bugün

türkçede "de-da" bağlacının yanlış kullanılması o kadar yaygın ki söylenmesinden dolayı dillerde tüy bitiren söz.*** * * * *
Bir de bunun ŞEY'lisi mevcuttur.Her şeyi inatla birleşik yazanlar (bkz: herşey) AKP nin dahi bilboardlarda yazdığı yanlış reklam sloganı.''herşey Türkiye için''Ne biçim iktidarsın sen,ne biçim devletsin sen kimse mi bir şey demez?nerde senin Türk Dil Kurumun?Bunlar mı Türkiye için?*
(bkz: dünyanın tüm de leri birleşin)
edat olan de ile ek halindeki -de'nın ayırt edilememesi durumudur. insnalar sözcüklerin mutlaka bir anlamı olması gerekitğini düşünür. bu düşünce sebebiyle de söz olan de'yi hep bitişik yazarlar. halbuki edatlar anlamı olmayan sözcüklerdir. ama sözcüktür işte.
google da bencede yazıp rezaletin boyutlarına tanıklık etmeniz pek bir mümkün.
dahi anlamına gelen de ayrı yazılır.
dahi anlamı taşıyan de'lerin ayrı olarak yazılmaması sözlüğün en büyük problemlerinden biri.
bir takıntı.. boş beleş adam işi.. ayrıca; bunu hala ayar için kullanan içler acısı haldeki yazarların olduğunu görmek üzücü..
http://twitter.com/deayri
Çoğu kişinin yaptığı dil bilgisi hatasıdır. ama bu hatayı özel mesajla ve tenkit etmeden yazara belirtmek kanımca en güzeli. Eğer açık bir şekilde eleştirirsek, bir şeyler öğrenmek amacında olan ve sözlükten keyif alan yazarların sözlük sevgisini öldürürüz.

not: Bende de imla takıntısı var.
cümleden de'yi çıkarınca anlamlı oluyorsa ayrı yazılması durumudur. konu hakkında bir şiir mevcuttur.
https://twitter.com/melih...status/405736396733702145
Entrylere ayar vermek için kullanılan söz. Halâ bunu yapıp artı oy alanlar var. Ne yani bu de bu kadar mı önemli amk. Bitişik olsa ne olur. Benim entryime bu ayarı vermeye çalışan olursa çok pis söverim şahsen.
Bağlaç olan "de"nin ayrı yazılması Hakkında kişiye verilen ayar cümlesi.
(bkz: de ayrı!)
burası sözlük olduğundan belli başlı kuralları var. burası forum değil, yazdığına yazacağına dikkat edeceksin. adı üstünde sözlük. forum olsa bile yazdığına dikkat etmen lazım gerçi. anasını ağlattınız türkçe'nin.
Artık bu sözlüğün geleceği için çok önemli bir konu oldu. Zall'ın bu işe el atması gerek. Olmuyor böyle. Birini işe alsın. Sırf bu imla hatalarını düzeltmesi için.

Yazarlarımız imla enteli olmuş 'de ayrı' diyor.

Sözlükte o kadar kıt beyinle yazılmış entry varken en büyük dertlerden biri de "de" leri ayırmak olmuş.
görsel
çok takıntı edilecek bir durum değildir. olur arkadaş hata. sizin gibi takıntılı tipler yüzünden millet bu sefer otu boku ayrı yazmaya başlıyor. bırak olduğu gibi kalsın. Türkçe elden gitmez merak etme.
Bunun nesi zor olum.
bağlaç durumundaki de eki ayrı yazılır.
hal eki olan de işe Birleşik yazılır.
Nasıl anlayacağız derseniz cümleden de ekini çıkarın anlam değişmiyorsa bağlaç , değişiyorsa hal ekidir.
Bazen abartılıyor.
yapılan haklı bir ikaz.
-hayatım biraz önce bi kreme 500 lira verdim. Bir mucize bekliyorum.
+bende bekliyorum.
-de ayrı yalnız.
+de ayrı olsa da olmasa da bekliyorum.
oldukça mühim bir uyarı.

ek olarak:
yazacağım kitabın adı.
De bitişik de olabilir.
de de de de de de de de de de de de de de de.
(bkz: dedede de mi hastalık çıkmış)

Bazen ayrı, bazen birleşiktir.
güncel Önemli Başlıklar