bugün

ikinci dünya savaşı darth vader ı. asil, kibar, karizmatik yahudi avcısı. christoph waltz un oyunculuğu ile hayran bıraktırdığı karakter.
inglourious basterds filminin en vurucu karakteridir.
insanı sinema koltuğunda strese sokan zehirli bir tebessümü vardır.
zalimliği ile tezat nezaketi şaşırtıcıdır.

orospu çocukluğu konusunda üst sınırları zorlayan bir zeka abidesi, akıl küpü bir şerefsiz olarak akıl almaz derecede doğal ve bir o kadar da gerilimlidir.

gelgelelim tarantino'nun yahudiye şirin gözükmeliyim takıntısının bu karakterin de madara edilmesiyle sonuçlanmış olması içimizi acıtmıştır.
(bkz: ss standartenführer hans landa)
inglourious basterds filminin soğukkanlı ve sofistike ama özünde katil olan alman subay tiplemesi. "yahudi avcısı" lakaplıdır, sebep malum.

christoph waltz bu roldeki başarısıyla cannes'da ve oscar ödüllerinde köküne kadar hak ederek ödül almıştır.
hakkında çok ilginç anektodlar bulunduran film karakteri:

quentin tarantino senaryoyu yazdıktan sonra bu karakteri öncelikle leonardo dicaprio'ya vermeyi düşünmüş, sonrasında alman kökenli ve biraz daha yaşlı biri olarak christoph waltz'i uygun görmüştür.
bu rolün gerçekten oynanması mümkün bir karakter olduğunu düşünmediği için karamsarlığa kapılan quentin tarantino, waltz abinin işin içinden hakkıyla çıkmasıyla birlikte oyuncu hakkında "filmimi bana geri verdi" şeklinde bir açıklama yapmışlığı vardır.

ilginç bir diğer nokta da, christoph waltz, oyuncu seçimleri sırasında kendisinden istenen hans landa kişiliğinin, sadece bir deneme rolü olduğunu ve iyi oynarsa başka bir rol alacağını sanmıştır. o derece psikopat ve canlandırılması zor bir roldür yani hans landa.
sadece ss albayı hans landa için film seyredilir . filmi bence tek başına kurtaran roldür.

(bkz: SS-Standartenführer Hans Landa)
sinema tarihinin en mükemmel karakterlerindendir.

en zekilerinden de tabi.
oyunculuk performansı ile gerçekten döktürülmüş bir soğuk kanlı kasap kötü adam tiplemesi.
Sinema tarihinin en gerim gerim geren karakteri.