bugün

depresyon sezonu baslamistir. bilindigi gibi az gunluk isik depresyonu tetikler. bu aylardada zaten gunler kisa, geceler uzun ve gunes neredeyse kendi cemalini gostermez. kendini su siralar bi kotu hissedenlere doktor ziyaret etmelerini tavsiyemdir.
zihnindeki kelimeler bir bir tükenir. elde avuçta kalan birkaç kelimeyi yazmak istersin, dönüp okuyabilmek için, kendini hatırlayabilmek için. ama zifiri karanlık bir odadasın, siyah bir kağıt, siyah bir kalem var elinde. yazıyorsun, ama ne yazarken görebiliyorsun kelimelerini ne okurken. zorluyorsun gözlerini, gözlerin de karanlığa alışmış hani, ama yine de bir harf dahi bulamıyorsun. zihninde dolandırıyorsun kalanları, onlar da uçup gitmeye hazırlanmış çoktan. senden geriye kalan birkaç kelime orda, o siyah kağıtta duruyor, ama ne yaparsan yap göremiyorsun. tek ihtiyacın ışık. siyah kağıttaki siyah kalem darbelerini takip edebilmen için tek ihtiyacın ışık. ama ışıksızsın, depresyondasın. uyanıkken karabasan görmek gibi, bağırıp da sesini duyuramamak gibi.
ne ölmeye ne yaşamaya yüzü olmak. insan dışında her şeyi olmayı dilemek. en çok kedime özeniyorum. senin yerinde olsam diyorum. kendi kendine yetebilmeyi öğrendi. evde çoğunlukla yalnız kalmak zorunda olduğu için. maması, suyu oldu mu kumunu temizleyen oldu mu daha ne ister ki? uyumak, yemek, oynamaktan başka bir işi yok. mücadele etmek zorunda değil. direnmek zorunda olduğu bir şeyler yok. kendini salmış değil. iyi bir insan olmaktan vazgeçmeye çalışıyor değil. en güzeli ona acı çektiren bir beyni yok.

"allah'ım, insan hiç iyi bir fikir değildi kabul et..." https://twitter.com/evrim...status/237156500651536384

neden? neden? ne-den? sorulara cevap yok. susup oturmaktan başka seçenek var mı? varsa direnmek zaten yok. güçlü insan? kim? nerede? ne yapıyor? ağlamıyor mu? üzülmüyor mu? ne yiyor? ne içiyor?

bence ben hiç dünyaya gelmemeliydim. güçlü olmayacaksam neden doğdum ki? insanların deşarj makinesi olmak için mi?

ileride çocuğumun yaşayacağı acılarını, hüzünlerini, sıkıntılarını, gözyaşlarını düşünerek ona bir iyilik yapacağım. onu dünyaya hiç getirmeyeceğim. benden nefret etmesini istemem. insanlarla tanışmasını istemem. hele 'umut'la asla. ölmesini de istemem.

ileride eşimin yaşayacaklarını düşünerek ona da bir iyilik yapacağım. onunla hiç tanışmayacağım. pişman olmasını istemem. keşkesi olmak istemem.

hayatın en büyük şakası; umut!

neden?

acı çekmek için?

hayır.

evet...

saatlerce duvara izlemek. saatlerce yatmak, oturmak. sıkıcı değil.

asıl sıkıcı olan yaşayamamak, ölememek.

ah! şu ilaçlar da olmasa...
cevrenizde depresyona girmis bir kisi varsa sizinde depresyona girme ihtimaliniz cok yuksektir. o kadar cok konusur, aglar, hayatin olumsuz yonlerini onunuze koyar ki siz bile batsin bu dunya neye yarar yasamam dersiniz.*
Bazen insan mutsuz olmaktan zevk alır resmen hastalıktır bu. Mutlu olduğu zaman bişilerin ters gittiğini hissetme hali ...
Girilip çıkılabilendir.
Uaral-depression
Depresyonda olunmasa da girilir.
her insanın belli bir dönem içinde bulunduğu kişinin tamamen kendi ile ilgili kötü düşünceler beslediği dönem.çarpık düşünceler dönemi.
yalnızlıkla beraber gelen hastalıktır. hep yorgun hisseder insan kendini. uykusuzdur ama uyuyamaz.
kendimi bildim bileli sahip olduğum psikolojik rahatsızlık.

sürekliliğine itafen: (bkz: kronik depresyon)
hakkında şöyle bir yazı yazılmış hastalık; http://www.biguddi.com/7/...sam/detay/depresyon-nedir-
ciddi ciddi insanı insanlıktan çıkaran hastalık psikoloklara gidilmelidir.
+ aslında çok yanlış konuşuyorlar he!

- neden konuşmasın adamlar sana ne yav!

+ sana ne olur mu abi? aynı mahallenin çocuğuyuz.

- tamam aynı mahallenin çocuğusunuz da, yine de yanlış konuşuyorlar
daha yeni Ivy M. Blackburn'ün "Depresyon" adlı kitabını yeni bitirdim.
hep aynı şeyler, aynı çıkmaz sokak.

onu bunu bilmem de, depresyona girenlere tavsiyem, önce tövbe et ve namaza başla.

sonra problemlerin için uzmanlardan yardım iste, her şey daha güzel olacak, ben öyle düşünüyorum.
psikolojide iç deprime olarak adlandırılan buhran duygusudur. umutsuzluk karamsarlık ve iştahsızlıkla baş gösterir.
kış aylarında daha çok girilendir.
kızlara bu konuda kolaylıklar dilediğim, hafife almadığım bir erkek olarak temmuz başından beri yaşadığım etkilerinden daha yeni yeni sıyrılmaya başladığım boktan durum. hayatın ta en dibine kadar koyulur. zordur tek başınıza atlatmanız hele de ağır bir vaka ise.
insanın asıl yol göstericisi mantığın sarhoş ve şizofren bir sarhoşa dönüşüp ayılmasına kadar geçen kendini sürede zavallı hissetmektir.
sigara gibi.
elbet bitecek.
sakin.
burada bulunan birsürü yazarın ortak hastalığıdır. sözlük itirafları bölümünden de görüleceği üzere tedavi de görmektedirler. demek ki burada yazmak iyi gelmiyor kendilerine. bunu biran önce idrak edip problemleri ile başbaşa kalsalar hem kendilerinin hem de buradakilerin selameti için çok daha iyi olacağını düşünüyorum. gereksiz yere sorunlu davranışlarda bulunup boşuna sinir bozmazlar hem de.
4,5 yıldır içinde bulunduğum ruh hali. yaşama sevincinizi alır götürür.
(bkz: depersonalizasyon)

notbuk: ağır depresyon belirtisidir.
sayısal loto tutsa dahi 2 dk sevındıkten sonra yıne eskı halınizi alırsınız gerçek depresyon budur belirteyim depresyondayım ama sayısal felen tutmadı.
amaÇsız yaşamanın acı sonucu.
asosyallikle oluşmaya başlayan psikolojik hastalık.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar