bugün

bugun facebook'da arkadaşım sayesinde öğrendiğim ve şok olmamı sağlıyan olay.
kan değil o fare boku. bildiğimiz bok yani
fare kanının lezzetli bişiy olduğuna kanaat getirten açıklamadır.
(bkz: coca colanın gizli formulünü çözen yazar)
dünyada yıllardır kola üretiliyor. eğer gerçekten öyle olsaydı farelerin nesli tükenmiş olurdu. ama facebook'da yazıyorsa doğrudur tabi.
bu yeni ortaya atılan bir haber değildir ki. coca-cola özütü için tarlalarda toplanılan meyan kökü var. bu meyan kökünü fareler de çok severmiş. ee tabi bunları toplamak için tek tek uğraşacak değiller, direk makinelerle dalıyolarmış. bu esnada o otlarla birlikte fareler de araya kaçıyormuş. sonra bunlar fabrikada ezilirken fareler de eziliyormuş, ama temizlenmesi için içine ilaçlar koyuluyormuş. gerçi ne kadar temizler orası merak konusu.. ama fareden ayrı olarak, içinde özel bir böcek olduğundan da bahsediliyor. o rengi, karamelimsi tadı sağlamak için. yani coca-colanın hiç içilecek bir yanı yok ama tadından dolayı bir kez tadarsanız canınız istiyor işte.

edit & büdüt: öyle ki "coca-colada fare kanı var" dediğinizde, "iyi fare de içeriz; tadı güzel demek ki." diyen bağımlıları bile var. demek ki tad iyi olunca gerisini boşver.

coca-cola'da bunları geçsek bile yüksek miktarda karbondioksit var. hani bizim nefes alıp vererek vücudumuzdan atmaya çalıştığımız gaz. ama coca-cola'yı tüketerek tekrar vücudumuza sokuyoruz bunu. kafein falan da cabası. içmeyin içirtmeyin, siz içiyosanız da küçük çocuklara içirtmeyin. yazık günah, o yaşta alışmasınlar. zararlı zararlı.
(bkz: şehir efsanesi)
(bkz: soğuk içiniz).
edit: ne eksiliyon ki ben mi katıyom kanı?!
içinde bişeyler olduğu belli zaten artık ne varsa içiyoruz ama yinede.
insan kakasıda atsalar, insanların tüketmeye devam edeceği ve devam edeceğim içecektir.
güzel olmasına engel değildir. tam aksine güzel olmasını sağlayandır. sonuçta balda arı boku ne olmuş yani.
böyle bir ihtimalin olmadığını amerika'da çalıştıktan sonra öğrendiğim. şimdi orda yiyeceklerin sağlığına, hijyenine çok fazla dikkat ediliyor çünkü cezası ve yaptırımı çok büyük. çalıştığım restaurantta yerde 1 tane köfte buldu diye*, havlu peçeteler eksik diye, sağlık örgütünden birinin 6000$ para cezası kestiğini gördüm.

internette izledği at, domuz parçalayan videoların şu bu fast food restauranlarında satıldığını zannedenler var ülkemizde. bu içeçek için de böcekten yapılıyor falan, ya öyle bir üretim olsaydı inanın şişesini 10 liraya içemezdik. ulan bi nar suyu 5 lira doğal olmasına rağmen. onu da geçtim bu olsa olsa ancak bizim ülkemizde olur çünkü ne denetçilerin ne de sağlık bakanlığının kötü koşullarda yiyecek üretimi yapan yerlerde bir yaptırımı yok, denetimi yok. tamam fast food'un zararları ayrı kabul ediyorum ancak o başka bir sorundur. ancak orda böle bişi olsa hemen toplatılır, aklınıza gelemeyecek çok büyük cezalar kesilir, herkes yargılanır, zaten millet isyan eder, onlara tazminat dağıtılır falan.

burda adam kalkmış kırmızı biberin içine tuğla parçası koymuş, siyah zeytinin içine ayakkabı boyası, etlerin içine domuz eti,martı eti koymuş herşeyi geçtim markette bi sucuğa bakıyorsunuz 500 gramı 2 lira diğer dana eti olan sucuğa bakıyorsunuz 250 gramı 14 lira. bu nasıl oluyor o zaman? 2 liralık sucuğun içinde yemememiz gereken ne varsa yediğimiz için. o yüzden böceği, pisliği çok uzaklarda amerika'da aramaya gerek yok en yakındaki markete gidin yeter. yoksa biz yeriz, ölürsek de öldüğümüzle kalırız.
ezelden beri dillendirilen mevzudur. her ürünün arkasında kullanılan içerikler yazar sadece colanın ne bok olduğu belli değildir geriye tek seçenek fare kanı olasılığı geliyor.
aynen gerideki 500 katrilyar ihtimalin tamamı eleniyor ve sadece fare kanı kalıyor geriye.

Coca cola gıda denetimine açık değil çünkü.

Arka bahçede fare kesip böyle portakal sıkar gibi 330 ml kutulara sıkıyorlar.

Sözlükte embesilliğin her iki uçta da bu denli yaygın olması çok garip geliyor bana. Eğitimsizlik hakikaten zor ya.
Tabi canıııım.

Lezzeti veren o zaten.
Filistinli kanı değil mi o?
Öyle bir efsane var ama, gerçekliliği esası varmı kimse bilemiyor.
görsel
naaamussuz şerefsizler..
https://www.youtube.com/shorts/Hghtky7GU1M

ne diyelim...
kalkıp bir farenin 15-30 gram arasında olduğunu mu?
bu gramajda bir memeliden, hadi özel beslenme yetiştirmeyle alacağınız kan en fazla 5cc olduğunu mu?
eğer 5 cc kan alırsanız hayvanın yaşamayacağı mı?
fare neslinin korunması yaşaması için daha az 1 en fazla 2cc kan almak zorunda kalacağımızı m?
eğer fare kanı kolada kullanılsaydı dünya'da fare kalmayacağı mı?
fare neslinin korunması için ve tedarik zincirinin devamı için fare çiftlikleri olacağı mı?
coca-cola günlük minumum standart 900 milyon bardak-kutu kola içildiği hesap edilirse, bir fareden elde edilecek kan miktarıyla üretim aşamasında cola da kullanılan kan miktarı (renk tad vermesi için) vb hesap yapıp bunun yıla göre çıkarsak her coca-cola fabrikası yanında milyarlarca fare beslenen fare çiftliklerinin olması gerektiğini mi?
cahile dert mi anlatalım?

anlatmamız lazım.
bu cahillere bakıp boşver dediğimiz için cehalet bir tercih erdem ve utanılacak bir şey olmaktan çıkıp bir övünç haklılık kaynağı oldu.
ne faresi lan domuz kanı, haç işareti vb. şeylerın karışımı o. 8 sene fabrikasında gıda mühendisi olarak çalıştım. söylersem benim tüm mal varlığımı almakla tehdit ettiler ama korkmuyorum.
çoğu kişinin dile getirdiği ama kesin olarak hala ispatlanamamış iddia.
içmediğim için sıkıntı yok.