1. 1.
  klasik iktisatın babalarından. rasyonel adam ilkesini ortaya atan iktisatçıdır. bu teoriye göre rasyonel adam kendi çıkarlarını maksimize etmeye çalışır eğer herkes bu şekilde dışarıdan gelen bir etki olmadan davranırlarsa piyasa optimum kaynak noktasında belirlenecektir. iktisat derslerinden gerçek hayata uyarladığım en önemli ilkedir. diyelimki karşıdan karşıya geçeceksiniz ve kırmızı ışık yanıyor rasyonel adam yeşilin yanmasını bekler çünkü onun için en karlı işlem yeşil yandığında koşmadan rahatça karşıya geçmektir. yerlere tükürmez zira bilirki çocuğunun ciğerleri için zararlıdır.vergisini tam verir ki işe giderken ayakları çamur olmasın vs. fakat dışarıdan etki olmaması vergilerin çarçur edilmemesi sen yeşili belerken araçların kırmızıda geçmemesi gerekmektedir.kurallara uymayanlar sert şekilde cezalandırılırsa, sorun çözülecektir.
  2 ... karga
 2. 2.
  (bkz: diferansiyel rant teorisi)
  ... steril mikrop
 3. 3.
  thomas robert malthus'la birlikte kötümser klasik iktisatçılar grubunu oluşturular. ricardo'nun yaşadığı dönemde ekonomik buhranların ve sefaletin hakim olması onu ekonomi hakkında kötümser düşüncelere itmişir. ricardo,
  değer teorisi
  rant teorisi (diferansiyel rant)
  azalan verimler teorisi
  gelir dağılımı teorisi gibi önemli teorilerin düşünürüdür ve bu teorilerle ekonomi bilimine büyük katkıda bulunmuştur.
  ricardo değeri emekle ölçmüştür ve bir malın mübadele edilebileceği başka bir malın da aynı emek sarf edilerek üretildiğini savunmuştur. fakat değeri oluşturan diğer unsurları göz ardı etmiştir. değerin ölçüsü emek değil; mal için sarf edilen emek,malın yaratacağı fayda ve kapital (sermaye) dir.
  1 ... kopekolduren
 4. 4.
  1772-1823 yılları arasında yaşamış, londra doğumlu yahudi asıllı ekonomist. Kısa dönem ticaret eğitimi almıştır. * gayrimenkullere ve hisse senetlerine yatırım yaparak büyük servet elde etmiştir. Toprak sahibidir, spekülatördür. tümdengelim metodunu kullanmıştır. iktisat bilimine en büyük katkısı rant teorisi ve karşılaştırmalı üstünlük alanındadır.
  1 ... phial
 5. 5.
  1772-1823 yılları arasında yaşamıştır. Ricardo’ ya göre nüfus artışı insan emeğinin değerini azaltmaktadır. Bir yandan nüfus artışı dolayısı ile gıda maddeleri talebi artarken diğer yandan azalan verimler yasası etkisi ile fiyatlar artmaktadır. işçi sınıfı ucuzlayan emek değeri ve pahalılaşan gıda maddeleri karşısında güç durumunda kalmaktadır. Ricardo’ ya göre rant, emek ve masraf karşılığı olmadan sağlanan bir kazançtır. Toprak rantından yararlananlar onu işleyenler değildir. Çiftçi, satış sonrasında eline geçen karı, toprak sahibine devretmektedir. Nüfus arttıkça ve üretim genişledikçe toprak rantı da artmaktadır. Ricardo değerin emeğe bağlı olduğunu ileri sürmüştür. Dış ticaret teorisine önemli katkıda bulunmuş ve karşılaştırmalı üstünlükler teorisini geliştirmiştir
  1 ... estel
 6. 6.
  liberal iktisatta latin havası estirmiştir. orijini değil ama ismi yeter bu havayı canladırmaya. adam smith'le kafa kafaya verip ihale masasının hesabını realistlere ödetmişlikleri hiç de az değildir.

