bugün

uzman değilim ama tartışılsın istiyorum bu nedenle de işbu başlığı açma zaruretim hasıl oldu.

risk grubu, risk grubu deyip duruyorlar.

bence bu risk grubunda, toplu taşıma kullanmak zorunda olan, büyükşehirlerde yaşayan insanlar da olmalı. ücretsiz dağıtılmalı.

adam işe gitmek zorunda. arabası yok. tıklım tıkış biniyor. napsın? aşılanmalılar tabii isteyenler.

sizler ne düşünüyorsunuz değerli arkadaşlarım?
Bana en son vurabilirler. Kendimi olduğunca koruyabilenlerdenim. Henüz aşının icin de ne olduğunu ve yan etkilerini tam bilemiyoruz.
Eğer ki cidden virüse karşı tesirli ise;

Öncelikle bizi yönetenler üçer beşer vurulur, sonra onların yakınları, sonra onların yakınlarının yakınları, sonra yakınlarının yakınlarının bakkalı falan derken.

Sıra bize ölünce gelir.

Maske örneğinde gördük gelmedi bile.*
riskli hastalar
65 yaş üstü
hamileler
sağlık çalışanları
kronik hastalar
öğretmenler
öğrenciler
diye gider. Benim gibi sıradan vatandaşa sıra 1 sene sonra gelir. Sorun değil bekleriz.
Hollanda’da öncelik sağlık çalışanlarının ve 65 yaş üstünün.

En son aşı olmak isteyenlerdenim. Mümkünse sıramı başkasına verebilirim.
1. devlet üst sınıfı
2. sağlık personeli
3.65 yaş ve üzeri
4. riskli hastalıklar
5. akp il ve ilçe teşkilatları
6. önemli yerlerdeki devlet erkanı
7. sağlık riski olanlar
Bakalım ya son olmak zaten daha mantıklı o aşıyı. Sonuçta yan etkileri olabilir. Bunu görmüş oluruz.
Yok, yaptırmayacakmış; yok içeriğine güvenmiyormuş, yok, aşıya gerek yokmuş... heheh!?..

Ulan; var ya aşıyı bir bulsanız, üçer beşer doz birden yaptıracaksınız ama nafile amk...
Kısaca şöyle arkadaşlar, En son biz.

En önce akp ve çevresi
Sonra sağlık çalışanları
Sonra çok ağır hastalıkların pençesinde olanlar...

Ha şunu da ifade edeyim. En son biz derken, bize hiç aşi gerekmediği de söylenmesi olası, hastalık kontrol altına alındı gibi bir gerekçe ile aşıdan tasarrufa gidilecektir.

Hiç değilse 50 yaş üzerine anamıza babamıza yapsalar diye dua edelim. Ki zannetmiyorum.
hizmet sektörü diyorlar ben hizmet sektöründe olduğumu kanıtlayamam çünkü sigortam yok.

sonra diyorlar ki bruce sinirli.
sanki ulke kast sistemiyle yonetiliyor oncelik sirasi gibi bir dusunce olmamali.

isteyen herkes bedava asilanmali.o kadar vergi kdv oduyoruz.

mesela ben istemiyorum boyle de bir ozgurlugum olmali.
asi olup sabah top gay ibne olarak uyanmak da var.ben guvenmiyorum bok da cikabilir.
Siyasi ve torpilliler bittikten sonra;

1-sağlık personeli,
2- 1. Derece risk grubu(kronik rahatsızlığı olanlar vs),
3- 65 yaş ve üstü,
4- kalanlar.

Mantıklı olanı da bu.
(bkz: akp nin covid 19 şark kurnazlığı) başlığında açıklanmıştır.
Cumhurbaşkanlığı (Cumhurbaşkanı sadece anlaşılmasın, cumhurbaşkanlığı makamı ile uzak-yakın ilişkisi olan herkes: bakan, milletvekili, danışman, güvenlik, koruma, şoför, aşçı, garson, uçağına binen gazeteciler, pilot, hostes, aile etrafı vb insanlar) meclis (yukarıda ki gibi meclis ile ilişkisi olan milletvekili ve görevliler çalışanlar hizmet edenler) sağlık çalışanları, güvenlik personeli (asker polis) AKP teşkilatı, muhtarlar (sarayda toplantıya giden meslek ve hizmet örgütleri diye genelleme yapalım) malûm medya acil olarak öncelikli sırasında olmalıdır diyen olabilir veya böyle olacak diye ağlayan sivri zekâlı muhalif de olabilir...

