hafta gibi sürede yavaşça kaybolur.

kendinize zarar verme düşünceniz varsa veya bunun olmasından korkuyorsanız güzel bir psikiyatriye görünün, ilaç tedavisi önerecektir. bunu yaparken geçeceğine inanın. çok yapmak isteyip yapamadığınız şeylere odaklanın, bırakın serveti, parayı hepsi gitsin.

aranızın kötü olduğu, kırdığınız insanları arayın, onlara yazın. vicdan azabı duyduğunuz şeyleri ve korkularınızı salın ve gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapın. hayat o kadar güzel bi olay değil ben de bu kanıya vardım ama o hissettiğiniz yer de değil, o da bir yanılsama. bırakın aksın gitsin.
Çağın hastalıklarından biri. işte sosyal medyanın Bile bu yüzden müptelası olduk çıktık.
Kolay bir durum degil bugün bir haber aldim bir akraba dan çok üzücü bir durum yardim edin bu insanlara yalniz birakmayin.
Zenginlerin girdiği biz fakirlerinse sende nazar var dediği şey.
geçirdiğiniz travma sonrası, ruhunuza nufus etmeden evet belki doğal tedaviler önlem amacıyla iyi gelebilir. ancak unutmayın ki depresyon beraberinde kaygı ve panik bozukluğunu getirebilir.

itibar etmeden mutlaka güvendiğiniz doktor kontrolunde hastalığınızı tedavi ettiriniz.
şüphe varsa psikoterapi için uzmana başvurulmaşıdır. herkesin depresyonu kendine özeldir.
hiç bilmem öyle şeylerden
girilecek o kadar çok şey varken depresyona mı gircem bide.
ansızın tekrarlar. çok can yakar. insan içine çıkarmaz. aynaya baktırmaz. kelimeleri ağızdan çıkarmaz.yemek yedirmez. olduğu kişiye durum nitelendirmesi yaptırmaz. kendini kabul ettirmez. gelecegi siler. ağır bir yük olarak çöker.
Sürekli aynı düşünceler etrafında yaşam sürdürmeye çalışmaktır.
Anksiyeteye sık sık maruz kalma durumunda ortaya çıkabilir.
En büyük ilacı alkol olan hastalık .
sonunda kafayı yemene sebep vereceğini düşündüren durum.
Gün içinde gelip gidenine veya en azından bir hafta gitmeyenine de depresyon denir mi şeklinde merak ettiğim bir kavramdır. Ayırt edilebilir mi yoksa hepsinin genel adı depresyon mu?
depresyon amerikan psikiyatrlar dernegi bilmemnesinin teshisinin aksine kronik bir ruh hali ya da fizyolojik bozukluk degildir.olamaz.fizyolojik etkileri olabilecek tamamen psikolojik nedenlere dayali ve gecici bir ruhsal bozukluktur. en onemli nedeni kisinin ozguvenini, dolayisiyla yasama ve uretme istegini kaybetmesidir. depresyon, kisinin ozguven eksikligini teshis ederek cozulemez. iste isim yapmis mevkii sahibi psikologlarin psikiyatrlarin anlayamadiklari yer burasidir. ki, ozguven ilacla milacla da kazanilmaz. dolayisiyla antidepresanlarin uzun vadede depresyonu tedavi etmede hicbir yarari yoktur aksine madde bagimliligi ve biton yanetkiyle bunye daha stresli ve agresif olur. terapi icin de guvenilebilecek,zeki,yaptigi isle ve kendiyle barisik,pozitif,anlayisli,sabirli bir psikolog bulmak,samanlikta igne aramaktan da deveye hendek atlatmaktan da zordur.ha,imkansiz diildir, o ayri. ama bu psikolog milletinin %99u triskadan deli gibi para kazanmakta, kafasi calisan depresifler icinse tatminsizlik katsayisini yukseltmekten baska bir ise yaramamakadir.
bunalimda olan kisiler icin her gun ayni anlamsizliga uyanmak cozum degildir ve cozum uretemedikleri icin iskence haline gelen halihazirdaki hayati birakip baska bir boyuta gecmek cok olasidir. saglikli durumda olan insanlarin bu halihazirdaki secim psikolojisini anlamalari mumkun degildir ama anlamak onemli de degildir zaten, onemli olan yalniz olmadiklarini hatirlatmak,oylesine aramak sormak,potansiyellerini aciga cikarabilecekleri cozum onerileri getirmek,ya da hicbirsey yapilamiyorsa,sadece yanlarinda olmaktir.
aşması zordur. tamamen aşan var mıdır bilmiyorum ama tıpkı kronik rahatsızlıklar gibi tekrardan içine düşmek kolaydır. zaten genelde meyilli insanları bulur. o meyil de bitmediği için aşsa da tekrar düşer insanlar.
psikoterapsitle dertleşmek doğru yolu gösterir.
alkol en belirgin nedenidir.