  sonra kofti latin ricardo'ya has arjantin çocuğu raoul prebisch gelip kafayı koymuş, bağımlılık teorisi de hava yapmıştır.
  ... perhan dujmovic
 7. 7.
  adam smith den sonra klasik ekonomistlerin en büyüklerinden biridir.
  ilk defa azalan getiriler konusunu gündeme getiren bir iktisatçıdır. buna göre topraktan elde edilecek ürün kapital ve iş gücünün artmasına bağlı olarak azalma eğilimi gösteren bir artış sergileyebilecektir.
  ... lanetlizeynep
 8. 8.
  Adam Smith ve Thomas Malthus gibi en önemli klasik ekonomistlerden birisidir. Ve tıpkı diğerleri gibi ingiliz dir. Aslen Seferat Yahudisidir. Fakat, bir Hrsitiyan kızla evlenmiş ve Hristiyan olmuştur. Bu nedenle, ailesi kendisi ile bir daha görüşmemiş, evlatlıktan reddetmiştir. Zamanının en zengin borsacılarından birisidir. Fransa ile ingiltere arasındaki ünlü Waterloo Savaşında, ingiltere'nin kazanacığını tahmin etmiş, ingiliz devlet tahvillerine para yatırmış ve bundan büyük para kazanmıştır.

  (bkz: waterloo savaşı)

  Ekonomik alanda eserlerinin başlıcaları şunlardır:

  (bkz: The High Price of Bullion)
  (bkz: Essay on the Influence of a Low Price of Corn on the Profits of Stock)
  (bkz: On the Principles of Political Economy and Taxation)

  Ekonomik argümanlarına gelirsek;
  - Serbest ticareti ve düşük gümrük vergilerini savunmuştur
  - Karşılaştırmalı üstünlük teorisini ilk olarak ortaya atmıştır
  - Aynı zamanda "labor theory of value" teorisi ilk ortaya atmış ve savunmuştur. Daha sonra bu görüşü, Marx ve diğer radikaller tarafından "aşırılmış" ve çok farklı yönlere çekilmiştir.
  ... how i met your mother
 9. 9.
  18nci yyda doğmus olan ricardo, borsada babasının yanında çalısmaya başlamıs ve aile içinden olmaya bi hatunla evlenmesı sonucu aile ile ipler gerilmiştir; yahudılerde de aile içi evlilik olayını benimsediğini görüyoruz ama uzun zman oldugunu da hatırlatalım.bunun sonucunda eşiyle bırlıkte yenı bır ortam kurmus ve kendısı tahvıl uzerıne uzmanlasmıstır, borsada da ayrıca yuzdelık degılde bındelık hatta onbındelık trendlere bakarak parayı vurmus kose olmustur... adam smıth okuması ile iktisata ilgi duymaya başlamıs ve çeşitli eserler bırakmıstır... klasik iktisatın 2 numarası olan rıcardo benım ıcın 1 numaradır kı bu noktada olması ıktısattan zıyada borsadaki başarısıdır(uygulamada başarılı olmak, guncel yasamda kazanmak teorıden önce gelır benm ıcın)...
  1 ... byrz
 10. 10.
  kendisi liberal babalardan olmasına rağmen ilginçtir ki; bir birim borçlanmak mı bir birim vergi almak mı sorusu sorulduğunda, kendisine ait olan ricardo hipotezi der ki; "efendim bir birim vergi almak şimdiki nesiller üzerinde etki yaratır amma velakin bir birim borçlanma hem şimdiki hem de gelecek nesiller üzerinde olumsuz etki yaratır" demesiyle, arkadaş bu nasıl liberaldir de; gelecek nesilleri düşünmesi bir yana bir de vergi almayı borçlanmaya tercih ediyor dememi düşündüren iktisatçı.
  ... atgribii