Tâbi ki biraz akli olan, okuyan, araştıran, normal bir eğitim ve zeka sahibi insan için yukarıda ki sıralama en son olması gereken (en azından şahsen, bendeniz için) kişiler sınıfında olur.
En az 10 yıl gereken bir aşı sürecini 1 yılda tamamlamak düşünülürse...

Konuyu daha basit anlatalım da herkes anlasın.
Corona salgını için test sonuçları güvenirliği en iyi ihtimal ile %60-70 bir sonuç ortaya çıkıyor.
Yani yapılacak bir test için çıkan sonucun %100 güvenilir olmasını sağlayacak bir test kitini Dünya'da kimse henüz yapamadı.
Bana virüs bulaşmış mı bulaşmamış mı bunu tam doğruluk ile ortaya çıkaracak bir test yapamayan bilim bir anda tedavisini aşısını yaptı.

Üstelik bu aşı-aşılar sizi Corona virüse karşı (hangi Corona virüse karşı desek daha doğru) ne kadar koruyacak bilmiyoruz.
Sizin boğazınızda ya da akciğerler de oluşan enfeksiyon, yaşadığınız nezle-grip-ateş gibi benzer semptomlar, tad alma kaybı, kas eklem romatizması benzer sancılar aynı tip Corona virüs değil (sars, mers vb insandan insana bulaşan şimdilik bilinen varolan 6 Corona virüs) üstelik bir kere Corona virüse yakalanıp atlatan iyileşen insanlar ikinci kez Corona virüse yakalanması çevreden ikinci kez enfekte olması mı yoksa vücutta zaten varolan beklemede kalan Corona virüsü tekrar aktif olması mı bunu da bilmiyoruz ve bilecek bir test araştırma da şu an imkansız.

Asıl zurnanın zooooort dediği yer antikor konusu.
Aşı olmanız virüsü öldürmüyor ve yok etmiyor. Aşı olan biri virüsü rahatlıkla başkasına bulaştırabilir. Aşı olan antikorlar sayesinde korunabilir ama diğer insanlara virüsü bulaştırması, aşı olmayan insanları enfekte etmesi ölümlere salgına yol açması engellenemez.

Aşı bulundu diye sevinmek güzel bir şey.
Tabi ki aynı anda milyarlarca insanı aynı anda aşılama yapacak isek...
Bu aşı ile 1 veya 2 yıl Corona virüse karşı korunmuş olacak (en iyi ihtimalle bu kadar süre) ise...
Her insan vücudu (antikorlar bakımından) aşıya aynı tepkimeyi verecek ise...

Ve yan etkileri yüzünden de yüz binlerce insan ölecek aşı yüzünden tartışmalarını da hatırla.
ilk öncelik ak parti ve çevresi.

ondan sonra firmalar bir daha aşı verirse (malum, aldığımız ilaçların parasını ödemiyoruz) 65 yaş üzerine ve kronik hastalığı olanlar.

tabi sıralama bu olmamalı ama olacak olan bu. sonrasında pandemi bizi teyet geçti muhabbetide yaparız.
Olduki böyle bir aşı bulundu ve cidden işe yarıyor. O zaman önce hastalığın bu kadar yayılmasına sebep olan kitlenin aşılanması gerekir, aktif çalışanlar, bütün gün toplu taşıma kullanıp istif halde işe gitmek zorunda kalan insanlarımız, maskesini yüzü haric her yerine takan kitle, pandemide düğün yapıp halay çeken kitle, okullar açılsın diye cocuklarımız.
Ben aşı var ve işe yarıyor üzerinden konuştum, sağlık çalışanıyım ve maskeyle calışmaya devam edebilirim, sabredebilirim, yeterki hasta sayısı azalsın, cocukların daha fazla psikolojisi bozulmadan okullarına dönsün. Ha yaşlılar mı, az daha kıçlarını kırıp otursunlar. Maalesef en kural tanımaz arsız kitle gene 65 yaş üstü. Bizimkilerden biliyorum...
Birkaç doktor ve sağlıkçı hariç kimsenin kendini ön plana atmaya çalışmayacağı sıra olacak diye düşünüyorum.
Sağlık çalışanı olarak ilklerde olduğum sıra.

Ölmezsem haber veririm neler olduğunu.
Gelişmiş ülkelerde.