1. 1.
  Almanya kökenli bir cins köpektir. Yetişkin bir Danua'nın omuzundan yere yüksekliği 72 cm'i geçebilir. Uzun, güçlü ve zarif bir vücudu vardır. Değişik renkleri vardır.

  Güvenilir, dost canlısı, uysal ve ailesine bağlı bir köpektir. Yabancılara karşı da kendine güvenli davranır ve kolay kolay sinirlenmez. Çocuklara bayılır fakat iri cüssesi yüzünden büyük çocuklara daha uygundur. Kolay eğitilebilir, fakat bu eğitimde tutarlılık ister.

  Fazla bakım ve egzersiz gerektirmez. Diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinir. Kendine güveni ve agresif olmayan, aile üyelerine karşı son derece bağlı ve nazik, yabancılara karşı biraz içine kapalı bir türdür.
  1 ... burakker
 2. 2.
  dana gibi bir köpektir.
  1 ... kutupsal form
 3. 3.
  danois olarak da bilinir, domuz avında kullanılmak üzere en az 400 yıl önce almanya da geliştirilen bir köpek soyu. cana yakın, sahibine bağlı, atılgan ve çevik hayvanlar olan danuaların alımlı bir gövde yapısı, iri ve sağlam çene yapıları vardır. ağırlıkları ortalama 54-68 kg arasında değişir. bu soyun daniraka ile olan ilişkisi bilinmemekle birlikte , adını, danimarkalı anlamındaki fransızca danois sözcüğünden almıştır.
  ... gigantic
 4. 4.
  boyu 2 metreye kadar uzayabilen bir köpek çeşidi.
  ... gimenez
 5. 5.
  görüntüsüyle karakteri tamamen zıt olan köpek cinsi. görünce arkana bakmadan kaçasın gelir ama istersen boynundaki tasmasını çal gıkını bile çıkarmaz (vakti zamanında bi hocamızın köpeğinin başına gelmişti).
  ... feciasabi
 6. 6.
  (bkz: dana o)
  * *
  1 ... isvicreli bilim adami
 7. 7.
  bu tür köpeklere en bilindik örnek: (bkz: scooby doo)
  ... batuhanyedek
 8. 8.
  ileride alacağım, kökeni taa ortaçağa dayanan asil bir köpek cinsi.duruşuyla da mizacıyla da.

  (bkz: grand danua)
  ... realdar
 9. 9.
  zaptetmesi oldukça zor olan iri bir ırk.
  ... why you wanna trip on me
 10. 10.
  (bkz: great dane)
  ... dumlu