bugün

cube ve cube 2 ye prequel olarak çekilmiş 2004 yapımı film. ölüm sahneleri gerçekten iyi kurgulanmıştır.
cube ve hypercube ün üstüne "bu küp de nedir artık açıklayın" diyerek izlediğimiz son derece başarısız film. Oyunculuklar çok kötü olmasa da vasat. Özel efektler birer felaket. Ayrıca bir sürü mantıksal hata var. Serinin en kötüsü.

--spoiler--
bu küp ne işe yarar kim kurmuştur, tanrıya "inanıyor musun"la ne alaka yine açıklamıyor. ya ernie barbarash da uygun bir şey bulamadı veya bir kaç film daha çekelim de boku çıksın diyorlar. ya da çok süper film de biz anlamadık.
--spoiler--
ikinci filme tahammül edenlerin unuttuğu varsayılarak ilk filmin hatırına 2004 senesinde yapılan cube serisinin (şimdilik) son filmi.
senaryo yazarı ve yönetmen, ernie barbarash'tır.
hemen hemen tüm izleyenler tarafından başarısız bulunan film.
(bkz: kabak tadı vermek)
tersinden izlemeyi seçerek önce ikinci cd, sonra birinci cd'yi izlemeye birazdan başlayacağım film. bu sefer de anlayacağımı sanmıyorum ama en azından ben de küçük çaplı bir oyun oynamış olacağım. nasıl olsa filmle anlaşamıyacağımıza göre çok salakça gelse de bunu yapacağım evet. *
3 serilik filmin en iyi olanı. Zira ölüm sahnelerine daha ağırlık verilmiştir.
oyunculuğun ne kadar yerlerde, yapım kalitesinin ne kadar 3. sınıf olduğunu kısacık bir sekansla anlatmak gerekirse bu filmin sonundaki sahne ile birinci filmdeki sahneyi lütfen arka arkaya izlesinler ve film yapmanın öyle kolay olmadığını tekrar anlasınlar. hollywood çok enteresan. zira en iyiside en kötüsüde kendilerinden çıkmakta. ilk ve ikinci filmin üstüne izlemek istiyorsanız sadece bu küpün ne manaya geldiğinin az buz açıklaması için izleyebilirsiniz. onun dışında uzak durun, vakit kaybı.
sonu rezalet ama bence 3 filmin içinde -oyunculuk hariç- en izlenebilitesi en fazla olan tırt hollywood yapımı *
gelmiş geçmiş en berbat filmlerden birtanesi sanırım.

edit: çok mu beğendin ?
--spoiler--
ikinci filmini izledikten sonra neden bu küp ezik kalmış diye sordurtan film. lakin, ikinci filmde kuantum muantum ayağıyla son derece olağan dışı bir küple karşılaşmışken, cube zero'da eski tarz küpe döndük. ilk filmdeki kübün bulmacaları çok daha zordu. bu filmde daha böyle kolay, anlaşılır. o yüzden, o çözme anlarında çok fazla tatmin olmadım. ölüm sahneleri iyiydi; fakat tuzakların biraz geç aktif olması ve tuzağa düşen kişinin aptal aptal bakınması sinir bozabiliyor. lan, girdin odaya. bir ses duydun hemen kaç işte. ne bakıyorsun, ne bekliyorsun?! tamam hadi kaçamadın, olabilir insanlık hali. ama bari mücadele ederken öl de "bak günü yokmuş herifin" diyelim.*
--spoiler--
kendi içinde bir felsefesi olan ama birçok açıdan havada kalan sorular var.

kim bu küpçüler?

bu küp nerde? okyanusta mı?

vs,vs,vs,..
',',',','', spoiler ',',',',','

Beklentiyi ebesinin amı gibi yükseltip bir çırpıda üç filmini de izlediğim serinin son filmi. ilk film soru işaretleriydi. Sinema da izlesem beş yıl sonra ikiyi çektik deseler de siktir lan yamyam derdim. Bir film sadece ikincisi gelecek diye öyle bırakılmaz. Biz düşünerek filmin başını ve sonunu bulacaksak bu adamlar neden milyonlar kazanır. ikinci filmin elimizde olması ile bu sorunu siktiredip bir dizi misali hemen ikinci filme geçtik. ikinci film iyiydi daha fazla aydınlandık ve quantum ile merak seviyemiz tavan yaptı ve görsel şov vardı ancak yine tatmin edici bir son ile bitmedi. Hemen serinin son filmi olan cube zero ya geçsekte serinin en kötü filmini izlemiş olduk ve herşey havada kaldı. Bu kadar iddiali bir film çekip tüm soru işaretlerini seyirciye bırakmak adiliktir. O son filmdeki kadının Balgamlı tükürdüğü gibi tükürüyorum yönetmene.
(#42182115). evet.