bugün

büyük defter anlamındadır.muhasebenin vazgeçilmezidir.
isletmelerde muhasebe kayıtlarının tutuldugu defterlerden biri buyuk defter diyede gecer
muhasebe hesaplarının t şeklinde açıldığı, tutma zorunluluğu bulunan defterdir.
tasdiki ihtiyari olan,muhasebe denetiminde esas muhasebe kanıtlarından sayılan defterdir
tasdiki ihtiyari değil, zorunlu muhasebe defteridir. okul da gösterdikleri gibi "t" şeklinde değil, bildiğin borç alacak usulü çalışır. aslolan hesaplardır.
her yıl, bin sonraki yılın defter- i kebir'i yılın son ayı notere tasdik ettirilir. envanter ve yevmiye defterleri de aynı şekilde.

(bkz: yevmiye defteri)
her yıl sonunda noter tastiği için bir dünya para bayıldığımız defterdir. muhasebeciler bu defter tastik olayından güzel para kaldırıyor demek de istemem ama onlara da bir miktar para kaldığı kesin. eskiden gerçekten deftere benzerdi, artık gelişen teknolojinin gerekleri sebebi ile sadece adı defter olup, yazıcıda kullanılmaya uygun sürekli form veya çok büyük şirketlerde koliler dolusu a4 kağıt formundadır. ekürisi envanter defteri ve yevmiye defteridir.
bir sonraki yıl için açılan defter-i kebir yeni tasdik yapılıyorsa aralık ayının son gününe kadar nöter onayı gerekir. eğer ki ara tasdik yapılıyorsa(bir önceki yılın onaylanmış boş sayfaları fazla kalır ise bir sonraki yıla kullanılır) ocak ayının sonuna kadar noter onayı yapılabilir.

şirketler tarafından genelde sürekli form olarak adlandırılan kağıtlara basılır. onaylı a4 kağıda da basan şirketler vardır. borç alacak esasına göre aylık olarak basılan defterdir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.