ayrıca mevsim geçişleri de tetikliyor namussuzu.

bol c ve d vitamini tüketip, her gün yıkanın.
müzik dinleyin, kitap okuyun ve sevişin.
Üretebilmek için ihtiyaç duyduğum ruh hastalığı. insanın bu bağışıklık kazanması en iğrenç durumlardan biri.
Giremiyorum ben buna yav manyagim galiba ondan.
Bana girdi.
günümüzde depresyon teriminin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.

gerçek depresyonun ne demek olduğunu kay redfield adındaki bir psikoloğun sözüyle anlamaya çalışalım:

"kimi insanlar depresyonun ne demek olduğunu bildiklerini iddia ederler, çünkü başlarından bir boşanma olayı geçmiştir, işlerini kaybetmiş ya da birinden ayrılmışlardır. depresyon ise dümdüz, bomboş ve dayanılmazdır. aynı zamanda çok sıkıcıdır."

yani kötü bir şeyden sonra yaşadığımız üzüntü, keder, duygu bozukluğu normal değil midir? buna depresyon diyebilir miyiz?

ne diyordu ahmet haşim: (bkz: melali anlamayan nesle aşina değiliz)

arada sebepsiz gelen melal, üzüntü, keder depresyon mudur?
insanlar tarafından uydurulan olmayan bir hastalıktır.arkadaşım hepimiz neşe saçmak zorundamıyız ben mutsuz olma hakkımı kullanmak istiyorum.
Depresyonun diğer ruhsal problemlerle eşlik etmesi çok sık karşılaşılan durumdur.
aynı cinsel isteksizlik durumunda zevk duygunuzda nasıl azalma oluyorsa depresyonda da zevk aldığınız eylemlerdeki aldığınız haz o derece kısılmış oluyor. tabi depresyonun bir belirtisi de cinsel isteğin azalmasıdır fakat bundan bağımsız olarak bir cinsel isteksizliği göz önüne alırsak aynı o derecede hazlarda azalma yaşıyorsunuz, haz alma hakkınız elinizden alınıyor bir nevi evet.

depresyonla baş etmenin en iyi yolu spor yapabilmektir elbette fakat genelde ağır depresyon hastaları spor yapamayacak kadar "hazsız" olurlar. o yüzden depresyon ilaçları verilerek bu durum toparlanmaya çalışılır. bir de sanılanın aksine hafif depresyonlar ağır depresyonlara göre daha inatçıdır, ağır depresyonlar ilaçlara daha kolay cevap verirler fakat hafif depresyonlar ilaçlara rağmen varlığını sürdürebilir. günümüzde aslında pek çok hafif depresyona sahip insan vardır ve genelde onlar depresyondan yakınırlar. bu hafif depresyonu tetikleyen nedir onu araştırmak çözüm sağlayabilir. zor bir durumdur, kimsenin en ufak düzeyde bile yaşamasını istemem.
uzman psikoterapist bilir nasıl tedavi edileceğini. her insanın depresyonu kendine özeldir.